ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Kıyamet Eserleri > Kıyamet Alametleri > Dabbetül-Arz
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dabbetül-Arz  (Okunma Sayısı 66694 defa)
02 Mayıs 2015, 12:53:52
❣ Muhammed ❣
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 3.112


« : 02 Mayıs 2015, 12:53:52 »DÂBBETÜ`L-ARZ

Yer hayvanı, kıyametin büyük alametlerinden biri.
Debb ve debîb; hafif yürüme ve debelenme demektir. Hayvanlar ve çoğunlukla haşereler için kullanılır. Içkinin bedene yayılması ve bir çürüklüğün etrafına sirayeti gibi hareketi gözle görülmeyen şeyler için de kullanılır. Dâbbe de debelenen, hareket eden demektir. Şu halde tren, otomobil, bisiklet vb. şeylere lügate göre dâbbe denebilirse de ıstılahta daha çok hayvanlar için kullanılır.
“Allah bütün canlıları (her dâbbeyi) sudan yaratmıştır. Kimi karnı üzerinde sürünür, kimi iki ayakla, kimi de dört ayakla yürür. Allah dilediğini yaratır. Allah şüphesiz her şeye kaadırdir.” (en-Nûr, 24/45) âyetinden anlaşılacağı üzere her hayvana dâbbe denir.
“Yeryüzünde yaşayan bütün canlıların (her dâbbenin) rızkı ancak Allah`a aittir.” (Hûd, 11/6) âyetinden de anlaşılan budur.
“Dâbbetü`l-Arz” da; kıyametin kopmasına yakın, ortaya çıkacağı bildirilen ve kıyametin büyük alâmetlerinden olan bir yaratıktır. Nitekim Kur`ân-ı Kerîm`de:
“Söylenmiş olan (tehdit edildikleri şey) başlarına geldiği zaman onlara yerden bir dâbbe çıkarırız da, insanların âyetlerimize kesin olarak inanmadıklarını kendilerine söyler.” (en-Neml, 27/82) buyrulmaktadır.
Bu âyetten anlaşılan, dâbbenin bir hayvan-ı nâtık yâni konuşan bir canlı olduğudur (M.H. Yazır, “Hak Dini Kur`ân Dili”, V, 3701 vd.).
Râğıbü`l-Isfahânî, yukardaki âyete dayanarak şöyle demektedir:
“Dâbbe, tanıdığımız hayvanlara benzemeyen bir hayvandır. Ortaya çıkması kıyamete yakın bir dönemde olacaktır. Bir de denildi ki: Bununla, cahiliyyede hayvan mertebesinde olan kötü insanlar kasdedilmiştir (Râğıb, “Müfredât”, debb maddesi.)
Müfessirler yukardaki âyette (27/82) dayanarak “Dâbbetü`l-Arz”ın kıyamete yakın bir zamanda ortaya çıkacağını söylerler. Ibn Ömer`e göre, “dâbbe”nin çıkması hadisesi, dünyada iyiliğe emreden ve kötülükten sakındıran hiçbir fert kalmadığı zaman vuku bulacaktır. Ibn Merdûye`nin Ebu Saîd el-Hudrî`den rivayet ettiği bir hadîse göre, aynı şeyi bizzat Hz. Peygamber (s.a.s.)`in kendisinden Ebu Saîd de duymuştur. Bu da, insanın başkalarını iyilik yapmaya teşvik ve kötülükten sakındırma (emr bi`lma`rûf, mehy, ani`l-münker) vazifesini terkettiği zaman Allah`ın, kıyametin hemen öncesinde son ihtar vazifesini görmek üzere bir “dâbbe” meydana çıkaracağını gösterir. Mâmafih onun tek bir hayvan mı, yoksa bütün yeryüzünü istilâ edecek bir hayvan türü mü olduğu açık değildir (Mevdûdî, “Tefhîm”, IV, 128)
Akaid kitaplarına, kıyametin alâmetlerinden biri olarak geçmiş olan “Dâbbetü`l-Arz” (bk. Pezdevî “Ehl-i Sünnet Akaidi”, 352; Nesefî, “Akaid “, şerh ve haşiyesi Kesteli. 194) hakkında Peygamber (s.a.s.)`den şöyle rivayet edilir.
“Ilk çıkacak kıyamet alameti, güneşin battığı yerden doğması ve kuşluk vakti insanların üzerine “dâbbe”nin çıkmasıdır. Bu alametlerden hangisi önce belirirse, ötekisi onu kısa zamanda takib edecektir” (Müslim, Fiten, 118; Ibn Hanbel, “Müsned”, II, 201)
“Üç şey vardır ki bunlar çıktığı zaman, daha önceden iman etmeyen hiçbir kimseye (o günkü) imanı fayda vermez:

1-Güneşin batıdan doğması,

2-Deccâl

3-Dâbbetü`l-Arz (Müslim, Iman, 249; Tirmizî, Tefsîr, sûre 6)
“Dâbbe, yanında Hz. Musa (a.s.)`nın asâsı ve Hz. Süleyman (a.s.)`ın mührü olduğu halde çıkacaktır. Mü`minin yüzünü asa ile parlatacak, kâfirin burnunu da mühürle mühürleyecek. Işte o dönemde yaşayan insanlar biraraya gelecekler ve mü`minler, kâfir belli olacaktır” (Ahmed b. Hanbel, II, 491; Tirmizî, Tefsîr, süre: 27)
Bu konudaki rivayetler pek çoktur, ancak hiçbiri mütevâtir olmadığından, kıyamet gibi tamamen gaybî olan bir meselede delil olamazlar. Bunun için, “Dâbbetü`l-Arz”la ilgili teferruâtı bir yana bırakıp, Cenâb-ı Allah`ın bizi bununla ilgili olarak Kur`ân-ı Kerim`de bildirdikleriyle yetinmemiz, işin iç yüzünü ve mahiyetini O`na havale edip dabbetü`l-arz`ın kıyamete yakın zuhur edeceğine iman etmek en doğru yoldur. Bununla birlikte: “Gaybın anahtarları O`nun yanındadır. O`ndan başkası onları bilemez… ” (el-En`âm, 6/59).

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Dabbetül-Arz
« Posted on: 22 Temmuz 2019, 02:56:06 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Dabbetül-Arz rüya tabiri,Dabbetül-Arz mekke canlı, Dabbetül-Arz kabe canlı yayın, Dabbetül-Arz Üç boyutlu kuran oku Dabbetül-Arz kuran ı kerim, Dabbetül-Arz peygamber kıssaları,Dabbetül-Arz ilitam ders soruları, Dabbetül-Arzönlisans arapça,
Logged
31 Ekim 2015, 15:27:58
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #1 : 31 Ekim 2015, 15:27:58 »

Esselamu aleykum ve rahmetullah.Rabbim o çetin günün şerrinden bizleri muhafaza eylesin.Mumin ve kafirin belli olacağı o gün Rabbim ummeti Muhammedin yar ve yardımcısı olsun inşaAllah..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2015, 15:28:46 Gönderen: ✿ Rüveyha ✿ »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
31 Ekim 2015, 16:59:17
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 24.908


« Yanıtla #2 : 31 Ekim 2015, 16:59:17 »

Aleykümselam.Rabbim bizleri Dabbetül arzdan ,kıyamet alametlerinden korusun.Rahmeti ve merhameti tüm Müslüman aleminin üzerine olsun inşAllah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
31 Ekim 2015, 17:03:14
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #3 : 31 Ekim 2015, 17:03:14 »

Ve aleykumusselam ve rahmetullah.amin ecmain insallah abla
Rabbim o dehsetli gunun serrinden bizleriuhafaza eylesin insallah.Allaah razu olsun degerli paylasiminiz icin
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
31 Ekim 2015, 17:53:28
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« Yanıtla #4 : 31 Ekim 2015, 17:53:28 »

Esselamu Aleykum ve rahmetullahi ve berekatuh, aslında yazının sonu tam anlamıyla bir nokta olmuş. Bu konuları derinlemesine araştırmak yerine farzlarımızı layıkıyla yerine getirip ahirete hazırlanmamız gerekir.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &