> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Akaid Eserleri > İman ve Hayat > Mutluluk deneysel ilimdemidir
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mutluluk deneysel ilimdemidir  (Okunma Sayısı 1128 defa)
28 Ocak 2011, 15:52:08
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.945


« : 28 Ocak 2011, 15:52:08 »MUTLULUK DENEYSEL İLİMDE MİDİR?


İnsana uzağı yaklaştıran, zoru kolaylaştıran şu maddi deneysel ilim, mutluluk verebilir mi, dersin?

Dr. Muhammed Hüseyin Heykel’in 24 dediği gibi, hakikaten ilim, hayatta birçok şeyler keşfetmiş ve daha önceleri kimsenin hayaline bile gelmeyen birçok nimetlerden yararlanma imkanı sağlamıştır.

(24) “İman, İlim, Felsefe” kitabında.

Yina şu da bir gerçektir ki, insan tabiatını tanıma hevesi, henüz bir şey üzerinde tam durmadan ve o şeyin iç kısımlarını hakkı ile kavramadan, bir merak doğuyor; bu iç kısımlara dolaşmak ve ilme konu olabilecek yeni şeyler bulma için o hevesi bir kenara itiyor. Fakat hakikat şudur ki bilgi, mutluluğu temin edemiyor. Hatta çoğu zaman ruhun ızrırabına, aklın karışmasına sabep oluyor Saadet; nurdan kanaatları ile gözlerimizin önünde uçan tatlı rüyadır, havanın içinde zerrelerini teneffüs ettğimiz esirdir. Onu ciğer dolusu içimize çekmek isityoruz, ancak yeteri kadar bulamıyoruz. Mutluluk ta Adem’den bu güne kadar insanoğlunun, arkası sıra koştuğu bir şeydir. İnsan koşuyor, tam tuttum derken arkasından bir şey çekiyor, ona engel oluyor. Bu saadet ilimde yoktur. Çünkü ilim şehvettir. şehvetin arkasında saadet olmaz. Çoğu kere ilim adamları ilmin üzerine kapandılar, o yolda hayatlarını çürüttüler. Nerede ise sonuca varacakları an, kendilerini bir keder kapladı ve gittikçe de kederleri arttı. Bunun üzerine çocuklarının imanlı yetişmesini, hayatta seciyelerine göre hareket etmelerini ve ilimden gaybın tılsımını çözmesini istememelerini vasiyet ettiler.

Binaenaleyh sınır ne kadar genişlerse genişlesin, bizim ilmimiz, Mutlak sınırı ile kıyas edilince çok dardır. Nice (Nietzsche) v.s. gibi gençliklerini, ilim gaybın perdesini yırtar, iddiası ile geçiren bilginler de aynı şeyi öğütlüyorlar. Sonunda gaybın perdelerinin bitmediğini gördükleri zaman gevşediler; öteki çıplak gerçek ise de, gerçek olmayan bir serabın arkasında koştuklarını anladılar”.

Çağdaş İngiliz filozofu Bertrand Rusell da -maddeci görüşüne rağmen- şöyle diyor: “İnsan, tabiat ile tuttuğu güreşte ilim taktiği ile kazandı; ama nefsi ile yaptığı güreşte bir şey elde edemedi; ilim silahının bir faydası dokunmadı. fiunu itiraf etmeliyiz ki, hala meydan dinindir”.

Amerikalı meşhur pisikolog Dr. Henri Long da, ilim ve fikre hürmet adına, gaybe imanı inkar edenlere karşı çıkarak ve tek başına ilmin gerçek mutluluğu temin edemeyeceğini açıklayarak diyor ki:

“Bugün bütün ilim alanlarında şu sapıklık ateşinin yani fikre hürmet sapıklığı ateşinin yandığı görülüyor. Halbuki psikolji uleması şu kanaate varmıştır: “Fikre mutlak olarak itimat etmek, başarısının temellerini yıkmazsa da insanın mutluluğunu yıkmaya yeter”. Ulema bu kanaate binlerce insan üzerinde tecrübe yaptıktan sonra varmıştır.

 Sadece ilim yolu ile hayat sorunlarını çözmemiz, mutluluk pınarından su içmemiz mümkün değildir. İlmin ilerlemesi demek, şüphenin artması,eğri yolun uzaması, demektir. Bütün bu ilimler açık günlük hayat gerçeklerinin sancağı altında birleştirilmedikçe, aklın hürriyetini kısıtlamaya devam ederler. Hatta aklın uçuruma yuvarlanmasına sebep olurlar. Aynı zamanda bu birleştirme de ilimden başka bir yoldan gerçekleştirilmelidir, yani iman yolundan”25.

(25) İmana Dönüş, S. 81, 82.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Mutluluk deneysel ilimdemidir
« Posted on: 27 Mart 2023, 22:13:29 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mutluluk deneysel ilimdemidir rüya tabiri,Mutluluk deneysel ilimdemidir mekke canlı, Mutluluk deneysel ilimdemidir kabe canlı yayın, Mutluluk deneysel ilimdemidir Üç boyutlu kuran oku Mutluluk deneysel ilimdemidir kuran ı kerim, Mutluluk deneysel ilimdemidir peygamber kıssaları,Mutluluk deneysel ilimdemidir ilitam ders soruları, Mutluluk deneysel ilimdemidirönlisans arapça,
Logged
08 Eylül 2014, 23:28:39
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2014, 23:28:39 »

Esselamu aleykum;
Mutluluk imanda...Dinimize ne kadar çok önem gösterirsek bize o kadar mutluluk ve güven verir..Rabbim mutluluğumuzu eksiltmesin,dinimizle artırsın..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

09 Eylül 2014, 00:14:24
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2014, 00:14:24 »

Ve aleykumusselam ve rahmetullahi. Mutlılık deruni bilgide, mutluluk Rabbe vuslatta. Gerisi kısa ve geçici mutluluklardan başka bir şey değil.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &