ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Tasavvuf Dergileri > Kapaktakiler > Onunla Yaşamak
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Onunla Yaşamak  (Okunma Sayısı 326 defa)
01 Ağustos 2011, 12:27:50
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 01 Ağustos 2011, 12:27:50 »O’nunla YaşamakTemmuz 2009 - 127.sayı


Mükerrem METE kaleme aldı, KAPAKTAKİLER bölümünde yayınlandı.

İnsanı irtibatları yönlendirir. Neye bağlı, ne ile irtibatlı ise hayatına ölçü o olur. Bu ölçü hayata bakışını belirler, varlıkla ilişkisine, algısına, söz ve davranışlarına şekil verir. Doğru ölçü doğru hayattır. Peki bizim ölçümüz nedir? İrtibatımız neyedir?

İnsanı Allah Tealâ yarattı. Dünyayı, ayı, güneşi... Ağacı, dağı, kuşu, balığı.. Yeşili, sarıyı, moru, maviyi.. Geceyi, gündüzü... Uyumayı, konuşmayı O yarattı. Yokken var olmayı, yaşamayı O yarattı.

Her şeyin sahibi O. Her şey O’nun. Varlığı, hayatı O’nsuz düşünebilmemiz mümkün değil. O’ndan uzak, O’ndan ayrı yaşayabilmemiz mümkün değil.

Her an bizimle. Her yerde yanımızda. Bizi görüyor, bizi duyuyor, bizi biliyor. Bakıyor, dinliyor, söylüyor, seviyor, kızıyor, affediyor, öğretiyor, bekliyor.. Hayatımızın her anında O var.

O’na sırrımız yok, O’na bir gizlimiz yok. Bütün hallerimizle, bütün çıplaklığımızla huzurundayız. Acılarımızı sevinçlerimizi, sevaplarımızı günahlarımızı, doğrularımızı yanlışlarımızı, iyimizi kötümüzü hep O biliyor. 

Her şey O’nu hatırlatır

Biz O’nun eseriyiz, O’nun sanatıyız. O’nunla birlikte varız, O’nunla anlamlıyız. Eseri müessirden, müessiri eserden ayırmak mümkün değil. Sanat sanatçısından ayrı olmaz. 

Müslüman, bir parçası olduğu adına kâinat denen bu sanat eserini seven insandır. Var olmayı, yaratılmış olmayı sevmiştir. Yaratılışdaki, var olmadaki güzelliğin, neşvenin, sevginin farkındadır. 

Baktığı her şeyde de O’nu görür, O’nun kudret elinin, nazarının izini görür. Her şey çok değerlidir müslüman için. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler, canlılar, cansızlar... Her biri bir şey anlatır insana, her biri O’nun adına dokunur insana.

Bu yüzden müslüman, hayattan kaçan bir insan değildir. Hayata bakarak O’nu düşünür, hayata bakarak, yaşayarak O’nu bilmeye, anlamaya çalışır.

Şah damarından yakın


Rabbimiz Kur’an’da “size şah damarınızdan daha yakınım” buyuruyor. Bizi herkesten iyi bilen O. Bütün hayatımızı O’nunla paylaşıyor, O’nunla yaşıyoruz. Kimselerle paylaşmak istemediğimiz mahrem mevzularımız yalnız O’na malum.

Bizimle daha ilgili, bizi daha önemseyen başka kimse de yok. Yaşadığımız zorlukları, sıkıntıları, derdi kederi O anlar. İyi halimize O sevinir, iyi olmamızı O ister. Daha yakınımız, daha güvenilir bir sığınak yok.

Peygamberleri, dostları vesilesiyle elini uzatır bize. Tutmamızı, bırakmamamızı ister. Çünkü O dosttur bize. O’na uzak durmak, uzattığı eli tutmamak haksızlıktır, ayıptır. Bize muhtaç değilken, ebedi, hiç sonu gelmeyen mutlu bir hayatı vaad eden Rabbimizi nasıl görmezlikten gelebiliriz ki. Halbuki her şeyimizle O’na muhtacız. 

O’nun sevgisi, şefkati olmadan yaşamak ne tat verir. O’nun varlığıdır hayat gücümüz. Nefesimiz, direncimiz, şevkimiz O’nunladır.

Yaratanı unutunca

O’nu unutursak gerçek yalnızlığın karanlık girdapları bekler pusuda. Kendimizi bilemez, gerçeği, hakikati bilemez hale geliriz. O’ndan ayrı kalır, ağyar eline, düşman eline düşeriz.

Sonu gelmeyen isteklerimiz bizi boğar. Yanlış kararlar, yanlış gayelerle kendimize yabancılaşır, insanlığımızdan uzaklaşırız. Hayat vahşete döner, yaşanmaz olur.

Dünyalık ne kadar çok olsa da, her imkana sahip olunsa da bir huzur bulunmaz. Güvene, emniyete ulaşılmaz. O’nun unutulduğu bir hayatta kötülük, çirkinlik çoğalır. Kim kötüyle mutlu olur? Böyle bir şey mümkün mü.

Allah Tealâ, insanın ancak O’nunla huzur bulacağını söylüyor. Bundan bir şüphe olabilir mi! Hayat ancak O’nunla anlamlıdır, O’nunla güzeldir. Bu, gerçeğin ta kendisidir.

Bir karar vermek

Hiçbir şey için geç değil. Şimdi bir karar verip başlayabiliriz. İnsan da son kararıyla anılır, öyle bilinir. Öncesi artık yoktur.

“Bağışla bizi. Öncemizi bağışla. Sonramızda da bağışına muhtaç olacağız. Hep bağışla bizi. Kendimizi senden ayırmak için gösterdiğimiz bütün çabalarımızı boşa çıkar. Önceden yaptığın gibi, yine tut elimizi, bizi çek. Bizi gözden çıkarma. Sensiz varlık var olmak değil. Bizi senden ayırma.”

Bir azim gerekli bize. Biraz dikkat, biraz sabır. Aceleyle gideceğimiz bir yer yok. Dokunarak, duyarak, hissederek gitmek gerek. Düşmanın vesvesesiyle heyecana kapılıp telaş etmek yok. Hayatın her anında O var. O’nun uzanan elini tutup sukûnetle gitmeli.

Atacağımız bir adım on adımla karşılık görecektir. Durmak yok. Bir adım daha...

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Onunla Yaşamak
« Posted on: 04 Temmuz 2020, 21:32:32 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Onunla Yaşamak rüya tabiri,Onunla Yaşamak mekke canlı, Onunla Yaşamak kabe canlı yayın, Onunla Yaşamak Üç boyutlu kuran oku Onunla Yaşamak kuran ı kerim, Onunla Yaşamak peygamber kıssaları,Onunla Yaşamak ilitam ders soruları, Onunla Yaşamak önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &