ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Akaid Eserleri > İman ve Hayat > Allah'ın varlığı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Allah'ın varlığı  (Okunma Sayısı 1001 defa)
30 Ocak 2011, 21:33:14
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.942


« : 30 Ocak 2011, 21:33:14 »Allah’IN VARLIĞI:

Deliller bu kainatın ötesinde onu idare eden ve onu evirip çeviren yüce bir kuvvetin olduğunu gösteriyor. Bazıları buna “ilk sebeb” bazıları da “ilk akıl” ve “ilk muharik” adını veriyorlar. Kur’an-ı Kerim ile kutsal kitaplarda buna cemal ve celal sıfatları içine alan “Allah” adını veriyor.

Bu yüce kuvvetin, diğer tabirle büyük Allah’ın künhünü kavramak, gerçekte ne olduğunu bilmek insan aklının gücü dışındadır. İnsan bunu nasıl bilebilir ki, kendi varlığını, ruhunun ne olduğunu ve gerçek hayatı; elektrik, mıknatıs v.s. gibi maddi şeyleri dahi bilmekten acizdir. İnsan bunların aslını değil, ancak eserlerini, işlerini bilmektedir. Artık insan yüce ve büyük Allah’ın zatını nasıl bilme umuduna kapılır?

“İşte bu sıfatlara sahip olan Rabbimiz, Allah’dır. Ondan başka hiç bir ilah yoktur. Her şeyi yaratan O’dur. O halde ona kulluk edin. O, her şeye vekildir. Hiç bir göz onu dünyada ihata ve idrak edemez. Fakat O, bütün gözleri ihata eder. O bütün incelikleri bilir, herşeyden haberdardır.” (En’am:6/102)

Bu ilah; belli bir ırkın, özel bir milletin, mahdud bir bölgenin ilahı değildir. O,

“Alemlerin Rabbidir”. “Göklerin ve yerin Rabbidir”. “Doğunun Batının Rabbidir”. “De ki: “Allah her şeyin Rabbi iken, hiç ben, Allah’dan başka Rab mi isterim?” (En’am: 6/164)

Kur’an-ı Kerimde, Firavun ile Hz. Musa arasında geçen şu konuşmaya kulak verelim de Allah Tealanın Rablık derecesinin ne olduğunu anlıyalım:

“Firavun şöyle dedi: “-O, göklerle yerin aralarında bulunan her şeyin Rabbidir; eğer gerçek olarak bilirseniz”. Firavun, etrafında bulunan kimselere: “Duymuyor musunuz”dedi. Musa dedi ki: “ O, sizin de Rabbinizdir, daha önceki atalarınızın da Rabbidir”. Firavun: “Her halde size gönderilen peygamberiniz ancak delidir” dedi. Musa dedi ki: “O,doğu ile batının ve ikisi arasında bulunan her şeyin Rabbidir; eğer aklınız varsa, anlarsınız.” (fiuara: 26/23-28)

Kur’an-ı Kerim Allah’ın varlığına çeşitli deliller gösterir:


1- Kur’an önce insanın aklını ve zihnini kainatta görünen birtakım ayetlere (işaretlere) çeker ki, arkada hikmet sahibi bir sanatkarın olduğunu gösterir. Bu, sebeblilik (kozalite) prensibine inanan kimselerce apaçık bir kanundur. Başka bir delile ihtiyaç bırakmaz:

“Muhakkak göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün arka arkaya gelişinde, insanlara yarar şeyleri denizde götürüp giden gemide; yeryüzü kuruduktan sonra, Allah gökten yağmur indirerek arzı diriltmesinde, o arzda her türlü hayvanatı yaymasında, rüzgarları her tarftan esdirmesinde, yer ile gök arasında Allah’ın emrine tabi bulutta aklı ve düşünce sahibi olan bir millet için birliğine, kudret ve yüceliğine delalet eden elbette bir çok alemetler vardır.” (Bakara: 2/164)

Bu mahlukatın bir halikı ve bu nizamın bir kurucusu olmalıdır: “yoksa, kendileri halıksız nı yaratıldılar?Yoksa onlar yaratıcılarmıdır? Yoksa, gökleri ve yeri onlar mıyarattılar?” (Tur: 52/56)

“Firavun şöyle dedi: “O halde sizin Rabbiniz kimdir, ey Musa! Musa; “Bizim Rabbimiz, her şeye suret ve şeklini veren, sonra da yolunu gösterendir.” dedi. (Taha: 20/49-50)

Sonra Kur’an-ı Kerim insanın sağlam fıtratını (yaratılışını) harekete geçirir ve insan bu fıtratı ile direkt olarak kendisini koruyan ve gözeten bir ilahın varlığını anlar:

“O halde gerçek Müslüman olarak kendini dine doğrult, Allah’ın dinine ki, insanları onun üzerine yaratmıştır. Allah’ın yarıttığı bu dini değiştirmeye kimsenin gücü yetmez. İşte dosdoğru din budur; fakat insanların çoğu bilmezler”. (Rum: 30/30)

Bu fıtrat bolluk ve neşe anlarında gizlenirse de darlık ve keder anlarında kendini tekrar gösterir. Dıştaki yaldız derhal kaybolur ve insanın içindeki asıl maden açığa çıkar. İnsan o zaman dua ve niyaz ederek Rabbine döner:

“Sizi karada ve denizde gezdiren O’dur. Hatta siz gemide olduğunuz zaman, güzel bir rüzgarla, o gemi içindekilerle giderken, onlar ferahlanırlar. Derken bir fırtına çıkarak her taraftan dalgalar kendilerine gelince ve kuşatıldıklarını anlayınca, Allah’ın dininde halis ve samimi olarak Allah’a şöyle dua ederler: “Yemin ederiz ki, eğer bizi, bundan kurtarırsan muhakkak şükreden kullarından oluruz”. (Yunus: 10/22)

Bu alemin kaynağı ve idarecesi kimdir, diye insanın karşısına bir soru çıktı mı bu fıtrat baş gösterir ve insan bunun (Allah) olduğunu söylemeden edemez:

“Muhakkak ki, Onlara: “ Gökleri ve yeri kim yarattı, güneşi ve ayı kim zelil kıldı, diye sorarsan elbette: “Allah” derler” (Ankebut: 29/61)

“De ki: “Size gökten ve yerden kim rızk veriyor? O kulaklara ve gözlere kim malik bulunuyor? Ölüden diriyi, diriden ölüyü kim çıkarıyor? Bütün bu işleri kim idare ediyor?” Hemen diyecekler ki, “Allah”. De ki: “ O Halde Allah’dan sakınmaz mısınız?” İşte bu işleri yapan Allah’tır; gerçek Rabbinizdir. Haktan sonra da sapıklıktan başka ne vardır? O halde (bu açık delillerden sonra imandan) nasıl çevrilirsiniz?”. (Yunus: 10/31-32)

Kur’an insan tarihini şahit olarak gösteriyor ki, Allah’a ve peygamberlere iman, sahipleri için kurtuluş gemisi, onları tekzip de felaket habercisi olmuştur. Nuh Aleyhisselam hakkında şöyle diyor:

“Bunun üzerine Nuh’u tekzip ettiler. Biz de Nuh’u kendisiyle beraber gemidebulunanları kurtardık; ve ayetlerimizi yalanlayanları (tufan ile) boğduk. Çünkü, onlar, basiretleri körleşmiş bir kavim idiler”. (Araf: 7/64)

Hud Aleyhisselam için de şöyle diyor:

“Nihayet Hud’u ve beraberindeki iman edenleri, rahmetimizle kurtardık; ve ayetlerimizi tezip ederek iman etmemiş olanların kökünü kestik”. (Araf: 7/71)

Salih peygamber ve kavmi Semud için de şöyle diyor:

“İşte küfürleri yüzünden çökmüş, harabeye dönmüş evleri! Muhakkak ki bunda, kudretimizi bilen bir kavim için ibret alacak bir alamet var. İman edip de küfürden sakınanları ise kurtarık”. (Neml: 27/52-53)

Cenab-ı Hak, bütün peygamberler hakkında daResul’ü Muhammed’e hitap ederek şöyle diyor:

“Gerçekten biz, senden evvel birçok peygamberleri kavimlerine gönderdik de, onlara, delillerle vardılar. Fakat o günah işleyenlerden biz intikam aldık. Mü’minlere yardım etmek üzerimize bir hak oldu”. (Rum: 30/47)    

Müellif 

 
Birinci Bölüm 

Bizim Kasdettiğimiz İman

İmanın Hakikatı

İslam İnancının Meziyetleri

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2011, 21:37:00 Gönderen: Hadice »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Allah'ın varlığı
« Posted on: 20 Ağustos 2019, 17:49:34 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Allah'ın varlığı rüya tabiri,Allah'ın varlığı mekke canlı, Allah'ın varlığı kabe canlı yayın, Allah'ın varlığı Üç boyutlu kuran oku Allah'ın varlığı kuran ı kerim, Allah'ın varlığı peygamber kıssaları,Allah'ın varlığı ilitam ders soruları, Allah'ın varlığıönlisans arapça,
Logged
19 Ocak 2015, 00:25:43
Derya 7/B

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 285


« Yanıtla #1 : 19 Ocak 2015, 00:25:43 »


“Gerçekten biz, senden evvel birçok peygamberleri kavimlerine gönderdik de, onlara, delillerle vardılar. Fakat o günah işleyenlerden biz intikam aldık. Mü’minlere yardım etmek üzerimize bir hak oldu”.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
10 Nisan 2015, 00:54:06
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.127


« Yanıtla #2 : 10 Nisan 2015, 00:54:06 »

Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim.Her şey manen Allah der.Allahı zikir eder.Ve bizler kayıtsız şartsız Rabbime inanır ve onun yolunda gideriz inşAllah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
29 Haziran 2018, 01:04:28
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 14.592« Yanıtla #3 : 29 Haziran 2018, 01:04:28 »

Aleyküm Selam. Rabbim imanlarımızı nurlandırsın inşaAllah herzaman hayırlı kullardan oluruz. Amin Ecmâin
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
13 Ağustos 2019, 14:26:36
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 15.999Site
« Yanıtla #4 : 13 Ağustos 2019, 14:26:36 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri dosdoğru yol olan İslam dan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &