ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çeşitli Konularda Eserler > Merak Ettiklerimiz > İnsan Nefsine mi Hizmet Etmeli Yoksa Hakka ve İnsanlığa mı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İnsan Nefsine mi Hizmet Etmeli Yoksa Hakka ve İnsanlığa mı  (Okunma Sayısı 583 defa)
19 Temmuz 2010, 14:30:25
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 19 Temmuz 2010, 14:30:25 »Hapishane Hücresinde Hayalî Bir Sohbet
 

İNSAN NEFSİNE Mİ HİZMET ETMELİ, YOKSA HAKKA VE İNSANLIĞA MI?..
 


Ord.Prof. Ali Fuad BAŞGİL

Meyvalar geldi. Kendimin nerede olduğumu unutarak pos­taya sordum:

Oğlum, elma soymak için bıçak bulunur mu?

Yasak, efendim.    .

Yıkamak için musluk?

Sol tarafta, dipde, kapısı aralık, küçük bir yüznumaranın ta­haret musluğunu gösterdi. Bunu içimin almadığını gören posta hakimane bir öğüt verdi:

Burada çok efendi yattı. Bir haftada alıştılar. Sen de alışırsın.

Hücrede iliklerime işleyen rutubetli bir soğuk var. Tavan­daki yüz mumluk lâmbayı kucaklayacağım geliyor. Dışarıda so­ba var mı diye hücre kapısının deliğinden baktım. Geniş ve önü açık koridorun dip tarafında gözüme bir soba ilişti. Kapıdaki nöbetçiye sordum:

Soba yanıyor mu?

Taş kömürü çok tozlu. Kuvvetli yanmıyor.

Hayırlı olsun, dedim.

Paltoma, boyun atkıma sarındım. Boz battaniye serili sedire oturdum. Beyaz badanalı hücre duvarlarına şaşkın şaşkın bakı­yorum. Gözüm saatte. Dakikaları sayıyorum. Saat akşamın se­kizi oldu. Hücremin demir mandalı yine gacırtiyle çevrildi, kapı açıldı. Bizim hanım, evden battaniye, yastık, kuru meyve beni otel odasında sanarak, bir de pijama getirmiş. Hepsi makbule geçti.

Evden gelen battaniyeyi üstüme aldım. Yastığı da sedirin kum torbası üzerine koydum. Dirseğimi dayayarak derin bir dü­şünceye daldım. İçimin vicdan levhasında iki hayal belirdi. Biri, şerrin ve şeytanlığın, diğeri hayrın ve insanlığın hayali. Önce şerrin hayali konuştu:

Sen, dedi, bittin, büyüdün, ihtiyar oldun, şu hayatın bir türlü mânâsını anlamadın, gittin. Birşeyler öğrendim sanıyorsun. Fakat hayatı hiç öğrenmedin. Bunu, bari kalan ömründe öğren. Hayatın mânâsı, yiyip, içip eğlenmektir. Mukaddes olan ömrü en keyifli bir şekilde yaşamaktır. Bu­nun için ne lazımsa yapmaktır.

Millet ve memleket meselesi sana mı kaldı? Senden ev­vel çokları bu işlerle uğraştı, ömürlerini senin gibi kahr içinde bitirdi. Düşün biraz; İstanbul'un en nefis yerlerinde dayalı döşeli evin var. Baremin en yüksek maaşını alıyor­sun. Sıfatın, mevkiin çoklarını imrendiriyor. Ne istiyorsun başka? Ye, iç, keyfine bak. İnsan dünyaya iki defa gelmez. Akan ırmaktan iki defa aynı su içilmez.

Peki, benim insan olarak vazifelerim yok mu?

Sen'yat keyfine bak. O vazifeleri başka insanlar gör­sün. Ömrünün sonlarında olsun, sözlerimi dinle: Ok gibi doğru sözlü olma. Seni yabana atarlar. Yay gibi eğri ol ki, seni elde tutsunlar. Muhitini kendine elbisen gibi giydir: Al­dat, yalan söyle, olduğundan başka görün. Düşündüğünden başka konuş. Millet işleri dediğin şeylerle satranç oynar gibi oyna.

Bu sözler birer zehirli ok gibi ciğerime saplanmıştı. Öyle ya, önümde rahat bir hayatın imkânları dururken, niçin başıma dert ve düşman topluyordum.

Bunalmış ve içimi bir yeis ve pişmanlık bürümüştü. Yo­lumdan caymak ve kalan ömrümü şerrin dediği gibi, sırf ken­dim için yaşamak istiyordum. Birdenbire hayrın ve insanlığın hayali seslendi:

Dur, karar vermeden beni de dinle. Ben şerrin ve şeytanlığın fikrinde değilim. Eğer onların fikri doğru olsay­dı, insanlık bugün hâlâ mağara hayatı yaşardı. İnsanlığın bugünkü terakkisi, temiz tıynetli insanların feragat ve fedakârlığı sayesinde olmuştur.

Onlar hedonizma ve egoizma edebiyatı yapıyorlar. Fe­ragat ve fedakârlığın değerini inkâr ediyorlar. Bu meziyetlerin yüksek zevkinden seni mahrum bırakmak istiyorlar. Vatana ve insanlığa hizmet etmenin ve vazife duygusuna bağlı yaşamanın bir zevki vardır ki, bunun yerini fizikî zevklerden hiçbiri tutmaz. Tutmadığını sen kendin nefsinde duyuyor ve yaşıyorsun. Üzüntü ve keder gibi, rahat da izafi­dir. Başkalarına rahat gelen bir hayat, sana ızdırap kaynağı olur. İnsanlar hep aynı suyun demiri değildirler. Ve, bere­ket ki, böyledir. Herkes şerrin öğütlerini dînleseydi, yeryü­zünden rahat ve saadet kalkardı. İnsan dünyaya borçlu ge­lir ve bu borç, içtimaî hayatta vazife adı alır. Hak, vazifenin bir karşılığı ve mükâfatıdır. Evvelâ ana babamız, sonra sa­yesinde yiyip yaşadığımız cemiyet ve milletimize karşı borç­larımız ve vazifelerimiz var. Bunları sadakatle ödemek in­san için ölçülmez bir zevk ve meserret kaynağıdır. Borç ve vazifelerini inkâr eden egoist, yaşadığı mantar hayatını ha­yat sanıyor.

Sana ilim nimeti veren kudret, bunu sırf kendin için de­ğil, başkalarının da faydalanması için vermiştir. Gerçi, baş­kalarına faydalı olmak kolay bir iş değildir. Çünkü o başka­ları senden faydalandıklarını çok kere görmezler. Sen bun­dan üzülür, ızdırap çekersin. Fakat mazur gör. Bunu onla­rın bilmezliklerine ver.

Gittiğin yol, hayrın ve insanlığın yoludur. Ondan şaş­ma. Üzülme, sen mazlumların gönüllerinde yaşayacaksın. Kaderine boyun eğ. Kader levhasının yazısını değiştiremez­sin. Herkesin yolunun sonu ebediyettir. Ebediyette ise, er­ken gidenle geç giden birdir.

İçime bir ferahlık düştü. Üzüntüm sona erdi. Saat on ikiyi geçiyordu. Yorgun asabım dinlenmek ihtiyacındaydı. Sarındı­ğım palto ve battaniye beni ısıtmış, uykuya hazırlamıştı. Başımı yastığıma koyarak, daldım.[376]

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İnsan Nefsine mi Hizmet Etmeli Yoksa Hakka ve İnsanlığa mı
« Posted on: 24 Ağustos 2019, 17:31:37 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İnsan Nefsine mi Hizmet Etmeli Yoksa Hakka ve İnsanlığa mı rüya tabiri,İnsan Nefsine mi Hizmet Etmeli Yoksa Hakka ve İnsanlığa mı mekke canlı, İnsan Nefsine mi Hizmet Etmeli Yoksa Hakka ve İnsanlığa mı kabe canlı yayın, İnsan Nefsine mi Hizmet Etmeli Yoksa Hakka ve İnsanlığa mı Üç boyutlu kuran oku İnsan Nefsine mi Hizmet Etmeli Yoksa Hakka ve İnsanlığa mı kuran ı kerim, İnsan Nefsine mi Hizmet Etmeli Yoksa Hakka ve İnsanlığa mı peygamber kıssaları,İnsan Nefsine mi Hizmet Etmeli Yoksa Hakka ve İnsanlığa mı ilitam ders soruları, İnsan Nefsine mi Hizmet Etmeli Yoksa Hakka ve İnsanlığa mıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &