ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Akaid Eserleri > Kelam İlmi > Önsöz
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Önsöz  (Okunma Sayısı 2207 defa)
09 Ekim 2010, 23:11:53
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 09 Ekim 2010, 23:11:53 »Önsöz


Gökleri ve yeri yaratan, karanlıkları ve nuru var eden Allah'a hamdolsun!

Hamdolsun Allah'a! Selâm olsun onun beğenip seçtiği kulla­rına!

Karanlıklar bütün çeşitleriyle küpü temsil ediyorsa, şüphe yok ki, nur da Allah'ın gönderdiği dini müjdeliyor. Allah nezdinde yegâne din, hak din İslâmiyettir. İslâm dini 15 asırdan beri in­sanlığa nur saçıyorken seven - inanan gönüllere, düşünen - anla­yan akıllara dayanıyordu. Gönüller duyduklarını, afallar anladık­larını dile getirdiler, yazıya döküp sanata çevirdiler, islâm kül­türü meydana geldi; gönül ve fikir cihadı başladı.

Cihad, kıyamete kadar devam edeceğine, ne zalimin zulmü ne de âdilin adli onu kaldıramayacağına göre bugün de dünyamız bir mücadelenin içindedir: nur ile zulmetin, doğru ile yanlışın, başka bir deyişle iman ile küfrün mücadelesi... İmanın, o biricik nurun, o yegâne doğrunun gerçek manadaki temsilcileri müslü-manlardır. Bunların dışındakilerse karanlıkların, yanlışların tem­silcileri...

İman - küfür mücadelesi, denebilir ki, tarihte olduğuna nisbetle  bugün  en had safhasına   girmiş bulunmaktadır.    Çünkü hakkı temsil eden müslümanların içten ve dışlan gelen çeşitli sebeplerle za'fa uğramış olmaları ve cihadı âdeta terketmiş bu-lunmaları yanında, başıboş kalan küfür cephesi yüzyılların biri­kimiyle çoğalmış, kuvvetlenmiş, dolayısıyla inançsızlık zulmeti ya-yılma imkânları bulmuştur. Kendi memleketimiz başta olmak üzere asırlar boyu imanın beşikliğini yapmış bulunan islâm, ülke­lerinde bugün, itiraf edelim ki, gençlik, işçi ve aydınlar çevresinde Allahsızlık cereyanı alabildiğine yayılma istidadı göstermektedir. «Cihadı terkettiğiniz takdirde yeryüzünde hem fitne hem de bü­yük bir fesad belirir» [1] tarzındaki ilâhi beyanın haber verdiği acı neticelerle karşı karşıya olduğumuzu kabul etmek mecburiye­tindeyiz.

Ulamla müşerref olmuş kitlelerin imanını muhafaza etmek, müslüman olmamış insanların da şüphelerini gidererek İslama girmelerini sağlamak maksadıyla faaliyet gösteren islâmî ilimle­rin başında Akaid ve Kelâm ilmi gelir. Akaid, teferruata dalma­yan, fikrî münakaşalara yer vermeyen bir metodla iman esas­larını kısaca arz ve izah eder. Bu metod, din eğitimi ve öğreti­minin ilk safhalarında tatbik edilir. Kelâm ise çeşitli fikri cere­yanlar, bid'ate, sapıklığa, küfre götüren inanış ve görüşler karşısında aynı iman esaslarını müdafaa eden, söz konusu fikir ve inanışları ilmen çürüterek zihinlerde doğabilecek şüpheleri orta­dan kaldıran bir ilimdir. Bu sebeple, kelâm, fikrî ve itikadı bir cihaddır. Bu cihadı gerektiren şartlar doğduğu takdirde vazifenin yerine getirilmesi, şüphe yok ki, farz olur. Aksi takdirde ilâhî be­yanın haber verdiği ve bugün karşı karşıya bulunduğumuz netice doğar: fitne ve büyük bir fesad.

İslâm tarihinde, böyle bir cihada lüzum olmadığını soyliyenler, başka bir ifadeyle kelâm ilmini tasvib etmiyenler olmuştur. Bu geçmiş asırların fikrî, itikadı ve içtimâi şartları içinde değer­lendirilebilecek bir husustur. Günümüzde inkarcı cereyanların bunca hücum ve istilâsı karşısında kelâm metodunu kullanarak bu istilâya «dur!» demenin, inkâr fırtınasının tahribatını onarıp gönülleri imar etmenin lüzumsuz ve gayr-ı meşru olduğunu söy-liyecek basiretli ve dirayetli bir din âliminin bulunabileceğine ihtimal verilemez.      

Elinizdeki kitap, söz konusu kelâm İlminin islâm tarihi bo­yunca uyguladığı değişik metodları, bugün tatbik etmesi gereken metodu, başlangıçları günümüze kadar bu ilmin sahası içinde mey­dana getirilen eserlerin özelliklerini, kelâm ilminin mahiyeti ve Önemini... konu edinmiştir. îslâmın bütün asırlarında olduğu gibi bugün de, dünya islâm nüfusunun "< 90 ından fazlasını teşkil eden ehl-i sünnetin ölçüleri ve ekolleri, islâm tefekkür, siyaset, iç ve dış mücadele tarihinde önemli roller oynayan bîd'at ehli ve belli başlı ekolleri de kitabımızın mevzuları arasındadır.

Eserin sonundaki EKLER kısmında, İmam Mâtürîdi'nin Kita-bu't-Tevhîd'inden tercüme edilen örnek bir parça ile tekfir, kader, astronomi ve din konularını kısa fakat özlü işleyen telif • tercüme makaleler, ayrıca İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü öğretim üye­lerinden Mustafa Çağrıcı tarafından Sünnî-Şii İttifakına Doğru» adı altında dilimize çevrilen bir risale yer almaktadır.

Eserin gerek kelâm ilmine giriş mahiyetindeki birinci kita­bında (Umumî Bilgiler), gerek ehl-i sünnet ve ehl-i bid'at mez­hepleri hakkında bilgi veren ikinci kitabında (Önemli İtikadı Mez­hepler) işlenen konular için İmkân nisbetinde ana kaynaklara inilmiş, yerine göre tahlil ve mukayeseler, yerine göre de tertipler yapılmıştır. Kaynaklardaki fikir ve mütalâalar, kabul edilmese bile, emanete riâyet duygusu içinde olduğu gibi aktarılmıştır. Önemli İtikadı Mezhepler kitabı içinde yer alması gereken Havaric, zaman darlığı yüzünden, bu defa işlenememiş, Allah nasibe derse kitabın ikinci baskısına tehir edilmiştir.

Eser her türlü samimi ve yapıcı tenkide açıktır. Kendi saha­nında karınca kararınca bir hizmet ifâ eder, bir boşluk dolâut'a-bilirse, müellifi, kendini bahtiyar addedecektir,

En büyük muvaffakiyet Allah rızâsına nail olmaktır.

Bekir Topaloğlu[2]


 --------------------------------------------------------------------------------

[1] el-Enfâl  (8 ), 73.

[2] Prof. Dr. Bekir Topaloğlu, Kelam İlmi, Damla Yayınevi:13-15.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2014, 10:22:07 Gönderen: Reyyan »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Önsöz
« Posted on: 20 Ağustos 2019, 14:46:46 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Önsöz rüya tabiri,Önsöz mekke canlı, Önsöz kabe canlı yayın, Önsöz Üç boyutlu kuran oku Önsöz kuran ı kerim, Önsöz peygamber kıssaları,Önsöz ilitam ders soruları, Önsözönlisans arapça,
Logged
16 Mart 2014, 01:58:22
ilim ehli
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 130« Yanıtla #1 : 16 Mart 2014, 01:58:22 »

bismillahirrahmanirrahim kelam dersi oldukça zor ve üzerinde kafa yorulması gereken bir ders bunun yanısıra hocanın zorluğunu da eklersek  KELAM korkulu rüya oluyor  neyse  ALLAHIN izniyle onuda atlıtırız inşaallah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

ne garip herşey büyüyor ve insan küçülüyor
09 Ekim 2014, 10:24:39
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« Yanıtla #2 : 09 Ekim 2014, 10:24:39 »

Kelam dersi en çok sevdiğim dersler arasındaydı, imam hatip ve ilahiyat öğrencilik yıllarımda yine öğretmenlikte de kelam dersini anlatmayı çok severim. İnşaAllah hocamızın bu kitabını da burada okumak nasip  olur. Bismillahirrahmanirrahim diyerek başlayalım okumaya...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
07 Aralık 2014, 20:39:31
ilim ehli
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 130« Yanıtla #3 : 07 Aralık 2014, 20:39:31 »

kelam zorsa dahi hoca güzelleştirmeyi bilecek  her  kelam dersinde  hocanın  dediklerini  yazmak  zorunda kalmak  ve   sınav  öncesi  bunları  ezberlemek   ezberin  son  noktasıdır  böyle   bir  sistemde  eğitim  görmek  ne  acı.....(ben  öğretmen  olursam  ezberi  yasaklıyacağım inşAllah)
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

ne garip herşey büyüyor ve insan küçülüyor
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &