ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => Kuran Öyküleri => Konuyu başlatan: ღAşkullahღ üzerinde 10 Aralık 2010, 16:38:40Konu Başlığı: Talut Öyküsünde Kuranın Belirtmediği Şeyler
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 10 Aralık 2010, 16:38:40
Talut Öyküsünde Kur'anın Belirtmediği Şeyler

Öncekilerin öykülerinde Kur'anın belirtmediği zaman, yer, kişi ve olaylar belirsiz bırakılan şeylerdir. Kur'an ve sahih  sünnet  bunları  belirtmemişse,   onları  belirleyip açıklamamız mümkün değildir.Aldığı kaynağı ve sahih delili belirtmediği sürece bu konuda hiçbir kimsenin sözüne de itibar edilmez. Bir delile dayanarak belirtiyorsa, o zaman deliline bakarız. Bu delil açık bir âyet veya sahih bir hadis ise, elbette kabul ederiz. Değilse, söylediklerini red eder, yapılan açıklamalara iltifat etmeyiz.

Tâlût   öyküsünde   Kur'anın   müphem   bırakarak belirtmediği çok şey olduğunu görüyoruz.

a- Tâlût öyküsünün meydana geldiği zaman. Bu olay, âyetlerden anlaşıldığına göre Hz.Musa'dan sonra, yani Filistin'e yerleştikten sonra Îsrailoğullarımn başından geçmiştir.Ama olduğu yılı veya israil oğullarının içinde bulunduğu durumu kesin olarak belirlemek mümkün değildir.

b- Kendilerine bir hükümdar göndermesini istedikleri peygamberin adı. Bu peygamber Şemun, Samuel, Şemuyil veya başkası olabilir.Açık bîr nas olmadıkça kimseyi peygamberlerden saymıyoruz.Çünkü o kişi peygamber olmayabilir. Değilse, peygaber olmayan kişinin peygamber olduğuna İnanınmış oluruz ki bu da doğru değildir.

c- Bir komutan istemelerinin sebebi.

d- Tâlût'un soyu, komutan oluncaya kadar geçen hayatı.

e- Tâlût'a kuvvet ve mal verilmesinin ayrıntıları.

f- Sandık olayı, tarihi, serüveni, içindeki sekine, Musa ve Harun ailesinin bıraktıkları şeyler.

ğ- Meleklerin sandığı nasıl taşıdığı ve israil oğullarına sandığın gelmesinin ayrıntıları.

i- Düşmahla savaşmak için Tâlût götürdüğü zaman Israiloğullarının sayısı.

j- Tâlût   ve   askerlerinin   geçtiği   ve   içmelerinin yasaklandığı ırmağın adı. Filistin ile Ürdün'ü birbirinden ayıran Ürdün ırmağı mıdır, yoksa Filistin' in kuzeyi ile güneyini birbirinden ayıran başka bir ırmak mıdır?

k- Yasağa uymayan ve ırmaktan içenlerin sayısı.

1- Câlût kimdir? Kuvveti, şekli, boyu ve hacmi nedir?

m- İsrailoğullannm  düşmanları,   sayıları,   yerleri  ve yurtlarının ayrıntıları.

n- Tâlût  ile Câlût arasındaki  ölüm  kalım savaşının geçtiği yer.

o- Davud'un ortaya çıkması,  soyu ve çocukluğunun ayrıntıları.

p- Iki ordu arasında geçen savaşın ayrıntıları. ""

r- Davud'un Câlût'u öldürmesi nasıl oldu?

s- Câlût'u öldürdükten sonra Davud'un durumu ve Tâlût'la ilişkileri.

ş- Tâlût'un sonu ne oldu ve nasıl gerçekleşti?

t- Iktidar Tâlût'tan Davu'da nasıl geçti?

Ne tuhaftır ki kimi tefsirci, hadisçi, tarihçi ve yazarlar Kur'anın ve hadis'in bu konuda açıkladıklarıyla yetinmeyip israiliyyata dalmışlar, bu müphemlerin açıklamışını ve olayların ayrıntılarını orada aramışlardır. Halbuki bize ne doğru bir bilgi, ne bir yarar sağlamışlardır.[360][360] Dr.Salah Abdulfettah Halidi, (Çeviren: Prof.Dr.İbrahim Sarmış), Kur'an Öyküleri, Kitap Dünyası Yayınları,  (2.Baskı) Konya 2005: I/317-319.