ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çeşitli Konularda Eserler > Merak Ettiklerimiz >  Kuranda Hitaplar Genellikle Niçin Erkekleredir
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kuranda Hitaplar Genellikle Niçin Erkekleredir  (Okunma Sayısı 2384 defa)
19 Temmuz 2010, 14:22:48
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682



Site
« : 19 Temmuz 2010, 14:22:48 »



Kuran, Kadını Gözardı Etmemiştir
 

KUR'AN'DA HİTAPLAR GENELLİKLE NİÇİN ERKEKLEREDİR?
 


Dr. Faruk BEŞER

Kur'ân ve hadîslerde geçen İslâmî emir ve yasaklar, dünya ve âhirete ait vaadler, herhangi bir istisna yapılmadığı sürece hem erkekleri, hem de kadınları kapsar. Bunların erkeklere ait yüklem ve zamirlerle ifade edilmiş olmaları önemli değildir. Bu, hem Arapça, hem de İslâm hukuk metodolojisi bakımından böyledir.

Erkeklere hitap eden bir emir veya yasağın, ayrıca ka­dınlar için de tekrar edilmesi gerekmez. Çünkü bu, ifade ettiğimiz gibi Arap dilinin ve hukuk mantığının bir gereği ol­duğu gibi, Kur'ân'm kendisine has üslûbu ve ifade mantığı­nın da bir gereğidir. Zira Kur'ân, herşeyden önce mü'min er­keklerle mü'min kadınları, birbirlerinin dostları ve velileri ola­rak ilan eder:                                                     

"İnanan erkekler ve inanan kadınlar birbirlerinin velîsidirler. Onlar, iyiyi emreder, kötüyü önlerler. Namaz kılar, zekât verirler ve Allah Resulüne itaat ederler. İşte onlara Allah merhametle muamele edecektir. Doğrusu Allah, gücü­nün önüne geçilemeyen ve herşeyi yerli yerince yapan­dır." [382]

Nitekim bu âyet-i celilede, "Onlar iyiyi emrederler, kötü­yü önlerler" sözü ve âyetin sonuna kadar diğer fiiller ve za­mirler, hep erkekler için kullanılan ifadelerdir. Buna bakarak, bu âyetin kadınları dışta bıraktığını söylemek mümkün mü? Ha­yır.

Kur'an, açıkça hem inanan erkeklere, hem de inanan kadın­lara cennetin güzelliklerini ve nimetlerini va'detmiştir. Nitekim Tevbe Sûresi 72. âyette şöyle buyurulmuştur:

"Allah, inanan erkeklere ve inanan kadınlara içlerinde ebedî kalacakları, altlarında ırmaklar akan Cennetler (bah­çeler) ve Adn Cennetleri'nde hoş meskenler va'detmiştir. Ve ayrıca onlara, en büyük nimet olarak Allah'ın hoşnutluğu var. İşte bu büyük başarıdır."

Kısaca belirttiğimiz bu esaslardan anlaşılmaktadır ki, Kur'ân-ı Kerim'in kadını ihmal ettiği, muhatap olmadığı iddiası yanlıştır.

Ancak, "Cennette erkeklere temiz kadınlar va'dedildiği halde kadınlara erkeklerin va'dedilmediği" söylenerek tenkit konusu yapılırsa, buna verilerek cevap şudur:

Bu dünyada ve âhirette, bir kadının kocası dışında çeşitli erkeklerle düşüp kalkması isteniyorsa, bu sağduyusunu yitirmemiş insan için iğrenç bir istektir. Mü'min bir kadın, öbür dün­yada da yalnızca kendi eşiyle birlikte olmayı yeğleyecek ve burada olduğu gibi temiz ve iffetli bir hayat sürecektir.

Esasen bu konu kadın ve erkeğin ruhî ve fizikî yapısıyla alâkalı olduğu için, bu açılar gözardı edilmeden ilmî olarak dü­şünülecek ve ahlaken düşük, hasta ruhlu ekstra kişilerce anlaşılamayacak bir konudur. Konu biraz da, insanla hayvanı birbirin­den ayırma meselesidir.   .

İslâm sadece erkeklerin dini değil. Kur'ân sadece erkeklere hitap etmiyor. Kur'ân-ı Kerîm'de kadınlara has uzunca bir sûre vardır: (Nisa sûresi). Kur'ân'da bazı kadınlara da Allah'ın vahiy (ilham) gönderdiği zikredilir. [383]"Kadınlar erkekle­rin şakîkidirler." "Şakik" tam ortadan ikiye bölünen bir bütü­nün bu eşit parçalarından her biridir. "Kadın olsun erkek ol­sun, kim iyi işler yaparsa cennete girecektir." [384]"Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin velisidirler..." [385]"Erkeklerin kazandıklarından bir payı olduğu gibi kadınların da kazandıklarından bir payı var­dır." [386]

Kur'ân'da kadın ya da dişi anlamına gelen "nisa, nisve, imrae, ünsa" kelimeleri türevleriyle beraber 85 defa, erkek anla­mına gelen "racul, zeker, mer'" kelimeleri de yine türevleriyle beraber 86 defa geçmektedir.

"insan" kelimesinin kadını kapsamadığını söyleyen hiç bir İslâm âlimi, hatta Müslüman yoktur.

Genele hitap ederken Arap dilinin gereği, ya eril (müzekker), ya da dişil (müennes) bir kalıpla hitap edilecektir. Sosyal hayatın bütün yüküyle erkeklerin omuzunda olduğu bir toplum­da eril kalıbın seçilmesinden normal ne olabilir? Üstelik bu dil Araplar'ın İslâm'dan önce de konuştukları dildir. Onlar o zaman da böyle konuşuyorlardı. Kendi dilleriyle gelen Kur'ân'ın, bu di­li bozması düşünebilir mi? Aynı özellik tamamen Fransızca'da ve kısmen İngilizce'de de vardır. Aynı iddiayı onlar için de söy­leyebilir misiniz?[387]

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Kuranda Hitaplar Genellikle Niçin Erkekleredir
« Posted on: 26 Ağustos 2019, 08:50:50 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kuranda Hitaplar Genellikle Niçin Erkekleredir rüya tabiri, Kuranda Hitaplar Genellikle Niçin Erkekleredir mekke canlı, Kuranda Hitaplar Genellikle Niçin Erkekleredir kabe canlı yayın, Kuranda Hitaplar Genellikle Niçin Erkekleredir Üç boyutlu kuran oku Kuranda Hitaplar Genellikle Niçin Erkekleredir kuran ı kerim, Kuranda Hitaplar Genellikle Niçin Erkekleredir peygamber kıssaları, Kuranda Hitaplar Genellikle Niçin Erkekleredir ilitam ders soruları, Kuranda Hitaplar Genellikle Niçin Erkekleredirönlisans arapça,
Logged
03 Ağustos 2016, 06:48:14
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #1 : 03 Ağustos 2016, 06:48:14 »

Aydinlatici bir cevap olmus.Allah razi olsun.zaten onemli olan da manadır emirlere hakkiyla uymaktir .yoks kelime yapisi olarak ona ya da buna hitap eder gibi gorunuyo olmasi bi seyi degistirmez
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
03 Ağustos 2016, 14:03:34
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #2 : 03 Ağustos 2016, 14:03:34 »

Esselamu aleykum;
Kuran Kerim sadece erkekler için indirilmedi...Kuran herkese büyüğünden küçüğüne,kadınından erkeğine herkese hitap eder...Öenmli olan Allah'ın dediklerini yerine getirmek yani ona şirk koşmamak...Rabbim ona şirk koşanlardan etmesin inşAllah...Rabbim c.c. razı olsun inşAllah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

03 Ağustos 2016, 15:05:34
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.028



Site
« Yanıtla #3 : 03 Ağustos 2016, 15:05:34 »

Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah. Bu konuyu ben de merak ediyordum güzel bir şekilde cevabımı aldım . Rabbim paylaşım için razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
03 Ağustos 2016, 18:38:37
Kevser.

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 391


« Yanıtla #4 : 03 Ağustos 2016, 18:38:37 »

Ve aleykumus selam ve rahmetullah
Arapça dilinin kendi kurallarından eger bi topkulukga (bayan ve erkeklerden oluşan) hitap ederken erkek yani muzekker olarak ifade edilir.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &