> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çeşitli Konularda Eserler > Merak Ettiklerimiz > Bir Amerikalı Gözüyle Gusül Abdesti
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bir Amerikalı Gözüyle Gusül Abdesti  (Okunma Sayısı 1057 defa)
19 Temmuz 2010, 13:30:57
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 19 Temmuz 2010, 13:30:57 »Bir Amerikalı Gözüyle Gusül Abdesti...
 

GUSÜL ABDESTİ CİNSÎ HAYATA NE KAZANDIRIR?

 

Hedley CANT

Çevremde bulunan birkaç Müslümanla, zaman zaman soh­betler yapardım. En çok dikkatimi çeken şey, gusül abdestiydi. Bu hususta epeyce düşündüm ve araştırma yaptım. Evvelâ, basit bir temizlik şekli olarak ele aldım. Biz Amerikalılar bol bol yı­kanırız. Çünkü bizde taharet yok. Kâğıtla silinme de gereken te­mizliği yapmaz. Bunun için her gün veya günaşırı yıkanmak zo­runda kalırız. Zaten hela ile banyo bir aradadır. Tuvaletten kal­kan, duşun altına girebilir. Öyle ise, Müslüman olan bir Ameri­kalı, neden gusül abdetsi alsın diye düşündüm.     

Düşüncemi Amerikalı Müslüman arkadaşıma açtım. "Daha geniş düşünebiliriz." dedi. Zaten, ondan beklediğim de bu idi. Çünkü arkadaşım üniversitede ilim adamıydı. Bir de düşünme­ye, tahlile, tenkide açık olmayan bir din, gerçek olamazdı. De­dim ki: "Temizliğin yanında ne gibi faydalarını gördünüz?"

Evvelâ durakladı, sonra yüzüme Baktı. Bekliyordum. İnsan­la ilgili her şeyi araştırmaya kararlıydım. Dedi ki:

Bu konuya zaman ayırabilecekseniz geniş geniş konuşa­lım.

Çok sevinmiştim. Benim acı tenkitlerim, haklı görüşlerim vardı. Arkadaşıma yardımcı olabilirdim. Hemen kabul ettim.

Üniversitenin kafeteryasına çekildik. Sütlü kahvelerimizi içerken, arkadaşım konuya girdi:

Her şeyi bütün olarak ele almak zorundayız. İslâmiyet bir bütün olduğu gibi, İslâmiyet içinde gusül abdesti de bir üni­tedir ve bir bütündür. İsterseniz, gusül abdestini, bütünüyle ele alalım. Evvelâ ben anlatayım. Siz de notlarınızı alınız. Sonra görüşlerinizi ve tenkitlerinizi sıralarsınız. Arkasından da ben ce­vaplarımı veririm.

Bu girişe "güzel" demekten başka çare yoktu. Arkadaşım anlattı:

"Gusül abdesti, Müslüman olanla ilgili bir ibadettir. Müslü­man olmayanlar için gusül abdesti söz konusu olamaz.

Gusül abdestini Allah emrettiği için alırız. Yani İslâm di­ninde Allah emreder, Müslüman da emre itaat eder. Bir Müslü­man gusül abdesti alırken, "kirden, pisten temizleneceğim" diye düşünmez. Gusül abdesti alması gerektiği için yıkanır. Amma bu arada temizlenmiştir de... Olabilir. Asıl olan "emre itaat" tir. Maddî temizlik, sonradan ve kendiliğinden gelen bir hâldir. Hemen şunu da belirteyim ki, gusül abdesti gibi, maddî temizlik emri de vardır. Bu sebeble gusül abdesti alan, her türlü maddî temizliğini de yapacak. Bu da ayrı bir konudur."

Ben, müdahale ettim: "Rica ediyorum, ayrı konulara girme­yelim. Gusül abdesti üzerinde duralım."

Arkadaşım ikazıma teşekkür etti. Benimle aynı fikirde ol­duğunu belirtti ve:

"Gusül abdesti, bir emir olduğuna göre, gusül abdesti ile uzaktan yakından ilgili emirler de vardır. Meselâ Müslümanın zina etmesi, içki içmesi haramdır. Öyle ise, gusül abdesti alma emrine uyan Müslüman; "İçki içme, zina etme!" gibi emirlere de uyacaktır. Bu durumda dinî emirlerine uyan bir Müslüman iki şekilde cünüp olur: Biri, eşiyle; diğeri de uykuda...

Eşi ile cünüp olmak, iradeli bir davranıştır. Öyle bir za­manda cünüp olmalı ki, namaz vaktini kaçırmamalı. Yıkan­ma zamanı bulmalı. İşine geç kalmamalı, soğukta yıkanıp, hasta olmamalı.

Dikkat edilirse gusül abdesti alma mecburiyeti, insanın sık sık cünüp olmasını önlüyor. Bilindiği gibi sık sık cünüp olmak, insanın sinir sistemine ve beyin yapısına zararlıdır. Bir kısım hastalıkların sık sık cünüp olmakla ilgisi vardır. Hatta sık sık cünüp olanlarda verem, psikiyatri ile ilgili çeşitli rahatsızlıklar görüldüğü gibi, çıldırma, intihar gibi haller de görünür. Fakat her hastalığı yalnız cünüplüğe bağlamak ilmî olmaz. Kısacası aşırı sıklıkta cünüp olmanın, insan sıhhatini menfî yönde etkile­diği bir gerçektir.

Bir de kadının aybaşları halinde ve doğum sonrasında eş ilişkileri yasaktır. Böylece erkek korunmuş oluyor. Erkekteki cinsî mayi (Meni), erkek için bir enerji kaynağıdır. Cünüp ol­madan evvel erkeğin gücü, düşüncesi, davranışları başkadır. Cünüp olduktan sonra, daha başkadır.

Meselâ cünüp olmadan evvel erkek kendini daha güçlü ve hareketli hisseder, mes'eleleri daha iyi anlar. Karısına alâka du­yar. Cünüp olunca, bunlar tamamen tersine döner. Şayet sık sık ve biraz da zorla cünüp olmalar tekrar edilirse, erkek havası in­miş futbol topuna döner. Bir nevi yıkılır.

Her cünüplükten sonra yıkanma mecburiyeti, kadını da cü­nüp olmaktan alıkor. Yine erkek korunmuş oluyor. İslâmiyette, kadının cinsî hayata düşkünlüğü, kötü sayılmıştır. Böyle bir kadın, erkeği çok zor duruma düşürebilir.

Dengeli bir cinsî hayat, dengeli insan tipini ortaya ko­yar. Cinsî hayattaki ifrat ve tefrit, her davranışta anormal sonuçları doğurur.

Bu kısa açıklamamla bilhassa şunu belirtmek istedim: İnsa­nı yaratan, insanlara böbrek üstü kapsülleri koyan, meni denilen cinsî sıvıyı, belli yerde toplatan Allah, vücut makinasının en iyi şekilde çalıştırılması için gereken emirleri de vermiştir. Bunlar­dan biri de gusül abdestidir."

Arkadaşımın konuşması burada bitti. Açıklamaları bana ye­ni yeni görüş ve düşünce ufukları açtı. İslâmiyette aile hayatına verilen önem anlaşılıyordu. Çocuk bakımı, çocuk sıhhati kendi­liğinden hallediliyordu. İslâmiyet öyle bir dindi ki her emrin birbiriyle birçok bağlantısı vardı. Bunları anlamak akademik bir çalışmayi gerektirirdi. Bu sebeble, görüş ve düşüncelerimi be­lirtmek için arkadaşımdan zaman istedim.

İslâm'a ait kitapları okudukça, "Ben de Müslümanım" de­dim. Ve önümdeki kâğıdın üzerine şu cümleyi yazdım. "İyi bir insan, İslâmiyeti yaşıyor demektir. İslâmiyeti yaşayan da iyi bir insandır." Bu cümleyi Müslüman arkadaşıma söylesem, diyecek ki, bizim için önemli olan ibadet etmektir. İyi olma halimiz kendiliğinden meydana gelir.

Şimdi bu gerçeği çözmeye çalışıyorum.[396]

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Bir Amerikalı Gözüyle Gusül Abdesti
« Posted on: 27 Ekim 2021, 13:20:46 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Bir Amerikalı Gözüyle Gusül Abdesti rüya tabiri,Bir Amerikalı Gözüyle Gusül Abdesti mekke canlı, Bir Amerikalı Gözüyle Gusül Abdesti kabe canlı yayın, Bir Amerikalı Gözüyle Gusül Abdesti Üç boyutlu kuran oku Bir Amerikalı Gözüyle Gusül Abdesti kuran ı kerim, Bir Amerikalı Gözüyle Gusül Abdesti peygamber kıssaları,Bir Amerikalı Gözüyle Gusül Abdesti ilitam ders soruları, Bir Amerikalı Gözüyle Gusül Abdestiönlisans arapça,
Logged
11 Mart 2016, 10:32:08
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #1 : 11 Mart 2016, 10:32:08 »

Esselamu aleykum ve rahmetullah..Çok samimi,içten bir yazı  olmuş..Mevlam bizleree hakkıyla ilim nasip etsin,amil kılsın,ümmeti Muhammede de faydalı olmayı nasip eylesin İnşaAllah.Rabbim razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &