ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Eserleri > Mektubat-ı Şeyh Ahmet > Yüzsekizinci Mektup
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yüzsekizinci Mektup  (Okunma Sayısı 433 defa)
17 Ocak 2010, 21:21:35
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 17 Ocak 2010, 21:21:35 »YÜZSEKİZİNCİ MEKTUP

Genel olarak isim belirtilmeden vatan müdafaasında kâfirlere karşı açılan savaşa teşviki hakkındadır.

Allah’IN ADIYLA BAŞLARIM

Allah’a hamd olsun; salât ü selâm Resulüllah’ın (Sallâllahü aleyhi ve sellem) üzerine olsun! Nefsimi ve sizi Allah’ın azâbından korkmakla tavsiye ederim.

sonra, arz olunur ki, cihâd hakkında, Allahü tealâ Kur’ân-ı kerimde buyurdular ki,

«Mallarınız ve canlarınızla Allah yolunda çarpışınız. Eğer bilirseniz bu sizin için daha iyidir.» Yine buyurdular ki;

«Gerçekten Allah, müslüınanlardaıı kendilerini ve mallarını, karşılık olarak cennet vermek üzere satın almış, o müslümanlar ki, Allah yolunda çarpışır, öldürür ve öldürülür. Allah, doğru olarak bunu Tevrat, İncil ve Kur’anda va’detmiştir.»  ve yine:

«Onlara (kafirlere) karşı elinizden gelen kuvveti edininiz, suvariler (biniciler) yetiştiriniz ki, onlar ile Allah’ın ve sizin belli düşmanlarınızı korkutursunuz.»  diye buyurmuştur.

Peygamberden de (Sallallahü aleyhi ve sellem) şöyle rivayet edilmiş: Buyurdular ki,

«Nefisleriniz ve dilleriniz ile müşriklere karşı çarpışınız.»  Yine buyurdular ki,
«Allah yolunda bir gaziyi techiz eden kimse, şübhesiz gaza etmiştir (savaşmıştır.) »
 Yine Peygamberimiz (Sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdu ki;

«Savaşana ecri verilir, gazinin techizatını hazırlayana hem ecri, hem de gaza eden kimse gibi ecir verilir.»

İbni Mes’ud El-Ensari’den (Radıyallahü anh) rivayet edildi ki, «Adamın birisi yularlı bir deve ile Resullulah’ın yanına geldi ve «işte bunu Allah yoluna vakfettim» dedi.» Bunun üzerine Resulüllah (Sallallahü aleyhi ve sellem), «Bunun karşılığı olarak kıyamet gününde sana hepsi yularlı yediyüz deve verilecektir.»  buyurdu. Yine Peygamber (Sallallahü aleyhi ve sellem), «Bir kimse gaza etmez ve bir mücahid techiz edip, onu gazaya yollamazsa ya da gazaya giden kimsenin evrad-ı ailesine iyi bakmazsa, daha kıyamete varmadan, o kimse büyük bir belaya uğrar.»Yine Peygamberden (Sallallahü aleyhi ve sellem) rivayetle, «Amellerin hangisi efdaldir diye kendisinden sorulunca, vaktinde kılınan namazlar, ana ve babaya yapılan iyiliktir. Allahü teala yolundaki cihaddır.» diye buyurdu.
Hazret-i İbni Abbas’dan (Radıyallahü anhüma) rivayet edildi, buyurdu ki, «Allah yolunda bir at veren kimse, malıyla, canıyla Allah yolunda gaza eden kimsenin ecri gibi, kendisine ecir hasıl olur. Allah yolunda bir kılıç veren kimse, kayamet günü kılıç konuşarak gelip ben falanın kılıcıyım, bugüne kadar onun için savaşıyorum diye çağıracaktır.»

Peygamber de (Sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdular ki, «Her ölenin amel defteri kapanır, yalnız Allah yolunda nöbet beklerken ölen kimse, müstesnadır. Amel defteri kapanmaz, kıyamete kadar amelinin sevabı yazılır.»  Yine buyurdular ki, «Bir kimse Allah yolunda bir deve sağılacak kadar cihad ederse, o kimse cenneti hak eder.»  Yine buyurdular ki, «Allah yolunda malını sarf eden kimseye, yedi yüz misli ecir yazılır.»
«Şehidin Allah nezdinde altı hasleti vardır:

1 — İlkin günahları bağışlanır.
2 — Cennetteki yerini görür.
3 — Kabir azabından korunur.
4 — En büyük korkudan emin olur.
5 — Başına vekar tacı bırakılır ki, ondaki yakutu dünya ve dünyada olan şeyden daha iyidir.
6 — Yetmiş iki hürilerle evlenip yetmiş akrabasına şefaatı kabul edilecektir.»  Ve yine buyurdular ki, «Sabahın evvellinde ve akşamleyin, Allah yolunda geçirilen birer vakit, dünyadan ve dünyadakilerden daha hayırlıdır.»  Yine, Allah yolunda savaşanlar için Allah, cennette yüz derece hazırlamıştır ki, her derecenin arası yerle gök arasındaki mesafe kadar olduğuna dair insanları müjdele.» 

Yine; «Allah rızası için bir gün nöbet beklemek, dünya ve dünyada olan şeyden daha hayırhdır.»  Yine, «Allah yolundaki toz ile cehennemin dumanı bir kulun içinde asla birleşemez.» Yine, «Biri Allah korkusundan ağlayan, diğeri Allah yolunda gece nöbet bekleyen iki gözü, cehennem ateşi yakmaz.» Yine;

«Gazaya giden kimsenin ailesini görüp gözeten kimse de, bizzat gaza etmiş gibi olur.» diye buyurdu.

İşte bu ayet ve hadislerden anlaşılıyor ki, nefsi veya malıyla yahut diliyle cihad işine sebeb olan kimse, bu faziletine nail olup cihadın sevabında mücahidlere ortak olur. Öyle ise, müslüman kardeşlerimiz, darlığa düşüp her cihetten helake yaklaştıklarında zaferleri için velev ki dua edip halkı yardımlarına teşvik etmek de olsa, son derece çabalamak her birimizin üzerine vacibdir.

Allah, efendimiz Muhammed’in, (Sallallahü aleyhi ve sellem) al ve ashabının üzerine salat ü selam eylesin!

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Yüzsekizinci Mektup
« Posted on: 22 Eylül 2019, 13:36:32 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yüzsekizinci Mektup rüya tabiri,Yüzsekizinci Mektup mekke canlı, Yüzsekizinci Mektup kabe canlı yayın, Yüzsekizinci Mektup Üç boyutlu kuran oku Yüzsekizinci Mektup kuran ı kerim, Yüzsekizinci Mektup peygamber kıssaları,Yüzsekizinci Mektup ilitam ders soruları, Yüzsekizinci Mektup önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &