ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çeşitli Konularda Eserler > Merak Ettiklerimiz > Batı Çiçek Aşısını Bizden mi Öğrendi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Batı Çiçek Aşısını Bizden mi Öğrendi  (Okunma Sayısı 946 defa)
20 Temmuz 2010, 19:02:19
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 20 Temmuz 2010, 19:02:19 »Çiçek Aşısı İngiltere'de İlk Uygulandığında, Kilise Karşı Çıkmıştı.
 

BATI, ÇİÇEK AŞISINI BİZDEN Mİ ÖĞRENDİ?
 


Mehmet DİKMEN

Çiçek aşısını ilk olarak İngiliz Dr. Edward Jenner'in buldu­ğu o kadar çok söylenip yazılmıştır ki, gerçeğin başka türlü ola­cağı kimsenin aklından geçmez olmuştur. Oysa ki Jenner'den bir asır kadar önce, Osmanlı Türkiye'sinde çiçek aşısı biliniyor ve uygulanıyordu.

Çiçek, en az kolera, veba kadar korkunç hastalıktı bir za­manlar. Ünlü İngiliz tarihçisi büyük Operatör Kenneth Warker 1954'de yayınlanmış Tıp Tarihi adlı eserinde 18. yüzyıl Avrupası'nda çiçek salgınından 60 milyon kişinin öldüğünü söyler. Her ülke halkından % 80'i ergeç çiçeğe yakalanıyor ve halkın dörtte biri de yakalandığı bu hastalıktan ya ölüyor, ya kör olu­yor, yahut da çiçek bozuğuna yakalanıyordu.

Avrupa'nın çiçek salgınlarından büyük teleflere uğradığı, harplerde ölenlerden fazla insan kaybettiği o yıllarda, Osmanlı Türkiyesi'nde durumun nasıl olduğuna bir göz atalım:

1717 yılında İngiltere'nin İstanbul büyükelçiliğine "Sor Edward Montagü" adlı bir sefir tayin edilir. Tahtta III. Ahmed bu­lunmaktadır (1703-1730).[212]

 

Lady Montagü Türkiye'de
 

Sör Montagü, hanımı Lady Mary Montagü ve 3 yaşındaki oğlu ile birlikte Mayıs 1717'de yurdumuza gelmiş, Temmuz 1718'e kadar 15 ay kalmıştır.

Bayan Montagü kocasının âdeta sağ kolu gibi çalışıyordu. Türk kadını gibi giyiniyor, Türk mahallelerini geziyor, her sı­nıftan Türk kadını ile dostluk kuruyordu. Halkın durumunu, örf ve âdetlerini bu yolla öğrenip gördüklerini kocasına aktarıyor­du.

Vaktinin büyük bir bölümünü, İngiltere'deki yakınlarına İs­tanbul'daki hayatı anlatan mektuplar yazarak geçiriyordu. Dün­ya Edebiyat Tarihine "Montagü'nün Mektupları" adıyla ge­çen bu yazılar, birçok bakımdan medeniyet tarihine ışık tut­maktadır.

Bayan Montagü, yaptığı inceleme ve gözlemleri sırasın­da ülkemizde çiçek hastalığına karşı aşılama yapıldığını da görmüş, öğrenmişti. Bu müşahedelerini, İngiltere'deki dost­larına yazdığı mektuplarla bildirdi.[213]

 

Çiçek Aşısı Yaptıran İlk İngiliz
 

Lady Montagü ayrıca İstanbul'da iken oğlunu, Lond­ra'ya dönüşünde de kızını çiçeğe karşı aşılattı. Böylece çi­çek aşısı yaptıran ilk İngiliz olarak tarihe geçti.

Lady Montagü'nün amacı, bu korkunç hastalığın aşısını bü­tün İngiltere'de yaygınlaştırmaktı. Bu yüzden İngiltere'ye dön­düğü zaman elçilik doktoru Maitland'ın da yardımıyla çiçek aşısı üzerine ilk denemelerini yaptı. O günlerin ünlü bir gazete­cisi Steele, bu soylu kadın sayesinde pek çok kişinin hayatının kurtulduğunu yazar. Ünlü Volter de "Felsefî Mektuplar" adlı kitabının 11. mektubunda Montagü'nün İngiltere'deki çiçek aşısının yaygınlaştırılması ile ilgili faaliyetlerine geniş yer verir.[214]

 

İngiliz İlim ve Din Adamları Çiçek Aşısına Karşı Çıkıyor
 

Ne var ki Lady Montagü'nün bu gayretleri fazla bir ne­tice vermeyecektir. Zira bazı Tıp Fakültesi hocaları, bazı papazlar, bayan Montagü'nün bu çalışmalarına karşı çık­makta gecikmemişlerdi. Bilhasa papazlar çiçek hastalığının Allah'tan günahkârlara gelen bir ceza olduğunu, onunla uğraşmamak gerektiğini söylüyorlardı.

Çiçek aşısının yaygınlaşmasında ve bütün dünyaya tanıtılmasında hiç şüphesiz İngiliz Dr. Edward Jenner'in büyük rolü olmuştur. Bu bakımdan çiçek aşısı deyince ilk olarak onun ismi akla gelmekte; aşıyı ilk olarak O'nun bulduğu zannedilmekte­dir.

Aslında Jenner, bu işi ilmî olarak ele alan ve bu konuda ilk eser veren bir araştırmacıdır. Bu konuda yazdığı eser, "Çiçek aşısının sebebi ve etkileri üzerine bir araştırma" adını taşımak­tadır. Ve Lady Montagü'nün çiçek aşısından bahsetmesinden 80 yıl sonra, 1798'de yayınlanmıştır.

Ancak aradan 80 yıl geçmesine rağmen Jenner de batıl inançlarla, cahilce korkularla mücadele vermek zorunda kalmıştı. Kimileri aşılamanın büyük salgınlara yol açacağı­nı ileri sürüyor, kimileri aşı olanların inekte olduğu gibi boynuz ve kuyruklarının çıkacağını iddia ediyordu. Hattâ Jenner'in kitabı çıktığı 1789 yılında, bir de Aşı Düşmanları Derneği (Anti Vaccanation Society) kurulmuştu. Amacı Jenner'le mücadele idi.

Jenner (1749-1823), İngiltere'nin Sadbury köyünün doktoru idi. Çiçek aşısını ilk defa 1796 yılının 14 Mayıs günü, James Philipps adında 8 yaşındaki bir çocuğa uygulamıştı.[215]

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Batı Çiçek Aşısını Bizden mi Öğrendi
« Posted on: 15 Eylül 2019, 10:27:42 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Batı Çiçek Aşısını Bizden mi Öğrendi rüya tabiri,Batı Çiçek Aşısını Bizden mi Öğrendi mekke canlı, Batı Çiçek Aşısını Bizden mi Öğrendi kabe canlı yayın, Batı Çiçek Aşısını Bizden mi Öğrendi Üç boyutlu kuran oku Batı Çiçek Aşısını Bizden mi Öğrendi kuran ı kerim, Batı Çiçek Aşısını Bizden mi Öğrendi peygamber kıssaları,Batı Çiçek Aşısını Bizden mi Öğrendi ilitam ders soruları, Batı Çiçek Aşısını Bizden mi Öğrendiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &