ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Edebiyat Eserleri > Makale Dünyası > Arif olmayan niçin anlamıyor
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Arif olmayan niçin anlamıyor  (Okunma Sayısı 477 defa)
15 Mayıs 2010, 20:49:01
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 15 Mayıs 2010, 20:49:01 »Arif Olmayan Niçin Anlamıyor?

İnsanlar, gerek metinleri gerekse dünyayı anlamaya çalışırken gelişigüzel davranmazlar. Çok kompleks olan idrak faaliyetinde bulunurken birtakım stratejilerden istifade ederler. Bir cümleyi, bir paragrafı veya bir hikayeyi okurken, aynı anda çok farklı malumatı tesirli bir şekilde kullanmak zorunda oldukları için, idrak kameralarını muhtelif yerlere çevirir, hızlı veya yavaş çekimler yapar, zumlarla önemli noktalar üzerinde dururlar. İdraki kolaylaştıran bu tür stratejiler fıtridir, bu yüzden farkına varılmaksızın kullanılır. Mesela, karmaşık ifadeler özetlenir, geçmiş tabirlerin taşıdıkları ipuçlarından yararlanılır, gelecek ibareler ve fikirler tahmin edilmeye çalışılır. Her metinde tamamlanması mukadder olan bazı malumat, hafızaya müracaat ederek aranılır, boşluklar doldurulur. Aslında metin, mevzu, muhteva ve makamın sunduğu asgari işaretler ve imalar, anlamak için kafidir. Evet, arife bir işaret yeter.

Tarife fazla ihtiyaç duymayan o-kurların çok geniş bir "metin tabanları" vardır.

Bilgisayarlardaki veri tabanlarına benzer şekilde metin tabanları da bir yığın malumat içerir (Van Dijk ve Kintsch, 1983: 11). Bilgi birikimi ve tecrübeler, metnin muhtemel manalarıyla birleşerek, böyle, bir zihni kaynak oluştururlar. İyi o-kurlar, bu kaynağı verimli kullanmasını bilirler. Maddi ibareler arasında kaybolmaz, görülmeyen mana ve mesajları keşfetmek için metin tabanlarını sürekli aktif tutar ve böylelikle kelimelerden kavramlara rahatlıkla intikal ederler. Metnin insicamı da kuvvetliyse, adeta hep tahmin ettikleri şeylerle karşılaşırlar. Beklentilerine cevap veren bu tür metinler, hissedip de dile getiremedikleri gerçekleri tasvir ettiği için, kendilerini akıp giden bir mana nehrinin su gibi ifadelerine salıverirler.

Somut metinler, hayali okşayan metinlerdir. İçlerinde birçok benzetme, mecaz, temsil veya anekdot bulunur. Teşbihleriyle dil merdivenini kavramlara uzatırlar. Bu tür metinleri zihin gergefinde gönül iğnesiyle inceden inceye işlemek daha kolay ve zevkli olduğu için, soyut metinlere tercih edilirler. E-vet, gariptir ama insanlar, en çok ülfet ettikleri şeylerden hoşlanırlar. (Aslında, dilden bahsederken bile dili kullanmak zorunda olmamız, film içinde film çevirmek gibi ironik bir şeydir). İşte bu yüzden mütekel-lim, muhataplarıyla olan ortak noktaları iyi tespit edebilirse kelimelerden kainata, kainattan maneviyata, maneviyattan tekrar kelimelere uzun, ama öğretici yolculuklar yapabilir.

Tarife ihtiyaç duyan okurlar, a-şina oldukları temsili hikaye veya menkıbelerle dolu metinleri hemen idrak ederler, ancak uzmanlık isteyen bir metinle karşılaştıklarında anlayışları azalır, zira bu mevzuda idraklerini yönlendirecek, kendilerine vukuf stratejileri temin e-decek geniş bir metin tabanları yoktur. Böyle bir beyan, onlar için yabancı bir diyar gibidir. Nereden nereye gittiklerini, nerede olduklarını bir türlü kestiremezler. Aslında herkes, bir nisbette, bazı metinlerin ecnebisidir.

Bir beyanın idraki hakikaten harikulade bir şeydir. Çünkü;

1. Akıp gelen harfler (veya sesler),kelimeler, tabirler ve cümleler şeklinde yorumlanmalı ve birkaç saniye içinde bu farklı yapılara belli bir anlam verilmelidir.

2. Aynı zamanda bu cümleler arasında insicam noktaları keşfedilip beyanın konusu belirlenmelidir.

3. Metnin parça parça ve genel bütünlüğünü tespit etmek için akıl yürütmeler yapılmalı, bunun için de mevcut bilgi birikimi seçici ve tesirli bir şekilde kullanılmalıdır.

4. Ek olarak, konuşan veya yazan,sosyal ortam, metin türü gibi faktörler hakkında hafızada mevcut olan malumat aktif hale getirilmelidir.

5. Üslup ve belagatla alakalı unsurlar gözardı edilmemelidir.

6. Metnin muhtevasını ve beyandaki maksatları değerlendirmek için sadece bilgiler değil, fikirler, tutumlar, hisler ve inançlarda aktif hale getirilmelidir.

7. Yine diğerleriyle eşzamanlı bir şekilde okur veya dinleyici, idrakini yönlendiren arzu, maksat, plan ve hedeflerine göre stratejiler belirlemek zorundadır.

8. Bütün bu yorumlama safhaları birbiriyle imtizaç halinde olmalıdır, kopuk kopuk olamaz.

Bir cümle, ancak semantik tasavvuru yapılabildiği an anlaşılabilir. Bir metnin ne hakkında olduğu zihinde tecessüm etmemişse, o metnin (tam olarak) anlaşılması mümkün değildir. Bir beyanın tamamen anlaşılması, o beyanı ifade eden şahsın kasdettiği her şeyi idrak etmekle gerçekleşir. Ancak bu hiç de kolay değildir. Zira kastedilen, hissedilen, bizzat tecrübe edilen herşeyi anlamak için dilbilgisi veya genel kültür yeterli değildir. Konuşan veya yazanın zihni dünyasına aşina, gönül dünyasından haberdar olmak gereklidir. Stratejiler, fikirler, tutumlar, maksatlar, kesbi malumat, vehbi sünuhat, ilhamlar ve iç tecrübeler farklı olduğu için, beyanların anlaşılmasında ortaya çıkan zihni ve kalbi süreçlerin, genişlik ve derinlik açısından sınırı yok gibidir. Herkesin anlayışı çapı nisbetindedir.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.034


View Profile
Re: Arif olmayan niçin anlamıyor
« Posted on: 17 Temmuz 2019, 15:46:13 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Arif olmayan niçin anlamıyor rüya tabiri,Arif olmayan niçin anlamıyor mekke canlı, Arif olmayan niçin anlamıyor kabe canlı yayın, Arif olmayan niçin anlamıyor Üç boyutlu kuran oku Arif olmayan niçin anlamıyor kuran ı kerim, Arif olmayan niçin anlamıyor peygamber kıssaları,Arif olmayan niçin anlamıyor ilitam ders soruları, Arif olmayan niçin anlamıyorönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &