ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çeşitli Konularda Eserler > Kuran ve Sünnette Evlilik > Mut'a Nikah Şekillerinden Biridir
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mut'a Nikah Şekillerinden Biridir  (Okunma Sayısı 459 defa)
03 Ekim 2010, 17:07:07
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.942


« : 03 Ekim 2010, 17:07:07 »                                    Mut'a Cahiliye Dönemi Nikah Şekillerinden Biridir.
 


Nikahın bu çeşidi cahiliyet döneminde bedeviler arasında da, be­devi olmayanlar arasında da yaygındı.

islam geldiğinde meşru nikahın özellik ve hedeflerini ortaya koy­du. Böylece meşru nikah cahiliye dönemi nikah çeşitlerinden ayrıldı. Mut'a nikahı da bu çeşit nikahlardandır. Uzun süren savaşlar ortaya çıkıp sahabilere evlerinden uzak bekar yaşamak ağır gelince, kendileri­ni hadımlaştırma konusunda Rasûlullah'dan (s.a.v.) izin istediler.

Böylece şehevi arzularının baskısından kurtulmak istiyorlardı. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.v.) zaruret durumlarında mubah kılınan ve za­ruret miktarı ile ölçülen mahsurlu bir evlilik çeşidi olarak muta ni­kahına izin verdi. Ancak bu mubah kılma, kesin olarak haram kılınması için atılan bir adım idi.

Müslim (II. 1027) Ibnu Ebî Amran'ın şöyle dediğini rivayet eder: "Mut'a islam'ın ilk dönemlerinde ölü eti, kan ve domuz eti (yemek) gibi bir ruhsat idi. Sonra Allah dînini muhkem kıldı ve mut'ayı yasakladı."

Buhârî de (IX. 140) Ebu Cemre'nin şöyle dediğini naklediyor. Ibnu Abbas'a kadınlarla muta yapılması soruldu. Ve o da izin verdi. Bunun üzerine bir kölesi ona: Bu ruhsat, sıkıntılı anlarda, kadınların azlığında -veya benzer birşey söyledi- sözkonusudur değil mi? dedi. Ibnu Abbas: Evet, karşılığını verdi.

Buhârî (IX. 97), Müslim (II. 1032) îbnu Mesud'dan şöyle nakleder­ler: "Rasûlullah (s.a.v.) ile birlikte savaşa çıkmıştık, kadınlarımız yanımızda değildi. Kendimizi hadım edelim mi dedik fakat Rasûlullah bunu bize yasakladı. Sonra bize belli bir zamana ka­dar bir kadınla elbise karşılığında evlenmemiz için ruhsat ver­di. Bundan sonra Abdullah şu ayeti okudu: "Ey iman edenler, Allah'ın size helal kıldığı şeylerin iyi ve hoş olanlarını (kendinize) haram kılmayın. Hakka da tecavüz etmeyin. Çünkü Allah haddi aşanları sevmez.[427]

Ibnu'l Kayyim, Zadu'1-Maad isimli eserinde (II. 178) şöyle demekte­dir. Hadisin ardından Abdullah'ın bu ayeti okuması iki ihtimali akla ge­tirmektedir:

Biri: Mut'a nikahını haram kılanlara cevap vermek. Çünkü muta hoş ve iyi şeylerden olmasaydı, Allah Resulü onu mubah kılmazdı.

ikinci ihtimal ise, ayetin son bölümünü kasdetmiş olmasıdır ki bu taktirde mutayı mutlak olarak mubah görene cevaptır ve onun haddi aştığını bildirmektedir. Çünkü Rasûlullah (s.a.v.) zaruret anında, savaşta mutayı ihtiyaç duyulduğunda ve sahabe kadınlarının yan­larında olmayıp kadına şiddetle ihtiyaç duydukları bir ortamda böyle bir nikaha ruhsat vermiştir. O halde hazarda kadınların çok olduğu ve normal nikahın mümkün olduğu bir ortamda muta nikahı yapan haddi aşmıştır. Ve Allah haddi aşanları sevmez.

Nevevî, Müslim şerhinde (IX. 179-180), îyaz'ın şöyle dediğini nak­leder: Muta'nın mubah olduğuna dair sahabeden bir topluluktan riva­yetler nakledilmiştir. Nitekim Müslim, Sahih'inde îbnu Mesud, Ibnu Abbas,   Cabir,   Selemetü'bnül-Ekva'  ve  Sabretü'bnü  Ma'bed  el-Cühenî'den mubah olduğunu ifade eden nakiller yapmaktadır. Ancak, bunların hepsinde evlerinde mukim olanlara muta'nın mubah kılındığına dair bir kayıt yoktur. Aksine, muta için sefer ve kazalarda zaruret icabı ruhsat verilmiştir. Çünkü, sahabenin kadınları yanlarında yoktu ve hem de bulundukları bölge çok sıcak olup kadınlara karşı sabretmek çok zordu. [428]

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Mut'a Nikah Şekillerinden Biridir
« Posted on: 12 Temmuz 2020, 13:03:26 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mut'a Nikah Şekillerinden Biridir rüya tabiri,Mut'a Nikah Şekillerinden Biridir mekke canlı, Mut'a Nikah Şekillerinden Biridir kabe canlı yayın, Mut'a Nikah Şekillerinden Biridir Üç boyutlu kuran oku Mut'a Nikah Şekillerinden Biridir kuran ı kerim, Mut'a Nikah Şekillerinden Biridir peygamber kıssaları,Mut'a Nikah Şekillerinden Biridir ilitam ders soruları, Mut'a Nikah Şekillerinden Biridirönlisans arapça,
Logged
03 Ekim 2010, 17:13:19
somuncu
2
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 72


« Yanıtla #1 : 03 Ekim 2010, 17:13:19 »

Pek aydınlatıcı olmadı.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &