ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çeşitli Konularda Eserler > Merak Ettiklerimiz > Kaybetmeden Kıymetini Bilemediğimiz Azalarımız
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kaybetmeden Kıymetini Bilemediğimiz Azalarımız  (Okunma Sayısı 1093 defa)
19 Temmuz 2010, 15:00:28
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 19 Temmuz 2010, 15:00:28 »
 Kaybetmeden Kıymetini Bilemediğimiz Azalarımız

VÜCUTTA SUNİ ORGAN, UZUV VE DOKULAR KULLANILABİLİR Mİ?
 


Ali TORUN

Kâinatın en harika varlığı insandır. Çıplak gözle görülen ve­ya görülmeyen tehlikelerle burun buruna yaşayan insanoğlu ka­za ve hastalık nedeniyle çeşitli organ, uzuv ve dokularını kay­betmektedir. Çeşitli nedenlerle organ, uzuv ve doku kaybına uğ­rayan insan sayısı tahminlerin çok üzerindedir. Sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl 135 bin kişinin kalçasını, 110 bin kişinin dizini ve onbinlerce kişinin de diğer vücut azalarını kay­bettiği düşünülürse, istatistiklere giremeyen diğer ülke insanla­rının kayıpları da dikkate alındığında ürkütücü rakamlarla karşı karşıya bulunduğumuz görülür.

Çeşitli organ, uzuv ve doku kaybına maruz kalan insanların ızdıraplarını, maddî ve manevî sancılarını bir an için bir kenara bırakacak olursak muazzam bir organ, uzuv ve doku pazarının mevcudiyeti kendiliğinden ortaya çıkar.

Bir yandan bu çileli insanların ızdıraplarını dindirmek, diğer yandan bu işten kazanç sağlamak amacı ile organ, uzuv ve doku sanayii kurulmuştur. Kazanç oranı diğer sanayi dallarından aşa­ğı kalmayan hatta onlardan kat kat fazla olan bu ilginç sanayi dalının gelir miktarını nazara vermek için sadece Amerika Bir­leşik Devletleri'nde vücut denen harika cihazın yedek parçalarına ödenen meblağı vermek sanırım yeterlidir. Amerikan vatandaşlarının yıllık olarak vücut yedek parçalarına ödedikleri ra­kam 2 milyar doların üzerindedir. Kaybetmeden kıymetini idrak edemediğimiz vücut azalarından sadece kalp valfinin yedek parça olarak satış fiyatının 2 bin dolar olduğunu söylersek, va­rın sahip olduğunuz hazinenin değerini siz belirleyin. Metal ve plastikten yapılan vücut parçalarını üreten, vücudumuza takan ve sadece vücut görüntüsünü veya kısmî olarak orijinalinin gö­revini belirli süreler için yerine getiren bu suni organlar için, or­ganın mucidine ödediğimiz meblağı, yaptığımız hayır duasını düşünürken, bize o organın orijinalini ücretsiz olarak üretip ızdırap duymadan vücudumuza takan Zâta (c.c.) şükran borcu­muzu ödemek için neler yaptığımızı düşünmek zorundayız..

Aslında fazladan bir şey yapmamız istenmemektedir. İsteni­len vücud denen harika cihazın bekası, daha sağlıklı kullanılma­sı ve bizim bu harika cihazdan daha iyi istifade etmemiz içindir.

Vücudun bir yerde Günlük Bakımı olan abdest al­mayı çok fazla bulanların otomobillerinin motor bakımları­nı yaptırırken gösterdikleri hassasiyetleri göstermemelerini anlamak mümkün değildir.

Harika bir cihaz olan insan vücudu elektriki, elektronik ve mekanik parçalardan meydana gelmiştir. Yıldırımlı ve statik elektriğin yoğun olduğu dönemlerde vücud üzerinde yoğunla­şan statik elektrik fazlasını deşarj etmek için yüzü koyun yere uzanmayı akıl eden insanoğlunun gene, sürekli faaliyet halinde olan vücut denen harika cihaz üzerinde biriken fazla elektriği deşarj etmenin en ideal yolu olan abdest almayı ilmi bulmama­sını anlamak mümkün değildir. Elektrik, iletken üzerinde hare­ket eder. Her zaman en kısa yoldan toprağa ulaşmanın yollarını arar. Islak olan maddeler ideal bir iletkendir. Ampulde, TV'de, çeşitli cihazlarda kullandığımız elektrik için iki tel kullanılır. Biri elektriğin kaynağına bağlanan bu tellerden diğeri her za­man toprağa bağlanmak zorundadır. Çünkü elektrik toprağa dönmediği sürece işe yaramaz. Elektrik tellerine konan kuşun bir ayağı toprağa değmediği için elektrik, kuşu çarpmaz. Biz hissetmesek de gözle görmesek de vücutta biriken elektriğin fazlalığı gerek su ile abdest alırken, gerekse toprakla teyem­müm ederken toprağa akar ve vücutta kullanılan parçalar rahat­lar, daha sağlıklı çalışır. Vücutta biriken elektrik fazlalığı topra­ğa layıkı ile deşarj edilmezse çeşitli hastalıklara neden olur. Ab­dest alan kişilerde sinirsel rahatsızlıklara daha az rastlanılmak­tadır. Düzenli namaz kılan kişilerde romatizma vakalarına daha az rastlanılmaktadır. Bizden istenilenleri yapmamız halinde sağlayacağımız faydalardan sadece ilmin ispat edebildiklerini sıralasak aylarca tefrika edilebilecek kitap yazmak gerekir.

Şimdi isterseniz insan denen makinanın suni yedek parçala­rına geçelim. Yedek parça tabirini özellikle kullanıyorum, çün­kü mânevi anlamda sahip olduğumuz vücudu idrak etmediğimiz sürece vücuda elektrikî ve mekanikî bir düzen gözü ile bakıyo­ruz demektir. Elektrikî ve mekanikî düzenlerin elemanlarına da yedek parça tabir edilir... Bugünkü imkânlar ile insan vücudun­da kullanılabilen 50'nin üzerinde organ, uzuv ve doku çeşitleri vardır. İnsan vücudu; ıslak, sıcak ve tuzlu olup sürekli hareket halindedir. Kendine has bağışıklık ve direnç sistemi vardır. Bu sistem vücuda uyum göstermeyen yabancı maddeleri reddet­mektedir. Bu nedenle vücutta kullanılacak suni organ, uzuv ve doku çeşidi sayısı 50 civarındadır.

Halen kullanılabilen suni azalar daha ziyade mekanikî par­çalar olup, ya estetik görünümü düzeltmekte veya kısmî olarak orijinalinin vazifelerini yerine getirmektedir.[349]

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Kaybetmeden Kıymetini Bilemediğimiz Azalarımız
« Posted on: 18 Ağustos 2019, 18:40:34 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kaybetmeden Kıymetini Bilemediğimiz Azalarımız rüya tabiri,Kaybetmeden Kıymetini Bilemediğimiz Azalarımız mekke canlı, Kaybetmeden Kıymetini Bilemediğimiz Azalarımız kabe canlı yayın, Kaybetmeden Kıymetini Bilemediğimiz Azalarımız Üç boyutlu kuran oku Kaybetmeden Kıymetini Bilemediğimiz Azalarımız kuran ı kerim, Kaybetmeden Kıymetini Bilemediğimiz Azalarımız peygamber kıssaları,Kaybetmeden Kıymetini Bilemediğimiz Azalarımız ilitam ders soruları, Kaybetmeden Kıymetini Bilemediğimiz Azalarımızönlisans arapça,
Logged
03 Ağustos 2016, 15:20:20
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #1 : 03 Ağustos 2016, 15:20:20 »

Metal ve plastikten yapılan vücut parçalarını üreten, vücudumuza takan ve sadece vücut görüntüsünü veya kısmî olarak orijinalinin gö­revini belirli süreler için yerine getiren bu suni organlar için, or­ganın mucidine ödediğimiz meblağı, yaptığımız hayır duasını düşünürken, bize o organın orijinalini ücretsiz olarak üretip ızdırap duymadan vücudumuza takan Zâta (c.c.) şükran borcu­muzu ödemek için neler yaptığımızı düşünmek zorundayız.

Elhamdulillah Elhamdulilla Elhamdulillah.
Allahım ne buyuk hazineler verdin bize ama hic kiymetini bilemiyoruz.o kadar ki bazilarinin farkinda dahi degiliz.affet bizleri....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
03 Ağustos 2016, 15:30:54
Yağmur Gmş

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 3.554« Yanıtla #2 : 03 Ağustos 2016, 15:30:54 »

Bismillah...
Bizler bazı şeylerin kıymetini kaybedince anlamamalı, önceden değerini bilip bunlar için Rabbimize şükretmeliyiz.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

İnsanın büyüdükçe mi artıyor dertleri,
Yoksa insan büyüdükçe mi anlıyor gerçekleri...
03 Ağustos 2016, 15:33:58
zeynep ilayda

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 203« Yanıtla #3 : 03 Ağustos 2016, 15:33:58 »

Bazı şeylerin değerini kaybetmeden bilmeliyiz. Kaybetikten sonra bilseniz bile iş işten geçiyor. Paylaşımından dolayı Allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
05 Ağustos 2016, 14:06:53
Ruhane
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.473


« Yanıtla #4 : 05 Ağustos 2016, 14:06:53 »

Vücudumuz  mükemmel bir işleyiş içinde ve insanoğlunun bunun benzerini yapma gibi bir çabası olamaz..Bu sebeple de bedenimiz  sagligimizin  kıymetini çok çok iyi bilmeliyiz..Ancak bunu yapamadigimiz zamanlar çok oluyor..Haliyle yiprandigkmkzda kıymetini biliyoruz vücudumuzun ..Buna gerek olmadan yaşama bilincine sahip olmalıyız..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &