ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Kıssadan Hisseler > Gündüzü Karanlıklarda Yitirmek
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gündüzü Karanlıklarda Yitirmek  (Okunma Sayısı 274 defa)
27 Nisan 2015, 19:03:20
❣ Muhammed ❣
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 3.112


« : 27 Nisan 2015, 19:03:20 »Gündüzü Karanlıklarda Yitirmek

Şair:  Merhaba, yeni gelen gün / Merhaba, yaşama gücüm! mısralarıyla, günü bir dostu selamlar gibi selamlıyor. Gün ışığıyla sıcak ilişkiler kuruyor.

Doğru söylüyor şair. Yalnız insan için değil, her canlı için ışık getiren yeni gün, yeni bir yaşama gücü, bir yaşama sevincidir. Her yeni gelen gün eşyanın yüzünü ağartır; kırların yeşilini, çiçeklerin sarısını, alını, morunu, pembesini getirir bize. Taze bir hayat, yeni bir dünya sunar insanoğluna. Gözlerimizin önünde mesut, rengârenk bir dünya süslenir. Gökyüzünün durgun ve berrak, denizlerin kâh dingin, kâh dalgalı mavisiyle tanışırız. Bu renkler derinlikleri ve sonsuzluğu hatırlatır. Maviliklerden sonsuza, ötelere bir çağrı işitir gibi oluruz. İçimizde ötelerin arzusu yanar. Ezel fikri, ebed duygusu doğar.

Işık sayesinde varlık alemi, satırları olmayan bir kitap gibi açılır önümüzde. İrfan ehli, tefekkür ehli bu kitabı okur, bu kitabın lisan-ı halini dinler. Gün ışığını içen her varlık, tefekkür ehli ile adeta sessiz bir sohbet halindedir. Allah’tan, kendi varlık sebeplerinden, sakladıkları sırdan, gayb aleminden bahseder. Işık sayesinde varlıkla arifane irtibatlar kurulur.

Evet; ışık, düşünen, duyan, hisseden, derinlikleri, sezen insanla bu irtibatlar kurar. Hayatımızı mesut ve manalı kılan seslerin, kokuların, tatların doğduğu pınarları hatırlatır. Kim bilir, belki bu sebeple insan, ışığı yitirmekten, ondan ayrılmaktan korkar. Dünya hayatında ışığı kaybetmek, saadetin en büyük kısmını kaybetmek demektir. Şairler bu korkuyu daha tesirli ifadelerle dile getirirler.

Cahit Sıtkı’nın:

Korkuyorum bu gecelerden,
Benim şimdi beni seyreden,
Bel bağladığım tepelerden,
Gün doğmayabilir bir daha.

mısralarını okurken, bu korkuyu biz de duyar ve yaşarız.

Yine aynı endişelerle Cahit Sıtkı:
Ne doğan güne hükmüm geçer,
Ne halden anlayan bulunur,
Ah! Aklımdan ölümün geçer,
Sonra bu kuş, bu bahçe, bu nur.

Ve  gönül, Mevlâ’sına der ki:
Pervam yok verdiğin elemden,
Her mihnet kabulüm, yeter ki
Gün eksilmesin penceremden!

mısralarını sıralar.

Alman şairi Goethe’nin son nefeste “biraz ışık” diye inlemesi de düşündürücüdür. Halikarnas Balıkçısı’nın “Gündüzü Kaybeden Kuş” adlı trajik hikayesinde ise kaybedilen ışık, kaybedilen bir hayattır. Bu trajik hikayede ışık, daha başka bir kıymet kazanır.

Hikayenin kahramanı Avcı Süleyman, bütün bir gün kırları dolaşır, fakat kıyacak bir tek can bulamaz. Bir damla da olsa kan akıtamamaktan dolayı keyfi kaçmıştır. Kan akıtmaya adeta sevdalıdır Avcı Süleyman. Bir av bulamadığı için köpeğine de kızgındır, küfürler savurmaktadır.

Nihayet, bir cana, ne olursa olsun bir cana kıymaya karar vermiştir. Akdeniz’in mavi kıyılarını, mavi göklerini süsleyen miholardan biri, hürriyete açılmak için kanada kalkmıştır. Avcı Süleyman çiftesini doğrultur ve beyaz tüyleriyle bir köpüğü, bir yumak kadarcık köpüğü andıran zavallı mihoya ateş eder. Avcının tüfeğinden çıkan saçmalardan biri, mihonun bir gözünden girmiş ötekinden çıkmıştır. Zavallı kuşun dünyası kararmıştır. Sonsuz maviliklerde aniden gün batıvermiştir. Kuş, darbenin ilk sıcaklığı ile gözlerini kaybettiğinin farkında değildir. Yolunun karanlık bir mekâna uğradığını zannetmektedir. Bu uğursuz karanlıktan bir an önce kurtulabilmek için sonsuz karanlığın derinliklerinde mütemadiyen kanat çırpmaktadır. Devamlı yükselmekte, göğün yüceliklerinde ışık aramaktadır. Ama nafile… Kanat çırptıkça artan yalnızca karanlıklardır. Gittikçe zifirîleşen, büyüyen, derinleşen karanlıklar… Miho artık gündüznü kaybetmiştir. Ertesi gün Akdeniz’in duru maviliklerinde bir avuç beyaz tüy yüzmektedir.

Bu hikaye, ışığını kaybeden bir kuşun trajedisidir. Yazar, yalnızca kuşun hayatını kaybedişini işleseydi, ışığı değil de hayatın ehemmiyetini ön plana çıkarsaydı, hikâye hiç şüphesiz bu kadar trajik olmayacaktı. Kuşa belki bu kadar acımayacaktık. Ama kuş, ışığı yani gündüzü kaybettiği için daha da acınacak bir hal almıştır.

Edebiyatımızda, bilhassa ceylanlı şiirlerimizde, yad avcı, zalim avcı, insafsız avcı diye anılan avcı da, bu hikayede cana kasdeden yönüyle değil, ışığa  kasdeden yönüyle öne çıkmış, daha zalim bir kişilik kazanmıştır.

Dünya hayatımızı aydınlatan ışık bu kadar kıymetli işte. Dünya hayatımızdaki ışığa kasdedenler de bu kadar  zalim. Bu hikayenin verdiği ilk mesaj bu.

Fakat gönül penceremizden bakarak hikayeyi tahlil edince, zihnimizde daha farklı çağrışımlar da uyanır. İnsan ölür, gözleri dünya ışığına kapanır ve şairin dediği gibi, bel bağladığımız ufuklardan şafağın kırmızısını, göğün mavisini göremeyebiliriz bir daha. Hatta güneş de dürülür, ay kararır, yıldızlar söner bir gün. Ama sönmeyen bir ışık yanar müminin kalbinde. İnsanın ezelden ebede kadar uzanan bütün macerasını, gaybı ve görünür varlık alemini aydınlatan bir ışık yanar; iman ışığı… Mümin hep o ışığın sönmesinden korkarak yaşar. Müminin gönlünde daima bu endişe büyür. Bu endişe büyüdükçe de Rabbi’ne, O’nun nuruna yönelir.

Bu ulvî endişe, evliya ve ariflerin endişesidir. Peygamberlerin öğrettiği ve ümmetleri adına bizzat duyduğu endişedir. İman ışığını kaybetme endişesi.

Cahit Sıtkı Tarancı, “her sıkıntı penceremden gün eksilmedikçe bana ehven gelir” demek istiyor. Halbuki dünya hayatının da ahiret hayatının da meşakkatlerini yok eden tek ışık iman ışığıdır. Fakir bu ışıkla sabreder, bu ışıkla sabrın sonundaki selameti görür. Gözlerini kaybeden bir âmâ, bu ışıkla karanlıklara katlanır. Bu ışıkla bu karanlıkların geçici olduğunu anlar.

İman ışığını kaybetmek endişesini duyan bir mümin, Tarancı’nın şiirini şöyle terennüm eder:

Allah’ım
Bizâr değilim.
Verdiğin sabırla hafifler elbet
Bu ayrılık, bu gurbet.
Seni andıkça dilim,
Yanar iman kandilim.
Gam çekmem artık,
Şu muvakkat elemlerden, kederden.
Yeter ki nurun eksilmesin,
Gönül penceremden.

Dünya ışığını kaybetmek bir faciadır elbette. Hele önceden ışığın zevkini tatmışsanız. Ama iman ışığını kaybetmek daha trajik.Halikarnas Balıkçısı’nın bu hikayesini tahlil ederken hep iman ışığını kaybetmiş insanın trajedisini muhayyilemde canlandırmışımdır. Avcının yerine kalplerden imanı çalan şeytanı, nefsi, şirkin ve küfrün elebaşılarını koymuşumdur. Gündüzü kaybeden kuşun yerine de imanını kaybeden zavallı ademoğlunu…

Faruk Gürbüz

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.034


View Profile
Re: Gündüzü Karanlıklarda Yitirmek
« Posted on: 17 Temmuz 2019, 08:03:03 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Gündüzü Karanlıklarda Yitirmek rüya tabiri,Gündüzü Karanlıklarda Yitirmek mekke canlı, Gündüzü Karanlıklarda Yitirmek kabe canlı yayın, Gündüzü Karanlıklarda Yitirmek Üç boyutlu kuran oku Gündüzü Karanlıklarda Yitirmek kuran ı kerim, Gündüzü Karanlıklarda Yitirmek peygamber kıssaları,Gündüzü Karanlıklarda Yitirmek ilitam ders soruları, Gündüzü Karanlıklarda Yitirmekönlisans arapça,
Logged
27 Nisan 2015, 19:45:24
Kaan Han
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 778


« Yanıtla #1 : 27 Nisan 2015, 19:45:24 »

Allah razi Oksn
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
05 Ekim 2015, 05:22:12
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 14.468« Yanıtla #2 : 05 Ekim 2015, 05:22:12 »

 Esslâmü Aleyküm. Paylaşım için Rabbim Razı olsun kardeşim. Her yeni günü bizlere Rızasını kazanmayı umut etmek için fırsatlar veren Rabbimize kulluk görevimizi en güzel şekilde değerlendirmeliyiz.Her anın kıymetini bilenlerden eylesin Rabbimiz inşaAllah..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &