ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Yeni İlahiyat Önlisans Proğramı / Kredili Sistem ๑۩۞۩๑ > İlahiyat Önlisans 2. sınıf Dersleri > İlahiyat Önlisans 3. Yarıyıl > İslam Düşünce Tarihi > Ünite 3: İslam düşüncesinin temel sorunları
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ünite 3: İslam düşüncesinin temel sorunları  (Okunma Sayısı 6772 defa)
30 Aralık 2010, 15:04:42
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 30 Aralık 2010, 15:04:42 »Bu Özetler İlimdünyası Ailesi İlahiyat Yönetimi Tarafından Hazırlanmıştır. www.ilimdunyasi.com Lütfen Kaynak Gösteriniz.

ÜNİTE 3

İSLAM DÜŞÜNCESİNİN TEMEL SORUNLARI

İslam düşüncesi,genel olarak dinî inancın rasyonel düşünceye yol açması ve rasyonel düşüncenin dinî inancın desteklemesi şeklinde iki boyuta sahiptir.a)dinden düşünceye b)düşünceden dine..

İNANMA EYLEMİ:anlama,itaat,olması gereken,,mutlak neden (Tanrı),değer ve semboller,sosyal algı(gelenek,cemaat),dikey algı,metin.

DÜŞÜNME EYLEMİ:açıklama,soru sorma/sorgulama,olup biten,mutlak neden ve tarihsel nedenler,düşünebilir muhteva,bireysel algı farklılıkları,yatay algı,yorum.
Kur’an insanlardan aynı anda hem inanma hem de düşünme eylemlerini istemektedir.

RASYONEL DÜŞÜNME İMKANI

Kültürel imkanlar:İslam düşüncesi,diğer dünya düşünceleri gibi,kendisine zemin teşkil eden kültürel geleneklerle varlık kazanmıştır.Bu kültürel geleneklerin başında dil gelir.Bir dilde ortaya çıkan orijinal ilmi ve felsefi kavram,şiirsel bir söz,atasözü bir başka dile aynı anlamda çevrilememektedir.

Dini metinler(Kur’an ve hadisler):İslam düşüncesi,Kur’an ve Hz.Peygamberin hadislerinde ifadesine kavuşan İslâm inancının anlam dünyasını açmayı,değişen zaman ve mekanlara göre yeniden yorumlamayı kendisine en asli görev kabul etmiştir.—Hariciler ‘’Allah’ın kelamının anlaşılması için gereken şey yine kelamdır.’’demiştir.—Gazzali’ye göre salt bu dünyayı ilgilendiren hususlarda ‘’düşünceden dine’’ ,öte dünyayı ilgilendiren hususlarda ‘’dinden düşünceye’’ yaklaşımları benimsemek gerekmektedir.

Yabancı kültürler:İslam’ın geniş bir alanda yayılması ile birlikte yabancı kültürler sorunu gittikçe genişlemiş ve kökleşmiştir.Bu durum bir bakıma çağdaş filozof Ludgiw Wittgenstein’in geşitirdiği ‘’dil oyunları’’ sorununa  benzer sorunlar oluşturmuştur.Tasavvufi dil oyunu içinde meşru gösterilebir bir söylem,fıkhî düşünce açısından tamamen gayri meşru kabul edilebilir.—Bu nedenle Hallac-ı Mansur’un Ene’l-Hak şeklinde bir mistik sözü fıkhî dil oyunu içinde Allah’a şirk koşmak olarak ele almştır.—İbn Rüşd,yabancı kültürlere ait hususların tümden reddedilmesinin anlamsızlığına işaret ettikten sonra kısmen yararlanması konusuna söz geitirir.

Bu Özetler İlimdünyası Ailesi İlahiyat Yönetimi Tarafından Hazırlanmıştır. www.ilimdunyasi.com Lütfen Kaynak Gösteriniz.

RASYONEL BİLİNCİN GELİŞMESİ

Ontolojik Gelişimi

İslam düşünürlerinin rasyonel bilinç bağlamında en önem verdikleri husus ontolojik gelişimdir.Rasyonel bilincin ontolojik gelişimi,en fazla bilincin neleri kavradığına bağlı olarak değişiklik arzedebilir.Allah’ı bildikçe,O’nunla ilgili hakikatleri kavradıkça ,O’ndan gelen hakikatleri tecrübe ettikçe insan bilinci erişebileceği en yüksek ontolojik düzeye doğru ilerler.İnsan aklı,olması gereken duruma erişir.Sonuçta,insanın rasyonel bilinci ,hakikatın bir parçası olmaya başlar.

Kuramsal Gelişimi

Yazılı olan her eser,okuru karşısında yenisen hayata getirilmeye bekler;okurun zihni gücü sayesinde yeniden bir gerçeklik kazanmaya başlar.Daha açık deyişle,okuru sayesinde okuru ile çağdaş hale gelir.’’kuramsal’’  tabirinde de anlaşılacağı üzere,bu gelişim safhasında önemli olan ‘’görebilme,ayırt edebilme,fark edebilme’’gücüne erişmektir.İbn Tufeyl’in Hayy b. Yakzan adlı eserine baktığımızda Hayy,ıssız bir adada büyür ve tabiatı gözlemleyerek kendi teorik ve ontolojik,rasyonel bilicini geliştirir.Kurgusal bir roman olsa da,yine de insan bilincinin kuramsal gelişimi noktasında farklı bir yaklaşımı öne çıkarmıştır.

Pratik Gelişimi

Kuramsal gelişim,bir bakıma ormana üstten bakmak gibidir.Zira açıktır ki,ormanda tek tek ağaçlara bakılarak asla bir çıkış yolu bulunamaz.’’Yön’’  fikri,her zaman tek tek nesneleri aşan,onları belli bir amaç doğrultusunda atılan her adım kuramsal değil,pratiktir.Kuramsal düşüncenin düzenli denebilecek dünyasına nispetle pratik ortamın düzensiz ve belirsiz dünyası karşısında İslam düşünürlerinin en önemli  yaklaşım,basiret,sezgi,ince düşünce,öngörü şeklinde anlaşabilecek yaklaşımdır.

Bu Özetler İlimdünyası Ailesi İlahiyat Yönetimi Tarafından Hazırlanmıştır. www.ilimdunyasi.com Lütfen Kaynak Gösteriniz.

RASYONEL DÜŞÜNCENİN TOPOGRAFYASI

Şehir (Medine)

Şehir (Medine) ,belki İslam süşüncesinin en temel alanı ve sorunudur.Yunan filozoflara göre şehir insanların karşılıklı konuşmaları sayesinde hakikatin tezahür ettiği mekanlardır.İslam düşüncesine ait tüm birikimler ve disiplinler,şehirlerde var olabilen ve gelişebilen birikim ve disiplinlerdir.

Gerçeklik (Ontik ve Ontolojik)

Hakikatin keşfi,her şeyden önce Varlık sorusu doğrultusunda gerçekliğin farklı düzeylerini araştırmakla mümkündür.

Ontik ve Ontolojik=İslam düşünürleri,varlığın dış dünyada kendi başına bir gerçeklik olarak bulunması ile bu varlığın
zihnimizde bir kavram ve imge aracılığı ile farklı bir gerçeklik  olarak yer alması arasında ayrım yapmışlardır.Biz bu gerçekliğin ilkine (dış dünyadaki haline) ontik,zihnimizde kendisi açmışlık durumuna ontolojik adi verilir.

Değer (Hak ve Hakikat)

İslam düşünürlere göre,zaten Kur’an vahyinin insanlığa gönderilme amacı hakikat düzeyinde cereyan eden haksızlıkların giderilerek hakkın tecelli etmesidir.

Yorum

Tefsir kavramı daha çok Kur’an metnini dinsel ve tarihsel boyutlarıyla anlamayı ifade ederken,yorum kavramı Müslümanların içinde yaşadıkları tarihsel ortam ile Kur’an metni arasında bağlantı kurma çabasına işaret eder.Tefsir daha ziyade Kur’an metninin kendisine yönelmesine karşın,yorum kelimesi ayrıca Kur’an’ın işaret ettiği dış dünyasındaki hususların araştırılmasını da içerir.

Dil

Filozoflar,İslâm toplumlarında felsefenin genel olarak sevilmemesinin en büyük nedenini felsefe dilin soyut kavramsal  yapısına bağlarlar.Bu yüzden İbn Sina ve İbn Tufeyl gibi bazı filozoflar sembolik dil aracılığıyla kendi düşüncelerini halkın dikkatine sunmaya çalışmışlardır.


Bu Özetler İlimdünyası Ailesi İlahiyat Yönetimi Tarafından Hazırlanmıştır. www.ilimdunyasi.com Lütfen Kaynak Gösteriniz.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ünite 3: İslam düşüncesinin temel sorunları
« Posted on: 24 Ağustos 2019, 14:51:37 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ünite 3: İslam düşüncesinin temel sorunları rüya tabiri,Ünite 3: İslam düşüncesinin temel sorunları mekke canlı, Ünite 3: İslam düşüncesinin temel sorunları kabe canlı yayın, Ünite 3: İslam düşüncesinin temel sorunları Üç boyutlu kuran oku Ünite 3: İslam düşüncesinin temel sorunları kuran ı kerim, Ünite 3: İslam düşüncesinin temel sorunları peygamber kıssaları,Ünite 3: İslam düşüncesinin temel sorunları ilitam ders soruları, Ünite 3: İslam düşüncesinin temel sorunlarıönlisans arapça,
Logged
31 Aralık 2010, 14:23:25
birkul

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9


« Yanıtla #1 : 31 Aralık 2010, 14:23:25 »

Teşekkürler... Rabbim razı olsun...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
31 Aralık 2010, 15:02:59
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2010, 15:02:59 »

Amin kardeşim ecmain olsun inş..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
23 Eylül 2011, 16:37:57
msburasoglu

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 45


« Yanıtla #3 : 23 Eylül 2011, 16:37:57 »

Allah Razı Olsun Emeğinizi zayi etmesin
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
26 Kasım 2011, 21:33:35
monorosa

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2


« Yanıtla #4 : 26 Kasım 2011, 21:33:35 »

   
   Allah BİN KERE RAZI OLSUN....ELLERİNİZ DERT GÖRMESİNNN
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &