ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Mostar Aylık Kültür ve Aktüalite Dergisi > Kitap > Endülüs Tarihi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Endülüs Tarihi  (Okunma Sayısı 466 defa)
22 Haziran 2012, 16:52:19
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 22 Haziran 2012, 16:52:19 »Endülüs Tarihi
Salih DEMİRHAN • 68. Sayı / KİTAP


Medeniyetler tarihi ile ilgilenen her kişinin zihninde bir Endülüs resminin olduğu muhakkak. Endülüs kimilerine göre Müslümanların en önemli fetihlerinden biri, kimilerine göreyse Arapların gemilerle gelerek Paris kapılarına kadar Avrupa’yı tehdidi ve işgali. Fakat Araplar, Kuzey Afrikalı Berberiler ve Endülüs’ün yerli halkının yüzyıllar boyunca birbirine tahammüllü yaşayarak, ortak bir kültür oluşturma konusunda yaşadığımız çağda bu konuda çokça konuşan kişilere muazzam bir örnek olduğu ise insaflı her kişinin üzerinde hemfikir olduğu bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Zira içinde bulunduğumuz yüzyılda Müslüman göçleriyle birlikte Avrupa’da açığa çıkan ve başörtüsü, cami gibi İslam sembollerinin düşmanlığına, hatta Kur’an yakma teşebbüslerine kadar varan İslamafobi dünyanın en müreffeh topluluklarının bile birarada yaşama konusunda ne denli zafiyet içinde olduğunu bariz bir şekilde gösteriyor.

Bu yönleriyle tüm insanlığa örnek olan Endülüs hakkında maalesef çok fazla kaynağa sahip değiliz. Zengin bir kültüre sahip olan Endülüslüler hakkında yazılı kaynakların bu kadar sınırlı olmasının sebebi yıkılış sürecinde insanların tam bir soykırıma tabi tutulması ve toplanabilen bütün kitapların meydanlarda yakılması gibi eşi benzeri görülmemiş bir insanlık suçu. Belki de bizatihi Endülüs’ün dünyaya örnekliğinin sonraki nesiller tarafından öğrenilmesi korkusuydu onları bu fiilleri işlemeye iten. 

Yüzyıllar boyunca Avrupa’da hâkimiyetini süren bir devlet hakkında var olan eser kıtlığı dilimizde de kendini gösteriyor. Bu sebeple Haziran ayında Ensar Neşriyat’tan çıkan Endülüs Tarihi adlı kitabın önemi bir kat daha artıyor. İranlı yazar Nureddin Al-i Ali de Farsça’da olan bu kısırlığa dikkat çekiyor. Önsözde söylediğine göre bu kitap Farsça olarak Endülüs hakkında yazılan ilk tarih kitabı.

Endülüs öncesi İspanya ve Batı Avrupa’nın siyasal ve demografik yapısı ile kitaba başlayan yazar, İspanya’ya ayak bastıktan kısa zaman sonra Avrupa içlerine kadar ilerlemeyi başaran Tarık bin Ziyad yönetimindeki askerlerin bu başarısını hazırlayan ve kolaylaştıran sebepleri dikkatle irdeliyor. İlerleyen yıllarda “masal şehir” olacak Kurtuba merkezli bir yönetimin kurulmasının ardından Endülüs’ün tarihî sürecini yöneticilerin sırasına göre aktarıyor. Emirlerin halkı yönetim tarzı, kişisel maharetleri ve ilgileri hakkında detaylı bir araştırma ve kaynak taraması yapılmış. 1000’li yıllara kadar yöneticilerin neredeyse hepsini teker teker inceleyen yazar, Endülüs Emevi devletinin yıkılış dönemine ise kısaca değinmiş. Bu eksiklik kitabın bütünlüğünü bozan eleştirilebilecek bir durum. Kitabın sonundaysa uzunca bir bölüm Endülüs’ün kültürel, bilimsel gelişmelerine ve yeniliklerine ayrılmış. Kitapta, Endülüs’ün kültürel olarak kendi iç gelişiminin yanında Avrupalı diğer devletlerle Endülüs Emevi devletinin kültürel ve bilimsel etkileşimlerini de okuyucuya aktarılıyor.

Bugünkü Suriye yakınlarında Bizanslılarla karşı karşıya gelerek bir anlamda Batılılarla ilk defa tanışan Müslümanların Batılılarla ikinci defa ve büyük bir karşılaşması olan Endülüs tarihi İslam-Batı ilişkileri konuşulduğu vakit dikkatli bir şekilde incelenerek, dersler alınması gereken bir olgu. Yüzyıllarca Avrupa’nın en batısına adaletle hükmetmiş, Müslüman, Hıristiyan ve Yahudileri birarada idare eden, Kurtuba ve Ez-Zehra gibi masal şehirler kuran bir dünya görüşü ile yedi yüzyılın kültürel birikiminden neredeyse geriye hiçbir şey bırakmamacasına yıkan, harap eden dünya görüşünün mukayesesini yapmak için Endülüs tarihi bilmek gerçekten elzem. Ve bu yolda bize yardımcı olan her kitap gibi bu kitap da oldukça önemli.

Nureddin Al-i Ali
Endülüs Tarihi
Ensar, 2009, 308 s.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Endülüs Tarihi
« Posted on: 17 Eylül 2019, 14:19:21 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Endülüs Tarihi rüya tabiri,Endülüs Tarihi mekke canlı, Endülüs Tarihi kabe canlı yayın, Endülüs Tarihi Üç boyutlu kuran oku Endülüs Tarihi kuran ı kerim, Endülüs Tarihi peygamber kıssaları,Endülüs Tarihi ilitam ders soruları, Endülüs Tarihiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &