ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > İslami Hareketin Tarihi Seyri  > Suriye Müslüman Kardeşler Hareketi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Suriye Müslüman Kardeşler Hareketi  (Okunma Sayısı 2426 defa)
21 Eylül 2011, 16:51:42
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 21 Eylül 2011, 16:51:42 »Suriye Müslüman Kardeşler Hareketi


Suriye'de Müslüman Kardeşler Teşkilatı 1935 tari­hinde kurulmuş, Mısır Müslüman Kardeşler'in bir uzantı­sıdır. Suriye'deki İhvan'ın başına ilk defa Prof. Mustafa Sıbai getirilmiştir. Hareket, çalışmalarına başlar başla­maz, Fransız ve Nusayri rejiminin bölgedeki zulüm ve haksızlıklarına karşı direnmekle Suriye halkının haklarını korumaya çalışmış ve halkın büyük saygısını kazanmıştır. Teşkilat, Muhamed el-Hamid gibi öncüler sayesinde kısa zamanda taban oluşturmuştur. Bu güç ve potansiyet ile Nusayri zulmüne yer yer müdahale ederek çalışmalarını sürdürmüştür.

Filistin savaşlarına katılan İhvan, savaş sonrası poli­tik protokolde kendisine ayrılan yere oturmuş, oyunu on­ların oyunlarıyla oynamaya aday görünmüştü. 1949'da seçimlere katilmiş, ancak başarı sağlayamamıştı. En son 1961 seçimlerine tekrar katılmış fakat netice yine fiyasko ile sonuçlanmıştı. 1975lere kadar 40 yıllık demokratik mücadele İhvan bir arpa boyu dahi yol alamamıştı.

Mustafa Sıbai, 1952'de hükümet tarafından sürgüne gönderilmişse de 1958 Mısır-Suriye birleşmesinde önem­li rol oynamıştır. Nihayet İhvan'ın bu ilk lideri 1964'de te­liflerinden büyük bir külliyat bırakarak öbür dünyaya göçmüştür.

Müslüman Kardeşler, Nusayri rejimi ile ilk defa 1964 yılında aleni olarak karşı karşıya gelmiş, Mervan Halid ile arkadaşları tutuklanmış, hatta haklarında idam karan verilmişti. Muhammed el-Hamid 27 gün şehri ku­şattı. Nusayri bürokratlarıyla şehre karşılık tuttukluların salıverilmesi yönünde yapılan pazarlık sonucu idam ceza­sına çarptırılanlar da kurtulmuştur. Artık Suriye'de İhvan ile Nusayri birbirinin hasımları durumuna gelmişti. Bun­dan sonra Mervah Hadid gençleri zalim diktatörlere karşı silahlı eyleme hazırlamya başlamış ve İslami direnişin de öncüsü olmuştu. Suriye'de İhvan gün geçtikçe güç-kuvvet kazanmaya devam ediyordu. Buna karşılık Nuseyri rejimi de müslümanları sürekli takip edip baskınlar düzenliyordu. Suriye halkı, 1970'de bir darbe ile Baas Partisi adına ve Nuseyri kadrosu ile idareyi ele alan Hafıs Esar'a karşı öteden beri kinli idi. Çünkü Hafiz Esad 1967'lerde Nu­seyri savunma bakanlığı ve hava kuvvetleri komutanı iken İsrail'e büyük topraklar vermiş, hatta Golan Tepeleri'ni bu yıllarda İsrail'e bahsetmişti. Hafız Esad idareyi ele alır almaz "Devletin resmi dini İslamdır" kaydını çı­karmış yerine "Laik-Demokratik-sosyalist" saydım getir­mişti. Bunu gören halkın tabii olarak rejime karşı tepkisi artmıştı, tutuklamalar, işkenceler katliamlar, suikastler ve meskenlere saldırmalar sürerken halk alternatif olarak İhvan'ın yanında yer alıyordu. Despot Esad halkın direnişi­ne karşı 1976'da yeni bir saldırıya geçer. İslami hareketin başında olan Mervan Hadid yaralı olarak ele geçirilir. Nuseyri diktatörlerinin çok iyi tanıdığı bu mücahid, çeşit­li işkencelere tabi tutularak şehid edilmiştir. [217]

İhvan bu baskıların verdiği komplekle müslümanlara azeyit ve işkence eden Nuseyriler'in ileri gelenlerini çe­şitli suikastlerle temizlemeyi amaçladı. 1979'a kadar bu gizli suikastler devam etmiş, bir çok ileri gelen subaylar öldürülmüştür. Ancak 1979'da Nuseyri subayları arasında çıkan bir anlaşmazlık 250 Nuseyri subayının ölümüne ne­den olmuş, hadise müslüman kardeşlere maledümiş ve ülke çapında yoğun bir tutuklamaya girişilmiştir. Bu du­rum karşısında müslümanlar da artık karşı koymanın za­manı gelmiş diyerek silaha sarıldılar. Artık Suriye'de ale­ni savaş dönemi 1980'lerde başlamış oluyordu. Hele Esad'ın 1981 Eylül'ünde başörtüsüne karşı hamleye girişmesi, sokakta kadınların başlarını zorla açmaya çalışması müslüman halkı daha da çileden çıkartmış, neticede mer­kezi istihbarat yerlerine İhvan'ın baskın düzenlemesine neden olmuştu.

Kasım 1981'de merkezin birine müslümanlar saldırı­da bulunmuş, 40 kişilik Rusteknik elemanıyla birlikte 500 Nuseyri öldürülmüş, 600 Nuseyri de yaralanmıştır, merkez ise tamamen havaya uçurulmuş ve yıkılmıştır.

Aynı anda Nuseyri paraşütçüleri ile dou bir otobüs-macahidler tarafından havaya uçurulmuş ve içindekiler öldürülmüştür. 1981 yılının son ayları tamamen olalı geç­miş, hele okullarda kız öğrencilerin başlarının zorla açtı­rılması olayları daha büyük boyutlara taşımıştı, artık bir çok kentte sayısız olay vuku buluyor ve müslümanlar ba­şarılarını takdirle sürdürüyorlardı. İşte Nuseyrilerin cad­delerde dahi müslüman kadınların başlarını açtırmaları [218] ve müslüman halkın kardeşlerle direnişleri hep meş­hur Hama olaylarına bir hazırlıktı, mücahidler Allah'ın yardımıyla öylesine güçlü hale geldiler ki Şubat 1982'ye kadar Hama kentine tamamen hakim olmuşlardı.

Nuseyri Baas rejiminin başyaveri Hafız Esad, 47. tü­mene şehre girme emrini vermiş ancak bu tümen müslümanlarla başa çıkamayınca Lübnan'dan özel birlikler im­dat kuvvetleri olarak istenmiş, böylece şehir etrafındaki muhasarayı sağlamlaştırıp, ağır silahlarla şehri uzaktan ateşe tutmuşlardır. Çarpışma toplar, tanklar, füzeler ve helikopterlerle geceli gündüzlü bir ay (mücahidlerin cep­hanesi bitinceye kadar) devam etmiştir. Bir ay sonra Ha­ma, sanki ikinci dünya harbinden çıkmış Berlin'di. Neti­cede 30 bin sivil, sekiz bin asker ve binlerce yaralı... Ar­tık Hama diye bir şehir kalmamış, yüzyıllar harabelerine, kan gölüne dönüşmüştü. [219]

1982 yılında Nusayri Esad kafiri tarafından işlenen çağımızın en trajedik katliamını hiç bir yerde ve hiç bir dönemde görmek mümkün değildir. 2. Dünya savaşında Alman şehirlerinin yakılması, Rusya'da komünist devrimi

sırasında bir çok katliamların olması, İran'da Şah rejimi­nin yıkılması olayları ve daha bir çok bölgelerde meyda­na gelen katliamların hiçbiri Hama katliamının benzeri olamazdı.

Açıkçası yıllardır tağuti yönetimlere, batı emperyalismine, doğu komünizmine ve Yahudi siyanizmine karşı amansız mücadele veren ve onları her halükarda rahatsız eden Hama müslümanlarının kukla kafir Esad tarafından imha edilmesi gerekiyordu. Ve kafir Esad da patronları­nın sadece bu emrini yerine getirmiş oluyordu.

Kafir Esad, Hama halkını vahşi bir şekilde öldürmek­le Suriye Halkına karşı düşmanlığını bir kat daha artır­mış, ancak bu düşmanlık onu devirebilecek bir güç ve po­tansiyel oluşturamamıştır. Hama olaylarının ardından on küsur yıl geçmesine rağmen, İhvan ve hikmetse toparla­nıp bir varlık gösterememiştir. İhvan'ın tasavvugi kanadı­nın sözde başını çekmiş Said Havva, Arap milliyetçileri­nin ekmeğine yağ sürüyordu adeta. Diğer taraftan, mez­hebi bir yaklaşımla İran islam İnkılabı'nı karalayıp, Sünni Baaslar ve Sünni Suudi Amerika yanında yeralmıştir. Ama yine de biz, hüsnü zanmmıza dayanıp Said Hav­va'nın 'mezhepçilik ve ulusçuluk'tan uzak kaldığını ümid ederek kendisine rahmet dileyelim. [220][217] Nusayrilik ve Suriye'de Nusayri Zulmü.

[218] Suriye'de okul, daire ve caddelerde başörtüsüne ya­saklar getirilirken bu tutum aynı yıl Türkiye'ye de aynen yansımıştı.

[219] Nusayrilik ve Suriye'de Nusayri Zulmü.

[220] Beşir İslamoğlu, İslami Hareketin Tarihi Seyri, Denge Yayınları, İstanbul, 1993: 272-276.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.033


View Profile
Re: Suriye Müslüman Kardeşler Hareketi
« Posted on: 21 Mayıs 2019, 00:13:14 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Suriye Müslüman Kardeşler Hareketi rüya tabiri,Suriye Müslüman Kardeşler Hareketi mekke canlı, Suriye Müslüman Kardeşler Hareketi kabe canlı yayın, Suriye Müslüman Kardeşler Hareketi Üç boyutlu kuran oku Suriye Müslüman Kardeşler Hareketi kuran ı kerim, Suriye Müslüman Kardeşler Hareketi peygamber kıssaları,Suriye Müslüman Kardeşler Hareketi ilitam ders soruları, Suriye Müslüman Kardeşler Hareketiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &