ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çeşitli Konularda Eserler > Merak Ettiklerimiz > Domuz Eti Niçin Haramdır
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Domuz Eti Niçin Haramdır  (Okunma Sayısı 2316 defa)
21 Temmuz 2010, 15:16:25
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 21 Temmuz 2010, 15:16:25 »DOMUZ ETİ NİÇİN HARAMDIR?
 

Prof. Dr. Selâhattin SALİMOĞLU

 

İmtihanın Gereği

 

Bir şeyin helal veya haram olması, Allah'ın emrine tabidir. Allah bir şeye "helal" derse helal, "haram" derse haram olur. Yani din bir imtihandır, insanlara yapılan bir tekliftir.

Cenâb-ı Hak, cennete layık bir duruma getirmek için, insan­ları imtihana tabi tutuyor. Bu sebeple, bazı emir ve yasaklar koymuştur. Esas olan da bu emir ve yasaklara uymaktır.

Bu prensiplerin gerek insanın şahsî hayatına, gerekse cemi­yet hayatına pek çok faydaları vardır. Dolayısiyle bunlar, o emir ve yasağa daha şuurlu olarak riayet etmemizi sağlıyor.

Dinimizin yasakladığı hususlardan birisi de, domuz etidir. Bu yasaklamanın, pek çok hikmeti vardır. Biz, burada sadece birkaçına işaret etmeğe çalışacağız.[149]

 

Zehirli Maddeler

 

Domuz eti çok yağlıdır. Yenildiği takdirde, bu yağ kana ge­çer. Böylece kan, yağ tanecikleriyle dolmuş olur. Kandaki bu fazla miktardaki yağ; atar damarların sertleşmesine, tansiyon yükselmesine ve kalb infarktüsüne sebep olur.

Ayrıca, domuz yağı içerisinde "sutoksin" denilen zehirli maddeler mevcuttur. Vücuda giren bu zehirli maddelerin dışarı atılması için, lenf bezlerinin fazla çalışmaları icab eder. Bu du­rum, bilhassa çocuklarda lenf düğümlerinin iltihaplanması ve şişmesi şeklinde kendini gösterir. Hasta çocuğun boğaz bölgesi anormal bir şekilde şişerek, adeta domuza benzer. Bu sebeple, bu hastalığa "domuz hastalığı" (skrofuloz) adı verilir. Hastalığın ilerlemesi halinde, bütün lenf bezleri cerahatlanarak şişer. Ateş yükselir, ağrı başlar ve tehlikeli bir durum ortaya çıkar.[150]

 

Fazla Miktarda Kükürt
 


Domuz etinde bol miktarda bulunan sümüksü bağ dokusu, kükürt yönünden çok zengindir. Bu sayede, vücuda fazla mik­tarda kükürt alınmış olur. Bu fazlalıksa; kıkırdak, kas ve sinirle­re oturarak eklemlerde iltihaplanma, kireçlenme ve bel fıtığı gi­bi çeşitli hastalıklara yol açar.

Domuz eti devamlı yenirse, vücuttaki sert kıkırdak maddesi­nin yerini, domuzdan geçen sümüksü bağ dokusu alır. Bunun sonucu olarak, kıkırdak yumuşar; vücut ağırlığına tahammül edemeyerek altında ezilir. Böylece, eklemlerde bozulmalar meydana gelir.

Domuz eti yiyenlerin elleri pelteleşir, yağ tabakaları teşek­kül eder. Mesela yiyen kimse sporcuysa; yorgun, tembel ve az hareketli olur. Bazı futbolcular bu sebeple mesleklerinden (!) olmuşlardır.

 

Aşırı Büyüme


 

Domuzda, büyüme hormonu da çok fazladır. Doğduğu za­man birkaçyüz gram olan domuz yavrusu, altı ayda yüz kiloya erişir. Bu kadar süratli gelişme, büyüme hormonunun fazlalığı sebebiyledir.

Domuz etiyle fazla miktarda alınan büyüme hormonu, vü­cutta doku şişliklerine ve iltihaplanmalara yol açar. Burun, çe­ne, el ve ayak kemiklerinin anormal bir şekilde büyümesine ve vücudun yağlanmasına sebep olur.

Büyüme hormonunun en etkili yönü, kanserin gelişmesine zemin hazırlamasıdır. Nitekim domuz kesim işiyle uğraşanlar, erkek domuzların belli bir yaştan sonra mutlaka kansere yaka­landıklarını ifade ederler.[151]

 

Deri Hastalıkları
 


Domuz etinin ihtiva ettiği histamin ve imtidazol denilen maddeler, deride kaşıntı hissi uyandırır. Ekzama, dermatit, nörodermatit gibi iltihabi deri hastalıklarına zemin hazırlar.

Bu maddeler ayrıca; kan çıbanı, apandisit, safra yolları has­talıkları, toplar damar iltihapları gibi hastalıklara yakalanma ih­timalini artırır. Bu sebeple doktorlar, kalb hastalarına kesinlikle domuz eti yememelerini tavsiye ederler.[152]

 

Bir Hâtıra
 


Alman hekimi Prof. Reckevveg, "Domuz Eti ve İnsan Sağlı­ğı" adlı eserinde bir hatırasını şöyle anlatır:

"Tedavi maksadıyla, bir çiftçi ailesinin biraz sapa yörede bulunan çiftliğine gitmiştim. Babada, müzmin antroz (dejeneratif eklem hastalığı) ve kalça eklemi iltihabı vardı. Ayrıca, kara­ciğerinden de rahatsız idi. Annenin, bacaklarında varis ve ezi­yet verici kaşıntısı olan ekmaza vardı. Ailenin kızları ise, kalp yetmezliği ve romatizmadan şikâyetçi idi. En sağlıklıları görün­mesine rağmen oğulları da, anjin sonrası kalp yetmezliğinden ve kan çıbanından müşteki idi. Evin Öbür kızı ise, müzmin bronşitten muzdarip idi. Oğullarından bir diğeri de, domuz kıllanması ve müzmin plörite yakalanmış olup, devamlı tekrar eden fistül ifrazatından şikâyet etmekte idi.

Yukarıda sakinlerin hastalıklarından uzun uzadıya bahsetti­ğim çiftlik içinde, muayene sırasında garip bir olaya şahit ol­dum. Ailenin arasında, iri cüsseli bir domuz hiç istifini bozma­dan, aşağı doğru sarkan kalın bir ağaç dalına abanarak sırtını kaşıyordu.

Hastalara, "Oradaki domuzu görüyor musunuz? Onun kaşın­masına ve iltihaplara yol açan maddeleri, etiyle beraber siz de yiyorsunuz. İşte bu maddeler, sizdeki hastalıkların yegane sebe­bidir" dedim.

Yukarıda kendilerinden bahsettiğim, Kara Ormanlar havali­sinde oturan benzeri çiftlik sahiplerinden verdiğim nasihati din­leyenler, domuz eti yemekten vazgeçerek hastalıklarının çoğun­dan kurtuldular. Şimdi o çiftliklerin etrafındaki otlaklarda, İslâm ülkelerinde olduğu gibi küçük koyun sürüler yayılıyor."[153]

 

Domuz Eti ve Trişin
 


Domuz eti ile insana bulaşan tehlikeli hastalıklardan birisi de, trişin hastalığıdır. Domuzlar bu hastalığı, trişinli fare yemek veya trişinli domuz eti ile beslenmekle alırlar. Fakat trişin, do­muzlarda ağır bir hastalık yapmaz. Halbuki insanlarda, çok teh­likeli ve öldürücü bir hastalık meydana getirir.

Domuz etiyle alınan trişin kurtçuklar, mide barsak yoluyla kana geçer. Böylece de, bütün vücuda yayılırlar. Trişin kurtçuk­ları özellikle çene, dil, boyun, yutak ve göğüs bölgelerindeki kas dokularına yerleşirler. Çiğneme, konuşma ve yutma adale­lerinde felçler meydana getirirler. Yine kan damarlarında tıka­nıklığa, menenjit ve beyin iltihabına sebep olurlar. Bazı ağır vakalar, ölümle sonuçlanır. Bu hastalığın en kötü tarafıysa, kesin bir tedavi şeklinin olmamasıdır.

Trişin hastalığı, bilhassa Avrupa ülkelerinde yaygındır. Sıkı veteriner kontrolleri yapılmasına rağmen, İsveç, İngiltere ve Plonya'da trişin salgınları görülmektedir.

Yurdumuzdaysa, yerli hıristıyanların dışında hiç bir müslümanda trişin hastalığı görülmemiştir. Çünkü, ülkemizde hıristiyanlar dışında kimse domuz eti yememektedir.[154]

 

Gıdalar ve İnsan Mizacı

 

İnsan ve hayvanlar, yedikleri gıdaların az çok tesirinde ka­lırlar. Meselâ kedi, köpek, arslan gibi et yiyen hayvanların yırtı­cı; koyun, keçi, deve gibi ot ile beslenen hayvanlarınsa daha uysal ve yumuşak huylu oldukları malumdur.

Bu durum, insanlar için de geçerlidir. Nebati gıdalarla beslenenenlerin, genellikle halim selim; et ve et ürünleriyle beslenen insanların ise daha sert mizaçlı oldukları tesbit edilmiştir.

Domuz, dişisini kıskanmayan bir hayvandır. Domuz eti ile beslenen insanlarda, kıskançlık hissinin zayıfladığı veya dumu­ra uğradığı gözlenmiştir.

Fransız filozoflarından Savorin de beslenmenin mizaç üze­rindeki bu tesirine çok önem vererek, "Bana ne yediğini söyle, senin ne olduğunu haber vereyim" demiştir.[155]

 

Helâller, İhtiyaca Yeter
 


Yüce Rabbimiz, istifademiz için pek çok gıda yaratmıştır. Bunun yanında, bazı zararlı şeylerin yenilip içilmesini yasakla­mıştır. Çünki O, sonsuz şefkat ve merhamet sahibidir. Kulları­na, taşıyamayacakları yükleri yüklememiştir. Emir ve yasakları, insanların rahatlıkla altından kalkabilecekleri şeylerdir. Acaba insan içki içmeyince, domuz eti yemeyince ne kaybeder?[156]

 

Yapan Bilir
 


Bir makinenin mühendisi, o makinenin hangi şartlarda ve nasıl çalışacağını da belirtmiştir. Meselâ katalogunda, bir makinanın 220 voltta çalışabileceği yazıyor. Bizse, daha iyi çalışabi­leceğini düşünerek, 500 volta takmış olalım. Bir anda, makine­nin ne hale geleceği malumdur...

İşte insan vücudu da, Cenâb-ı Hakk'ın yarattığı mükemmel bir motor ve harika bir makinadır. Bu makinanm en iyi nasıl ça­lışacağını da, elbette yapan bilecektir. Madem ki Allah'ımız do­muz etini haram kılmıştır, öyleyse yememiz mahzurludur...[157]


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 24 Mart 2016, 20:12:46 Gönderen: Edanur »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Domuz Eti Niçin Haramdır
« Posted on: 17 Eylül 2019, 11:14:57 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Domuz Eti Niçin Haramdır rüya tabiri,Domuz Eti Niçin Haramdır mekke canlı, Domuz Eti Niçin Haramdır kabe canlı yayın, Domuz Eti Niçin Haramdır Üç boyutlu kuran oku Domuz Eti Niçin Haramdır kuran ı kerim, Domuz Eti Niçin Haramdır peygamber kıssaları,Domuz Eti Niçin Haramdır ilitam ders soruları, Domuz Eti Niçin Haramdırönlisans arapça,
Logged
10 Mayıs 2014, 18:49:57
Yakupcan

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.111« Yanıtla #1 : 10 Mayıs 2014, 18:49:57 »

Allah razı olsun.Domuz etinin haram olduğunu biliyordum ama niçin haram olduğunu bilmiyordum.Sizin sayenizde öğrendim.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı


Sanma ki dert sadece sende var...
Sendeki derdi nimet sayanlarda var!

HZ.MEVLANA
10 Mayıs 2014, 19:56:57
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #2 : 10 Mayıs 2014, 19:56:57 »

Esselamü aleykum; bilgiler için Mevlam razı olsun..çok dikkat edilmesi gereken bir husus...
Mevlam bizleri helalleriyle yetinen,haramlarından sakınan kullarından eylesin...Bildiklerimizi her daim uygulayabilmeyi ,uygulatabilmeyi nasip eylesin  inşAllah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 10 Mayıs 2014, 19:57:35 Gönderen: mevlüdekalınsaz »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
11 Mayıs 2014, 01:32:35
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #3 : 11 Mayıs 2014, 01:32:35 »

Mevlamız kulları için en doğru olanı sunmuş bizlere..İnşaAllah bizler de bu hazinenin farkında olanlardan oluruz inşaAllah..Mevlam bizleri haramlardan beri kılsın..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
29 Mayıs 2014, 14:27:30
rabianur 9

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 320


« Yanıtla #4 : 29 Mayıs 2014, 14:27:30 »

esselamu aleyküm;
paylaşım için teşekkürler domuz etinin niye haram olduğunu bilmiyordum  ama artık biliyorum :D

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

"Din kardeşine gelen bir dert ve kötülükten dolayı sakın sevinme sonra Allah, onu rahmetiyle kuşatır da, seni imtihan eder (Aynı derdi senin başına verir). " Hadis (Tirmizi).
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &