ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => Medeniyet Tarihi => Konuyu başlatan: ღAşkullahღ üzerinde 09 Eylül 2010, 02:10:11Konu Başlığı: Tarihte Babür İmparatorluğu
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 09 Eylül 2010, 02:10:11
Tarihte Babür İmparatorluğu

Hindistan´da kurulan büyük Türk devleti (1526-1858).

Baba tarafından Timur´un, ana tarafından Cengiz Han´ın soyundan gelen Zahirüddin Muhammet Babür, Fergana hükümdarı olduğu zaman (1494) on bir yaşında bir çocuktu. Bu yüzden saltanat iddiasında bulunan amcasının, dayısının ve daha başkalarının hücumuna uğradı. Hepsiyle çarpıştıysa da sonunda tahtından oldu (1501).

TAHT PEŞİNDE

Babür bu çarpışmalar içinde pişmiş cesur, iradeli, ince zekâlı bir adamdı. Yenilgisinden yılmadı, yanındaki askerleri ile birlikte Afganistan´a geçti, büyük bir güçlükle karşılaşmadan Kabil´i ele geçirdi (1504). Merkezi Kabil olmak üzere küçük bir devlet kurdu, Fergana ve Semerkant´tan kaçıp gelen Türkleri de buralara yerleştirdi. Bir süre eski ülkesini geri almak, egemenliğini Türkistan´a yaymak için savaştıysa da bir sonuç alamadı. Bunun üzerine gözünü Hindistan´a çevirdi.

HİNT PADİŞAHI BABÜR

O zamanlar Hindistan kargaşalık içinde bir ülke, bir ülkeden de öte âdeta bir kıtaydı. Babür bunu fırsat bilerek güneye yöneldi. Zaten o sırada Delhi padişahlığı için kendisine başvurmuşlardı. Bu fırsattan yararlanarak Hindistan´a yürüdü, 1524´te Pencap´ı, 1526´da kanlı bir çarpışma sonunda Delhi´yi ele geçirdi. Art arda öteki büyük şehirleri de ele geçirerek 1528´e kadar Kuzey Hindistan´ın fethini tamamladı.

Babür´ün kurduğu imparatorluk 1858´e kadar 332 yıl sürdü. Babür´ün ölümünden sonra yerine geçen Hümayun devrinde imparatorluk sarsıntı geçirdiyse de onun oğlu Ekber Şah zamanında en yüksek kudretine ulaştı. Avrupalıların Büyük Moğol İmparatorluğu adını verdikleri bu büyük Türk-Hint İmparatorluğu Babür ve Ekber şahların attığı sağlam temeller sayesinde yüzyıllarca yaşadı.

BABÜRNAME


Babür, aynı zamanda sairdi. Başından geçenleri, başarılarını ve yenilgilerini bu eserinde anlatmıştır. Türkçe´nin Çağatay diyeleğinde yazılmış olan Babürname büyük dillerin hepsine çevrilmiştir.


Konu Başlığı: Ynt: Tarihte Babür İmparatorluğu
Gönderen: Ayşe 8 üzerinde 06 Nisan 2015, 21:06:00
Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah,
Babür önemli ve başarılı bir hükümdardı.Cesur,iradeli ve ince zekalı bir adamdı.İnşAllah günümüzde de böyle hükümdarlar olur.
Allah razı olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Tarihte Babür İmparatorluğu
Gönderen: sultan aktay üzerinde 11 Nisan 2015, 12:38:59
başarılı önemli kıymetli kişi idi babür .zeki ince zekalı cesur bir kişiliğe sahipti
paylaşım için Allah razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Tarihte Babür İmparatorluğu
Gönderen: Mehmed. üzerinde 14 Mart 2019, 20:24:17
Rabbim bizleri ilmini artırsın Rabbim paylaşım için razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Tarihte Babür İmparatorluğu
Gönderen: Sevgi. üzerinde 15 Mart 2019, 02:29:36
Aleyküm selam Babür hem Timur hemde Cengizhan ın soyuna dayanır imparatorluğunu Hindistan da kurmuştur kendisi hemde şairdir


Konu Başlığı: Ynt: Tarihte Babür İmparatorluğu
Gönderen: gulsahkilicaslan üzerinde 15 Mart 2019, 11:29:04
Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim hocam ,Allah razı olsun,dua ile..


Konu Başlığı: Ynt: Tarihte Babür İmparatorluğu
Gönderen: Ceren üzerinde 25 Mart 2019, 16:59:07
Esselamu aleykum. Rabbim razı olsun bizlere bu bilgileri sunan kardesimizden. ..