ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çeşitli Konularda Eserler > Merak Ettiklerimiz > Şeytan Çok mu Güçlü
Sayfa: [1] 2 3 4 5   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Şeytan Çok mu Güçlü  (Okunma Sayısı 4591 defa)
19 Temmuz 2010, 14:21:42
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 19 Temmuz 2010, 14:21:42 »Şeytana Tapan İnsanları Aldatan Sır...
 

ONCA İNSANI YOLDAN ÇIKARDIĞINA GÖRE ŞEYTAN ÇOK MU GÜÇLÜ?

 

Mehmet DİKMEN

Şeytanlar, hayra hiç bir kabiliyeti olmayan, sırf şer işleyen ruhanî bir varlık nev'idir. Şeytanların başı olan İblis, Nar-ı Semûm'dan, yani dumansız ve harareti çok şiddetli bir ateşten yaratılmıştır. [388]İbüs'in asıl adı, Azâzil idi. Âdem (a.s.)'e secde etmekten yüz çevirmesi ve Cenâb-ı Hakk'ın bu secde em­rine kibirlenerek isyan etmesinden sonra, "İblis" ve "Şeytan" isimlerini aldı.

Şeytanların bütün meşguliyet ve gayretleri, insanları imandan çıkarmak, günah işletmek ve küfre girmelerine sebeb olmaktır. İnsanlığın mânevi terakkisinde, Allah'a kulluk vazife­sini yerine getirmesinde en büyük engel, şeytandır. Kur'ân-ı Kerîm'de şeytan, insan için "adüvv-ü mübin = apaçık bir düş­man" olarak tavsif edilmiştir. Mü'minlerin her an onun şerrin­den Allah'a sığınması (istiâze etmesi) lâzımdır. Nitekim, Cenâb-ı Hak, Kur'ân-ı Kerîm'de pek çok âyet-i kerîmede ınü'minleri şeytandan istiâzeye, yani Allah'a sığınmaya davet etmiştir.

Aslında şeytanın kendi başına bir gücü yoktur. Vesvese ve desiseleri de zayıftır. Fakat yaptığı işler, tahribat, yıkıp boz­mak nev'inden olduğu için, cüz'î bir vesvese ve desîse ile büyük neticeler meydana getirmekte; büyük zararlara sebeb olmakta­dır. Bu yüzden güçlü görülmekte, bazı sapık mezhep ve inanç sahiplerince ilah kabul edilmektedir. Halbuki bir binayı yapmak ne kadar zor, yıkmak ise ne kadar kolaydır. Bir insanın yaşama­sı için, ne çok şartların bir arada bulunması lâzımdır. Halbuki diğer bütün şartlar mevcut olduğu halde, bir uzvun kesilmesiyle veya birkaç dakika nefes alamamakla o insan ölüme maruz kal­maktadır. Şeytanın da yaptığı ve yaptırdığı bütün işler, hep böy­le tahribat cinsinden şeylerdir. İşte gücü ve desiseleri aslında gayet zayıf olduğu halde, büyük tahribat ve zararlar meydana getirdiği içindir ki, müslümanlar her zaman şeytanın şerrinden Allah'a sığınırlar.

Hem insanın nefsi, şehvet ve gazab gibi his ve duyguları da, şeytanın her türlü telkin ve desiselerine karşı alıcı verici du­rumunda olduklarından, bazan şeytanın ufak bir vesvese ve de­sisesi, insanı hemen te'siri altına almakta ve mânevi pek büyük felâket ve zararlara atabilmektedir.

İşte mü'minlere şeytanın şerrinin büyük gösterilmesi ve aldanmamaları için tekrar tekrar ihtarlarda bulunulması bu yüz­dendir. Yoksa şeytanların kâinatta îcad ve fiil cihetinde, hiçbir güç ve kuvvetleri, Allah'ın mülküne hiç bir müdahaleleri yok­tur.[389]

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Şeytan Çok mu Güçlü
« Posted on: 21 Ağustos 2019, 17:14:43 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Şeytan Çok mu Güçlü rüya tabiri,Şeytan Çok mu Güçlü mekke canlı, Şeytan Çok mu Güçlü kabe canlı yayın, Şeytan Çok mu Güçlü Üç boyutlu kuran oku Şeytan Çok mu Güçlü kuran ı kerim, Şeytan Çok mu Güçlü peygamber kıssaları,Şeytan Çok mu Güçlü ilitam ders soruları, Şeytan Çok mu Güçlüönlisans arapça,
Logged
22 Mayıs 2014, 19:27:47
Zeynep 8D

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 2.287« Yanıtla #1 : 22 Mayıs 2014, 19:27:47 »

Allah'ım bizleri şeytanın hilelerine yenik düşmekten korusun ... Rabbim bizi nefsimize ve şeytana yenik düşürmesin .. Tüm kötülüklerden Allah'a sığınırım... Çok açıklayıcı bir paylaşım.. Aslında şeytan Allah'a sığındığımız sürece bize zarar veremez. Çünkü El-Hafîz (Kendisine sığınanları koruyan, saklayan) kendine sığınanları korur.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

İlim servetten üstündür. Çünkü serveti sen korursun; oysa ilim seni korur.
22 Mayıs 2014, 19:46:55
Yazgül_8-A

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 468« Yanıtla #2 : 22 Mayıs 2014, 19:46:55 »

Şeytan görünmeyen ve nereden geleceği bilinmeyen bir düşman olduğundan, onun desise ve vesveselerinden Allah’a sığınmak, bizim gibi aciz kullar için oldukça önemli bir husustur. İnsan için şeytanın kendisinden kurtuluş yoktur. Kurtulmak demek imtihan sırrının kalkması demektir ki, bu da yaratılış hikmetimize zıt bir durumdur. Bundan dolayı şeytan hayatı boyunca ona musallat olur, vesvese vermeye çalışır.

Resûl-i Ekrem (sav) bu hususta: "Sizden herbirinizin bir şeytanı vardır" buyurmuşlardır.

Mü'min için şeytantan kurtuluş bulunmamakla beraber, onu kendinden uzaklaştırmak ve zayıflatmak için çareler vardır. Resûl-i Ekrem (sav): "Yolculukta insan devesini zayıflattığı gibi, mü'min de şeytanını zayıflatabilir" buyurmuştur.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hiç bir kömür ısıtamayacak babaları madende ölmüş çocukların yüreğini...
22 Mayıs 2014, 21:22:58
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.005Site
« Yanıtla #3 : 22 Mayıs 2014, 21:22:58 »

Esselamu Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuh;Allah Azze ve Celle bizleri hakikat yoluna dalan dünyayı Allah için düşünen,düşüncesi Allah Azze ve Celle olan bir kul ve bir ümmet olmayı nasib etsin.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
29 Mayıs 2014, 14:59:47
rabianur 9

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 320


« Yanıtla #4 : 29 Mayıs 2014, 14:59:47 »

esselamu aleyküm;
Allah'ım bizi şeytanın hilelerine yenik düşmekten korusun...AmiN...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

"Din kardeşine gelen bir dert ve kötülükten dolayı sakın sevinme sonra Allah, onu rahmetiyle kuşatır da, seni imtihan eder (Aynı derdi senin başına verir). " Hadis (Tirmizi).
Sayfa: [1] 2 3 4 5   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &