ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Eserleri > Kalplerin Keşfi - imam gazali > Allâh'a ítaat. O'nu Sevmek, Rasûlunu Sevmek..
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Allâh'a ítaat. O'nu Sevmek, Rasûlunu Sevmek..  (Okunma Sayısı 1399 defa)
28 Ekim 2009, 00:38:54
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 28 Ekim 2009, 00:38:54 »Ulu ALLAH (C.C.) buyuruyor:


— De ki, "eger ALLAH'i seviyorsaniz, bana uyunuz ki, ALLAH da sîzi sevsin"

(Al-i Imran Sûresi. 31)ALLAH (C.C)'in rahmeti üzerinde olsun. Bil ki, kulun ALLAH (C.C)'i ve O'nun Resul (S.A.V)'ünü sevmesi, onlara boyun egmekle, onlarin emrine uymakla olur. ALLAH (C.C)'in kullarini sevmesi de onlara magfiret suretiyle ikramda bulunmasidir.

Denilir ki, kul gerçek kemâlin yalniz ALLAH (C.C)'da oldugunu, kendisine veya baskasinda gördügü her kemâlin gerçek kemalin ALLAH (C.C)'dan ve ALLAH (C.C) sayesinde oldugunu bilince ne ALLAH (C.C)'dan baskasini sevebilir ve ne de ALLAH (C.C)'a dayanmayan bir sevgiye gönlünde yer verebilir.
Bu bilgi de ALLAH (C.C)'a ibadet etmek istegini. O'na yaklastiracak davranislari arzu etmeyi gerektirir. Böyle oldugu için ALLAH (C.C) sevgisi, ibadet istegi ile yorumlanmis ve yine bu sevgi ibadet ederken Peygamberimize (S.A.S.) uyma ona itaate tesvik sartina baglanmistir.Hasan el-Basrî'den (rehimehullahu) rivayet edildigine göre Peygam-ber'imizin (S.A.S.) zamaninda bir takim kimseler: «ey Muhammed! Biz Rabb'imizi cok severiz» demeleri üzerine yukaridaki ayeti kerime inmistir.

Bisr el-Hafi (R.A.) diyor ki. «bir gece Peygamber'imizi (S.A.S.) rüyamda gördüm, bana dedi ki. «ey Bisr! ALLAH (C.C) senin dereceni arkadaslarin arasinda neden yüksek kildi, biliyor musun? «Hayir, ya Rasulallah» diye cevap verdim. Bunun üzerine Peygamber'imiz: salihlere hizmet ettigin için, mümin kardeslerine nasihat ettigin için, dostlarini ve yolumdan ayrilmayanlari sevdigin için ve yolumdan gittigin icin» diye kendi sorusuna cevap verdi.

Peygamber'imizi (S.A.S.) buyuruyor ki:

"Benim sünnetimi ihya eden beni sevmis olur, beni sevenler de Kiyamet günü cennette benimle birlikte olurlar."Bize kadar intikal eden bütün meshur islami eserlerde belirtildigine göre ahlâkin bozuldugu ve halkin çesit çesit mezheplere kapildigi zamanlarda Resullerin efendisi olan Peygamberimiz (S.A.V)´in sünnetine simsiki sarilanlara yüz sehidin ecri verilecektir. Meshur «Sirat-ü! Islâm» adli kitabda da böyle yazar.

Yine Peygamber'imiz (S.A.S.) söyle buyurur:

"Bana yüz çevirenler müstesna, ümmetimin hepsi cennete girecektir»

Sahabîler sordular. «ey ALLAH'in Resul'u! Yüz çevirenler, kimlerdir?»

Peygamber'imiz sözlerine söyle devam etti, «kim bana uyarsa cennete girecek, bana isyan edenler, bana yüz çevirmisler demektir. Sünnetime uygun olarak yapilmayan her is, isyandir.»Ehl-i tasavvuftan biri der ki. ALLAH (C.C)'in farz kildigi ibadetlerden birini bile bile terkeden veya sünnetlerden birine bilerek uymayan bir seyhi havada uçarken, denizde yürürken, ates yerken veya daha baska olaganüstü davranislar gösterirken görseniz, bütün bunlara ragmen adamin davasinda yalanci oldugunu, gösterdigi olaganüstülüklerin «keramet» degil, olsa olsa «istidrac» oldugunu biliniz. ALLAH (C.C) böyle kimselerden cümlemizi korusun.Cüneyd ül-Bagdadî (rehimehullahu) der ki:

«ALLAH (C.C)'a ancak yine ALLAH (C.C)'in sayesinde ulasilabilir. ALLAH (C.C)a ulasmanin yolu da Peygamber'imizin (S.A.S.) yoludur.»

Ahmed ül-Hivarî (rehimehullahu) der ki:

«sünnete uymaksizin islenen her amel batildir. Nitekim Peygamber'imiz (S.A.S.) söyle buyurur:

Siratül islâmda bildirilmistir.
"Sünnetimi yozlastiranlar sefaatimden mahrum kalirlar.»


Hikâye edildigine göre, adamin biri bir delinin cahil sayilacak bir isini görür ve durumu Ma´ruf ul-Kerhrye (rahimehullahu) bildirir. Ma'ruf gülümseyerek der ki. «kardesim! ALLAH (C.C)'i sevenler içinde küçügü, büyügü, akillisi, delisi vardir. Senin gördügün bu adam. onlarin delilerinden biridir.»

Cüneyd-üi Bagdadi (rehimehullahu) der ki:

«bir gün seyhimiz Sirri (rehimehullahu) hastalandi, hastaliginin ne sebebini anlayabildik ve ne de nasil tedavi edilecegini bilebildik.
Bize mütehassis bir doktor tavsiye ettiler, seyhin idrarini bir siseye koyarak ona götürdük, doktor idrara uzun uzadiya bakti. Sonra bize dönerek «zannederim bu idrar asik birine ait olsa» dedi. Ben bir nara koyuvererek bayilmisim, idrar sisesi de elimden düsmüs.

Dönünce Sirri'ye durumu anlattim, gülümseyerek «ALLAH canini almasin. nasil da gördü!» diye cevap verdi. «Seyhim, demek ki, muhabbet idrardan bile belli olurmus» dedim, bana «tabii» karsiligini verdi.


Fudayl (rehimehullahu) der ki:

«sana. ALLAH (C.C)'i seviyor musun, diye sorduklari zaman sus. cevap verme. Çünkü eger hayir, diyecek olsan imandan çikarsin, buna karsilik, evet. diyecek olsan ve ALLAH (C.C)'i sevenlere yakismayacak tavsif de bulunsan ALLAH (C.C)'in gazabindan kork.»

Süfyan (rehimehullahu) der ki:

«ALLAH (C.C)'i sevenleri seven kimse, aslinda ALLAH (C.C)'i seviyor demektir. ALLAH (C.C)'a ikram eden kimselere ikram eden kimse, aslinda ALLAH (C.C)'a ikram ediyor demektir.»


Sehl (rehimehullahu) der ki:

«ALLAH (C.C)'i sevmenin alâmeti Kur'an-i Kerim´i sevmektir. ALLAH (C.C) ve Kur'an sevgisinin alâmeti ise Peygamber (S.A.S.) sevmektir. Peygamber (S.A.S.) sevgisinin alâmeti ise sünneti sevmektir. Sünneti sevmenin alâmeti ise. Ahireti sevmektir. Ahireti sevmenin alâmeti ise dünyadan hoslanmamaktir. Dünyadan hoslanmamanin alâmeti de Ahiret azigi olabilecek kadarinin disinda onun varligindan uzak durmaktir.»

Ebul Hasan ül-Zencani (rehimehuilahu) der ki:

«Ibadet binasinin temeli üç direk üzerinde oturur: Göz. kalb ve dil. Gözün ibadeti, ibret almakladir. Kalbin ibadeti, düsünmek ve duymakladir. Dilin ibadeti ise dogru konusmak ve ALLAH (C.C)'i zikretmekle olur.

Nitekim ulu ALLAH (C.C) söyle buyurur:"Ey îman edenler! ALLAH'i çok çok zikrediniz. O'nu sabah - aksam noksan sifatlardan tenzih ediniz."

(Ahzab - 41)Anlatildigina göre bir gün Abdullah ile Ahmed Ibni Hab bir yerde birlikte bulunuyorlardi. Bu arada Ahmed Ibni Hab yerden bir et kopardi. Bunun üzerine Abdullah ona dedi ki: «bu hareket sana bes seye mal oldu:

1 — Bu hareketle kalbini ALLAH (C.C)'i tesbih etmekten alikoydun.

2 — Bü hareketle kendini ALLAH (C.C)'in zikrinden beska bir isle oyalanmaya alistirdin.

3 — Bu hareketinle baskalarinin da ayni davranista bulunmalarina ön ayak oldun.

4 — O ot parçasini ALLAH (C.C)'i tesbih etmekten alikoydun.

5 — Bu hareketinle Kiyamet günü ALLAH (C.C)'a kendi eleyhinde bir delil meydana getirdin.» (Revmak-ül Mucaniste böyle anlatilmistir.)Sirrî (R.A.) der ki:

«bir gün Gürcaniyi kavrulmus un yutarken gördüm, «neden boska bir sey yemiyorsun» diye sordum, bana söyle dedi: Yiyecegi çignemek ile yutmak arasinda yetmis tesbihtik bir zaman geçtigini hesab ettim, o yüzden kirk yildir hic ekmek çignemedim.»

Nakledildigine göre Seni Ibni Abdullah onbes günde bir yemek yerdi. Bütün Ramazan ayi boyunca sadece bir kere yemek yerdi. Bazen yetmis gün geçer de hiç yemek yemedigi olurdu. Yemek yedigi zaman zayiflar, aç kalinca kuvvetlendigi görülürdü. Mescid-i Haram'da otuz yil Ebu Hammad ül-Esved'e komsu oldu da yerken veya içerken hiç görülmedi, her an ALLAH (C.C)'i zikrederdi.

Anlatildigina göre Amr Ibni Ubeyd (rehimehullahu) yalniz su üç sey için evinden disari çikardi:

1 — Cemaatle namaz kilmak.

2 — Hasta ziyaret etmek.

3 — Cenaze namazi kilmak.

O derdi ki:

«insanlari hirsiz ve yankesici olarak görüyorum. Ömür, paha biçilmez bir nadide mücevherdir. Ondan Ahirete kalacak bir hazine doldurmak gerekir. Iyi bilmelisiniz ki, Ahirete talip olanlarin dünya hayatindan el-etek çekmeleri gerekir. Ancak o zaman kulun ulasmak istedigi hedef tek olur ve içi ile disi arasinda uyumsuzluk kalmaz. Böyle bir hali muhafaza etmek, ancak kulun içini ve disini devamli kontrol altinda tutmasi ile mümkündür.

Imam-i Siblî (rehimehullahu) der ki:

«Ilk intisap ettîgim günlerde uykum bastirinca göz kapaklarma tuz sürerdim. Durum deha da agirlasinca mili kizdirip göz kapoklarima sürme çekerdim.»

Ibrahim Ibni Hâkim der ki:

«babamin uykusu geldigi zaman denize girer yüzmeye baslardi, o yüzerken denizdeki baliklar etrafina üsüsür, onunla birlikte tesbih ederlerdi.»

Anlatildigina göre Vehb Ibni Münebbih (rehimehuvechu). geceleyin uyuma ihtiyacim üzerinden kaldirilmasi için ALLAH (C.C)'a dua etmis ve duasi kabul edilerek kirk yil hiç uykusu gelmemistir.

Hasan El-Hallac (rehimehullahu), kendi kendine topugundan dizine kadar onüc pranga vurur ve bu durumda her gün ve gece bin rekat namaz kilardi.

Cüneyd ül-Bagdadi (rehimehullahu) ilk intisab ettigi günleri çarsiya gelir, magazasini acar, içeri girer ve hemen namaza dururdu. Dört yüz rek'at kildiktan sonra evine dönerdi.

Habesi Ibni Davud'un (rehimehullahu) kirk yil yatsi abdesti ile sebah namazi kildigi bildirilmistir.

Mü'minin her zaman abdestli bulunmasi gerekir. Her abdest bozdugunda abdest tazeleyerek iki rek'at namaz kilmalidir. Nerede oturursa otursun, kibleye yüzünün dönük bulunmasina dikkat etmesi gerekir. Kendisini daima Peygamber'imizin (S.A.S.) huzurunda oturuyormus gibi farz ederek ona göre kendisine çeki düzen vermelidir. Ta ki, bu düsünce altinda her hareketi vakar ve agirbasli olsun, kabaliklara katlanarak her çirkin harekete karsilik vermesin, kusurlarina karsilik hemen istigfar etsin, kendini ve amelini begenip böbürlenmesin. Çünkü kendini begenmek, seytanin sifatlarmdandir. Tersine kendini küçümsesin, buna karsilik salihlere hürmet ve mühimseme nazar» ile baksin. Çünkü salihlere hürmet etmeyi bilmeyenleri ALLAH (C.C.) onlarla birarada...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2009, 14:55:13 Gönderen: Ez Zehraveyn »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Allâh'a ítaat. O'nu Sevmek, Rasûlunu Sevmek..
« Posted on: 02 Nisan 2020, 14:22:11 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Allâh'a ítaat. O'nu Sevmek, Rasûlunu Sevmek.. rüya tabiri,Allâh'a ítaat. O'nu Sevmek, Rasûlunu Sevmek.. mekke canlı, Allâh'a ítaat. O'nu Sevmek, Rasûlunu Sevmek.. kabe canlı yayın, Allâh'a ítaat. O'nu Sevmek, Rasûlunu Sevmek.. Üç boyutlu kuran oku Allâh'a ítaat. O'nu Sevmek, Rasûlunu Sevmek.. kuran ı kerim, Allâh'a ítaat. O'nu Sevmek, Rasûlunu Sevmek.. peygamber kıssaları,Allâh'a ítaat. O'nu Sevmek, Rasûlunu Sevmek.. ilitam ders soruları, Allâh'a ítaat. O'nu Sevmek, Rasûlunu Sevmek..önlisans arapça,
Logged
28 Ekim 2009, 00:48:42
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« Yanıtla #1 : 28 Ekim 2009, 00:48:42 »

Kalplerin keşfi gerçekten muhteşem bir eserdir insanı rabbnini direk bilemez ilim insanın kendini bilmesinde yardımcı bir vesiledir insan ancak kendini bildiğinde rabbini bilir E  ! Letaifler çalışamdan insan kendini hakiki manada tanıyabilirmi  E! kendini tanıyamayan biz acizler rabbimizi nasıl tanıyacağız... Sağol Talibet güzel konular paylaştın Rahman c.c yardımcın olsun....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
26 Aralık 2012, 17:40:50
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« Yanıtla #2 : 26 Aralık 2012, 17:40:50 »

Evet insan kendini bilmeli ki Rabbini bilsin, Rabbini bilmeli ki Rabbini sevebilsin.O'nun sevgisine, rızasına nasıl ulaşacaksak o yollardan gitmeliyiz bu yol da Sünneti Seniyye yoludur.Rabbim bu yolda gidenlerden eylesin cümlemizi...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Temmuz 2015, 20:06:14
❣ Muhammed ❣
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 3.112


« Yanıtla #3 : 06 Temmuz 2015, 20:06:14 »

Ve Alleykümselam Ve Rahmetullah Ve Berekatuh...Ey Ulu Allah'ım biz seni her şeyeden çok sevdik seveceğizde İnşaAllah.Ya Rabbim biz sana iteat (ibadet) ediyoruz.Sen yapmış olduğumuz ibadetleri kabul eylesin.Bizi sev ve rızana nail kıl İnşaAllah.Allah razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

19 Temmuz 2015, 22:23:58
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.967


« Yanıtla #4 : 19 Temmuz 2015, 22:23:58 »

Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim.Allaha itaat etmek,onun rızasını kazanmak kişinin asıl görevidir.Allahı ve peygamberini sevdikten sonra ona itaat eder,ondan dilersin.Rabbimi seven onun rızasını kazanan kullardan olalım inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &