ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Akaid Eserleri > İman ve Hayat > Mü'minin özellikleri
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mü'minin özellikleri  (Okunma Sayısı 1434 defa)
26 Ocak 2011, 15:05:56
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.942


« : 26 Ocak 2011, 15:05:56 »BAŞKALARINI NEFSİNE TERCİH ETMEK
MÜ’MİNİN ÖZELLİKLERİNDENDİR:


Sevginin en yüksek derecesi insanın, d kardeşini kendi nefisine tercih etmesidir. Böyle olunca insan, muhtaç olduğu şeyi, başkalarına isteyerek verir. Din kardeşi doysun diye kendi aça kalır, rahat etsin diye kendi yorulur, uyusun diye uyanık kalır.

İmansızların ve maddecilerin çevresinde bu manaları adı bile anılmaz. Çünkü mü’minler Allah rızası ve sevap hatırı için başkalarının nefislerine tercih ederler. Ya onlar kimin ve neyin hatırı için başkalarını tercih ederer?

Muhacirler; Allah’ın rızasını kazanmak; Allah’a ve Resulüne yardım etmek için yurtlarından ve mallarından ayrılıyorlar. Medineli kardeşleri ensar bunları güler yüz ve geniş kalple karşılıyor; üzerine susuzun suya atılması gibi atılıyorlar; birbirleri ile yarış ediyorlar. Her biri evine bir tane götürmek istiyor; Kur’anda başka çare bulamıyorlar. Sonra Peygamberimiz onları birbiriyle kardeş yapıyor. Öyle  bir kardeşlik ki soy ve kan kardeşliğinden farkı yok. Bölge ve soy farkları eriyip akıyor. Artık Kahtanlı var ne Adnanlı; ne kuteyli var ne Hazreçli. Aynı zamanda sınıf ve meslek farkı da aradan kalkıyor; ne zengin var ne fakir; ne tüccar var ne çiftçi. Ortada sadece gerçek kardeşlik, sevgi, samimiyet ve başkasını kayırma var

“Ve oların kalplerinin arasını uzlaştırdı. Sen yeryüzünde bulunan her şeyi verseydin, yine onların kalplerinin arasını uzlaştıramazdın; fakat Allah, onların arasını uzlaştırdı. Çünkü O, daima üstündür, hikmet sahibidir”. (Enfal: 8/63) 

Muhacirlerden Kureyşli Aburrahman b. Avf anlatıyor: Medine’ye gelince Resulullah (s.a.v.) benimle Hazreçli Sa’d b. Rebi’i kardeş yaptı. Sa’d bana şöyle dedi: “Ensar’ın malı en çok olanı benim. Malımın yarısını sana vereyim. Bak, hanımlarımdan hangisi hoşuna giderse boşayayım; onunla evlen”. Abdurrahman, bu asil teklifi daha asil bir saygı ile karşılıyor ve: “Allah malını ve aileni mübarek etsin... Sen bana çarşının yolunu göster, yeter” diyor.

Allah Teala, ensar’ın bu ölümsüz övgüsünü Kur’an-ı Kerimde tescil ediyor ve şöyle diyor:

“Ve onlardan önce o yurda (Medine’ye) yerleşen, imana sarılanlar, kendilerine göç edip gelenleri severler ve onlara verilenlerden ötürü göğüslerinde bir ihtiyaç (Eğilimi) duymazlar. Kendilerinin ihtiyaçları olsa dahi, öz canlarına tercih ederler”. (Haşr: 59/9)

Hocam pofesör Dr. Muhammed Abdullah Diraz “Din” adlı kitabında diyor ki:

“Dinlerin, toplumların yararına ettiği hizmet sadece davranışı düzeltmekten, muameleyi ıslah etmekten, adalet kurallrınıgöstermekten, anarşi ve bozgunculuğu önlemekten ibaret değildir. Dinlerin, toplumların varlığında derin izler bırakan aktif görevleri de vardır. fiöyleki, dinler, müntesiplerini sevgi ve şefkat bağları ile birbirine bağlar. Öyle birbağki, dil, komşuluk, ortak çıkar gibi herhangi bir bağ bunun yerini tutmaz. Hatta bu bağların, zararı önleme ve karşılıklı iyilik gibi ne kadar ahiri tesiri olursa olsun bunlar, sathi (yüzeysel) olmaktan ileri gidemez. Bunlar cemiyetin fertlerni, ancak odun demeti gibi bir araya getirir; daima arada boşluk kalır. Bunları inanç (din) kardeşliği ve ülkü bağı ile pekiştirmek gereklidir. İşte o zaman çokluk birlik haline dönüşür. Ruhlar karşılıklı ayna gibi olur; görüntüleri birbirine akseder. fiunu da diyebiliriz ki, bu ruh birliği çoğu zaman diğer birliklere ihtiyaç bırakmaz; böylece cinsleri muhtelif, dilleri değişik, ülkeleri uzak ve çıkarları ayrı fertler arasında en güçlü ve en uzun ömürlü birlikler meydana gelir. Çeşitli ırklar arasında ortak vatan çıkarı üzerine kurulan devletlerin çoğu zaman dinlerdeki, iyilik üzerinde yardımlaşma ve düşman saldırısını def etmede birbirini destekleme, prensiplerinden yararlandıklarnı görüyoruz. Bunun içindir ki, şöyle doğru bir söz söylenmiştir: “Ahlak ve din temeline dayanmayan vatanseverlik köhne ve yıkılması beklenen bir kaledir”. Bütün bunlardan şu anlaşılmış olur ki, dinler toplum yapısında vücuda nisbetle kalp vazifesini görmektediler”.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Mü'minin özellikleri
« Posted on: 07 Ağustos 2020, 14:56:05 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mü'minin özellikleri rüya tabiri,Mü'minin özellikleri mekke canlı, Mü'minin özellikleri kabe canlı yayın, Mü'minin özellikleri Üç boyutlu kuran oku Mü'minin özellikleri kuran ı kerim, Mü'minin özellikleri peygamber kıssaları,Mü'minin özellikleri ilitam ders soruları, Mü'minin özellikleri önlisans arapça,
Logged
09 Eylül 2016, 21:08:25
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.068


« Yanıtla #1 : 09 Eylül 2016, 21:08:25 »

Esselamu aleyküm.Allahın yolunda olan onun emrine uyan ve ona hakkıyla kulluk edip allahın buyurduğu mümin sıfatını hakkıyla yerine getiren kullardan olalım inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Ağustos 2017, 17:56:57
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.806« Yanıtla #2 : 06 Ağustos 2017, 17:56:57 »

Mevlam bizleri hayırlı kul eylesin inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Ağustos 2017, 18:35:02
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.044Site
« Yanıtla #3 : 06 Ağustos 2017, 18:35:02 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri mü min olabilen kullarından eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
06 Ağustos 2017, 22:22:46
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.068


« Yanıtla #4 : 06 Ağustos 2017, 22:22:46 »

Aleykumselam.rabbim bizleri hakkiyla yaşayan ve gerçek olan müziklerden olalim inşallah. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &