> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Eserleri > Kitabuz-zühd > Ebu Hureyre´nin (ra) Zühdü
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ebu Hureyre´nin (ra) Zühdü  (Okunma Sayısı 756 defa)
31 Aralık 2009, 13:46:38
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 31 Aralık 2009, 13:46:38 »Ebu Hureyre´nin (Ra) Zühdü İle İlgili Haberler

984. Ebû Hureyre´den (ra) şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Si­ze, şöyle serin bir ganimeti haber vereyim mi?" demiş. ´Nedir? Ey Ebû Hureyre!´ diye sormuşlar. ´Kışın tutulan oruç´ demiştir."

985. Ebû´s-Selîl´den rivayet edildiğine göre Ebû Hureyre (ra) şöyle demiştir: "Nefisleriniz size, elde edemeyeceğiniz şeyleri ümid etmenizi, yemiyeceğiniz malları yığmanızı, içerisinde oturamıyacağınız binaları inşâ etmenizi telkin eder."

986. Ebû Osman en-Nehd'den rivayet edilmiştir: "Sırayla uyumak suretiyle Ebû Hureyre (ra)´nin gecenin üçte birinde, hanı­mının diğer üçte birinde, oğlunun diğer üçte birinde (geceyi ihya için) kalktıkları rivayet edilmiştir.

987. Yahya b. Ebî Kesîr´in şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Ebû Hureyre´ye (ra) ´Bir bineğe binip te falanca kişiyi karşılamaz mısın´ denilmiş. O ise ´Allah için kefil olmadığım bir işte bineğe binmeyi hoş görmem´ demiştir.

988. Ebû´l-Mütevekkirden rivayet edildiğine göre, Ebû Hurey­re (ra)´nin zenci bir cariyesi varmış. Yaptıklarıyla onların canına tak demiş. Bu yüzden, bir gün onu kırbaçlamış ve "Eğer kısas ol­mamış olsaydı, bu kırbaçla seni bayılmcaya kadar döverdim. Fa­kat, seni ücretini verecek olan birisine satacağım, haydi git sen, Allah´a aitsin" demiştir.

989. Ebû Hûreyre (ra)´den şöyle dediği rivayet edimiştir: "Resûlullah (sav) bana bir miktar hurma verdi. Ben de, onu bir sepete koyup, evin tavanına astım. En sonunu, Şamlılar Medine´ye geldi­ğinde yeyip bitirinceye kadar biz ondan yemeğe devam ettik."

990. Ebû´l-Mütevekkü´den, Ebû Hureyre ve arkadaşlarının, oruç tuttukları zaman, ´Sahur[62] vakti oturup günahlarımızı [63] temiz­leyelim´ dedikleri rivayet edilmiştir.

Ferkad es-Sübhî´den, Ebû Hüreyre (ra)´nin ´Ah şu karnım ah! Doyurursam beni azdırıyor. Aç bıraksam beni kıvrandınyor' diye­rek evinin içinde dolaştığı rivayet edilmiştir.

991. Ebû Hureyre´den (ra) şöyle rivayet edilmiştir: "Allah Az-ze ve Celle kıyamet gününde, ´Kulum senden yiyecek istedi sen onu doyurmadın. Şayet onu doyurmuş olsaydın bugün ben de seni doyururdum. Kulum senden içecek istedi, sen ona su vermedin. Şayet sen ona su vermiş olsaydın, bugün ben de sana şu verirdim´ diyecektir."

992. Yezîd b. el-Esâmm, Ebû Hureyre (ra)´nın şöyle dediğine şahit olduğunu rivayet etmiştir: "Sizler kardeşinizin güzündeki çö­pü görüyor, fakat kendi gözünüzdeki kütüğü veya kökü görmüyor­sunuz."[64]

993. Yine, Yezîd b. el-Esâmm, Ebû Hureyre´nin (ra) şöyle de­diğini rivayet etmiştir. "(Malı) çoğaltıp (yığanlar) cehennemdedir. Ancak şöyle şöyle diyenler müstesna." (Ebû Hureyre) eliyle, önüne arkasına sağ ve soluna işarette bulundu ve "Sonra da onlar çok az­dır" dedi. Yezîd, parmaklarıyla kulaklarını göstererek, "Eğer bunu Ebû Hureyre´den istememiş olsaydım, susardım" demiştir.

994. Ebû Hureyre (ra)´den, "Allah korkusundan dolayı ağla­yan bir kimse süt memeye geri dönmedikçe cehenneme girmeye­cektir." dediği rivayet edilmiştir.

995. İbn Şevzeb´in şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Ebû Hurey­re, ölüm döşeğinde iken ağlamaya başladı. Kendisine, 'Yâ Ebâ Hu­reyre! Seni ağlatan nedir?´ diye sorulunca: ´Mesafenin uzaklığı, azığımın azlığı ve cennete mi, yoksa cehenneme mi gideceğimi bi­lememem´ demiştir."

996. Ebû Eyyûb Abdullah b. Süyman´ın şöyle dediği rivayet edilmiştir. "Ebû Hureyre (ra) mescide girmiş, bakmış ki orada bir köle var. Derhal ona, ´Ey köle haydi ehlinin işine git´ diye çıkışmış. Köle de ´Ben yalnızca namaz kılmak için gelmiştim´ diye karşılık vermiş, Ebû Hureyre (ra) de ´Sen sabıksın ben ise musallîyim´ de­miştir."

997. Ebû Hureyre´nin (ra) şöyle dediği rivayet edilmiştir. "Kim ki gönlünden koparak, ´Hamd Alemlerin Rabbi olan Allah´adır´ derse, Allah, ona otuz hasene yazar, otuz seyyiesini de siler. Her kim de ´Allahu Ekber´ dese, Allah ona yirmi hasene yazar, yirmi seyyiesini de siler. Ve her kim de ´Sübhanallah´ derse Allah ona yirmi hasene yazar ve yine yirmi seyyiesini siler.[65]

998. İshak b. Osman el-Kilâbî, Ebû Eyyûb (Osman b. Affân´ın kölesi Abdullah b. Süleyman´dır)´un şöyle dediğini rivayet etmiş tir: "Ebû Hureyre (ra)´nin, evinin girişinde bir namazgahı, evindcı bir namazgahı, odasında bir namazgahı ve evinin muhtelif yerle­rinde namazgah edindiği yerleri vardı. Evine her giriş çıkışında buraların hepsinde namaz kılardı."

999. Ebû Hureyre´den (ra) şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Aman, zandan sakının, çünkü bu sözlerin en yalanıdır, (insanla­rın gizli yönlerini) Araştırıp, irdelemeyin, bir birinizle çekişip, bir­birinize sırt dönüp buğz etmeyin. Ey Allah´ın kulları! Allah´ın size emrettiği gibi kardeşler olun."[66]

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Ebu Hureyre´nin (ra) Zühdü
« Posted on: 26 Ekim 2020, 01:28:03 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ebu Hureyre´nin (ra) Zühdü rüya tabiri,Ebu Hureyre´nin (ra) Zühdü mekke canlı, Ebu Hureyre´nin (ra) Zühdü kabe canlı yayın, Ebu Hureyre´nin (ra) Zühdü Üç boyutlu kuran oku Ebu Hureyre´nin (ra) Zühdü kuran ı kerim, Ebu Hureyre´nin (ra) Zühdü peygamber kıssaları,Ebu Hureyre´nin (ra) Zühdü ilitam ders soruları, Ebu Hureyre´nin (ra) Zühdüönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &