๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 20 Mart 2009, 16:38:05Konu Başlığı: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Zehibe üzerinde 20 Mart 2009, 16:38:05
(http://resim.samanyoluhaber.com//haber/1/4/2/4/8/142486.jpg)

Yeryüzünün ilk mezarı olarak kabul edilen Habil'in kabri ziyaretçi akınına uğruyor. Ziyaretçiler, 6 metrelik mezarı ziyaret ederek Habil'in ruhuna Fatiha okuyor


Genci, yaşlısı, kadını, erkeği dünyanın birçok ülkesinden gelen ziyaretçiler 6 metrelik mezarı görünce şaşkınlığını gizleyemiyor. Habil'in mezarı Suriye'nin başkenti Şam'ın yaklaşık 40 kilo metre dışında Kasyun dağında bulunuyor. İnsanlığın yeryüzüne gelişinden günümüze kadar ulaşabilen kabir, mermerlerle çevrilerek güzel bir görünüme kavuşturulmuş. Mezar ayrıca, çevresine bir türbe inşa edilerek koruma altına alınmış. Kabrin girişinde Habil'in kardeşi Kabil tarafından nasıl öldürüldüğü ile ilgili kıssayı anlatan bir yazı bulunuyor.

Gelen ziyaretçiler ilk olarak kabir başında Fatiha okuyor. Ardından okudukları Kuran'ı Kerim'i Habil'in ruhuna hediye ediyor. Bazıları ise kabrin yanında bulunan mescitte vakit namazını kılıyor. Türkiye, İran, Ürdün, gibi ülkelerden gelen ziyaretçiler karşılarında 6 metrelik mezarı görünce şaşkınlıklarını gizleyemeyerek yaşadıkları anı ölümsüzleştirmek için kabrin yanında fotoğraf çektirmeyi ihmal etmiyor.

Öte yandan, ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaları için bir pazar yeri de oluşturulmuş. Ziyaretçiler Habil'in mezarını ziyaret ederken giyim, hediyelik eşya gibi bir çok ihtiyacını karşılama imkanı buluyor. Habil'in mütevazı bir türbede bulunan kabri bölge halkı olan Dürziler tarafından korunuyor. Kabri büyük itina ile koruyan Dürziler, Habil'i bir peygamber olarak kabul ediyor.

ÖLÜMÜN NE OLDUĞUNU BİLMEYEN KATİL!

Suriye'de yaşayan Araştırmacı Yazar Erol Çalı, Habil'in yeryüzünün "ilk şehidi ve aynı zamanda mazlumların ilk atası" olduğuna işaret ediyor.

Habil'in ilk ölen insan olması itibariyle mezarının da dünyanın ilk mezarı olduğuna dikkat çeken Çalı, "Habil haksızlıkla öldürülmesi sebebiyle ilk şehit olarak kabul edilebilir. Hz. Adem'in oğlu Habil'e insanlığın ilk evladı, ilk şehidi, ilk mazlumu denilebilir. Hz. Adem ikiz evladından ikincisi olan Habil, ağabeyi Kabil tarafından öldürülmüştür. Habil insanoğlunun ilk şehidi olurken, Kabil ilk katil olma talihsizliğine düştü." diyor.

Habil'in, kardeşi Kabil tarafından öldürülmesinin üzerinden binlerce yıl geçmesine rağmen hala ziyaret edilip dua aldığına dikkat çeken Çalı, Kabil'in ise sadece bir kardeş katili olarak hafızalarda yer ettiğini belirtiyor. Şam hakkında yayınlanmış bir eseri de olan Erol Çakı'nın anlattığına göre Kabil'in, kardeşi Habil'i öldürmesi şu şekilde gerçekleşir:

"Hz. Adem ve Hz. Havva'nın her defasında ikiz olmak üzere 4 çocukları olur. İlk ikizler Kabil ile Lebuda ve ikinci doğumda ise Habil ile İklimya dünyaya gelir. Çocukları evlilik çağına geldiğinde Hz. Adem ilk erkek çocuk olan Kabil'i, Habil'in ikizi olan Lebuda ile evlendirmek ister. Kabil'le doğan kızı İklimya'yı da Habil'le evlendirmeyi düşünür. Böylece eşler arasında az da olsa uzaklık olacak, ikiz kardeşle evlenme engellenmiş olacaktır. Ancak Hz. Adem'in bu hükmüne Kabil razı olmaz ve 'Herkes kendi ikiziyle evlensin.' der ve kendi ikizi olan İklimya ile evlenmek istediğini söyler. Habil ise hem peygamber hem de babası olan Hz. Adem'e itaat eder.

Bunun üzerine Hz. Adem, iki kardeşe kurban kesmelerini; kimin kurbanı kabul olursa İklimya'yı onun almasını teklif eder. Kabil de, Habil de kabul eder. Kabil çiftçilikle, Habil ise hayvancılıkla uğraşmaktadır. Rivayete göre o dönemde kurbanlar bir meydana bırakılmakta ve semadan bir nur gelip o kurbanın üzerini aydınlatmaktadır. Kabil bir demet buğday, Habil de bir koyun getirir. Beklenen nur semadan iner Habil'in kurbanını aydınlatır. Ancak bu durum Kabil'i öfkelendirir ve Habil'e 'Seni mutlaka öldüreceğim.' der.

Aslında Kabil ölümün nasıl bir şey olduğunu bilmiyordur ve Habil'i öfkesi dininceye kadar dövmeyi düşünmektedir. Sonunda bir gün Kasiyun Dağı'nda koyunlarını otlatırken Habil'e arkasından yaklaşır ve eline aldığı taşla başına vurur. Habil cansız bir şekilde olduğu yere yığılır. Ölümün ne olduğunu bilmeyen Kabil, bir süre kardeşinin başında kalkmasını bekler. Bakar ki kalkmıyor, ses vermiyor. Tutup kendisi kaldırır, sallar bakar. Hiçbir tepki olmayınca da korkusundan kaçar.

Daha sonra belki kalkmıştır umuduyla geriye gelir; ancak kardeşi hâlâ yerde cansız yatmaktadır. Yanına oturur, sabaha kadar bekler. Ne yapacağını bilemez halde sağa sola koşuşturur. Alıp götürmek ister ama babasından çekinir.

Bu sırada kavga etmekte olan iki karga görür ve bir süre sonra kargalardan biri, diğerini öldürür. Kavgada ayakta kalan karga toprağı eşeler, küçük bir çukur açar, yere serilen kargayı bu çukurun içine çekerek gömer ve üzerine toprak atar, sonra uçar gider. Bu manzarayı izleyen Kabil de kardeşini Şam'ın dışında bulunan Kasyun dağına gömer.Konu Başlığı: : Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 22 Mart 2009, 19:47:56
İnş rabbimin izniyle bizlere o kabristanı ziyaret etmeyi merhametlilerin en merhametlisi yüce rabbim nasip eyler amin amin amin özellikle ilimdunyasi com üyelerine


Konu Başlığı: : Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: fadik üzerinde 22 Nisan 2009, 20:32:02
evet ilginç bir haber
ben zaman aşımından dolayı kaybolmuştur düşüncesi ile okudum başlığı ama şaşırtıcı
teşekkürler


Konu Başlığı: : Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Ekvan üzerinde 23 Nisan 2009, 20:25:26
Bu habere ihtiyacim vardi,cunku Habil ile Kabil le ilgili bi ders hazirlamam gerekiyordu.
Paylasim icin tesekkurler selsebil.


Konu Başlığı: : Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: menekşe üzerinde 01 Mayıs 2009, 13:47:49
cok ilginc bır haber  insaallah bırgun bız de  bu kabrı zıyaret ederız
paylasım için tesekkurler


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 10 Aralık 2009, 05:09:37
RABBİM nasip eylesin inşALLAH ziyareti.....
RABİİM ebeden razı olsun paylaşım için.


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 10 Aralık 2009, 14:47:38
Çok güzeldi.Paylaşım için teşekkürler.Ben bundan sonra dünyada kim cinayet işlerse Kabil' e de günah yazılıyor diye duydum.Doğru mudur?


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: zahdem üzerinde 11 Aralık 2009, 00:37:26
hayra delalet eden onu işleyen gibidir,serre sebep olanda onu yapan gibidir.(hadis i şerif)


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: elveda üzerinde 14 Mayıs 2010, 21:26:17
ben inamıyorum Habil'in kabri olduğuna ,gerçi inanmak o kadarda önemli değil.


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: saruhan üzerinde 14 Mayıs 2010, 22:08:22
sayenizde öğrenmiş oldum arkadaşlar paylaşım için tşkler


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Hadice üzerinde 15 Eylül 2010, 06:50:54
Allah razı olsun ...
Alıntı
İnş rabbimin izniyle bizlere o kabristanı ziyaret etmeyi merhametlilerin en merhametlisi yüce rabbim nasip eyler amin amin amin özellikle ilimdunyasi com üyelerine


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Ekvan üzerinde 15 Eylül 2010, 10:21:43
Esselamu Aleykum..
 enteresan bi paylaşım olmuş hiç aklma gelmemişti ilk mezar....bu bana her başlangıcın elbet bi sonı ıolucağını hatırlattı tefekkür etmeme n vesile oldunuz Rabbim Razı olsun..

Habil ve Kabil.... bu kıssalar bize doğrunun ve yanlışın ne olduğunu apaçık gösteriyor...Habili Allah için çok seviyorum illa şart değil kabrine gidip de fatiha okumak bn burdan da okuyup yollicam...Rabbim Razı olsun...kıssayı okuduğumuz zaman bize çok güzel şeler öğretiyo başta Allah c.c sevgisi sonra Anne babaya saygıyı sevgiyi sonra da sabrı öğretiyop yani ben bunları öğrendim ve kendime düşen payları aldım...kabile gelince aslında ondan da öğrendim şeler olduı en başta kin ve hasedin insanın kendinden başkasına zarar vermeyeceğini anladım...o kin ve haset yaparak kendine zarar verdi dünyasını da ahiretini de mahvetti Rabbim bizi bu kötü huyların şerrinden korusun...bizleri Affetsin...paylaşım için sağlon Reyyan kardeşim sabah sabah günün dersini ve olayını çıkardım.. selam ve dua ile...


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Ekvan üzerinde 22 Mart 2011, 18:12:45


    İlginçtir..Bu hikayeyi bilmeme rağmen,Habilin ölen ilk insan olduğunu  hiç düşünmemiştim..Güzel bir paylaşım oldu..Allah razı olsun..


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: ismail_6/G üzerinde 22 Mart 2011, 20:05:14
Arkaşlarım ve hocalarım hergün salavat getiriyorum haydi salavat getirelim

Allahümme Salli Ala Muhammedin Seyyidina Muhammedin Ve Ale Eli Seyyidina Muhammet

Böylece yüzlerce kişiye salavat getirmiş olduk lütfen herkez bu yorumu paylaşsın...


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: cesim-6-A üzerinde 22 Mart 2011, 23:24:23
Çok ilginç geldi.


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: ismail_6/G üzerinde 23 Mart 2011, 09:29:27
Hocam bende keşke olabilseydim de bir fatiha okuyabilseydim


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Ekvan üzerinde 24 Mart 2011, 18:09:37
amin inşaallah Rabbim bizlerede oraları görmeyi nasib eylesin.. ALLAH razı olsun ilgiinç  ve çok güzel bir bilgi :)


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: ipek-7e üzerinde 24 Mart 2011, 20:36:33
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM HABİL İLE KABİL HAKKINDA BU KADAR BİLGİ SAHİBİ DEGİLDİM İYİKİ BU SİTEYİ KURMUŞSUNUZ...


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: ismail_6/G üzerinde 24 Mart 2011, 20:41:38

Site çok hayırlı bir site Allah devamını getirsin inşallah


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: ßü$rA-7E üzerinde 24 Mart 2011, 21:28:27
benimde önceki insanlar hakkında biraz bilgim vardı..! eskiden 1000 yıl yaşarlarmış ve boylarıda 6m'ye kadar uzanırmış..! ve asırlar geçtikçe bu sayı verileri azalıyormuş..!
bu bilgilerime bilgi katan insanlardan "ALLAH(cc) RAZI OLSUN" inşaallah :D


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Fatmanur-7E üzerinde 25 Mart 2011, 15:08:35
Allah inşallah oralara gitmeyi nasip eyler!
Habil'in ilk şehit olduğunu bilmiyordum .
Benim için de ilginç bir bilgi oldu
.


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Ömer Gibi Ol üzerinde 26 Mart 2011, 10:38:39
vallaha 6 metre mezar nasıl oluyor şaşırdım işin gerçeği


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: serdar-6/G üzerinde 26 Mart 2011, 12:09:16
gerçekten şuanda çok şaşkınım !!


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Ömer Gibi Ol üzerinde 30 Mart 2011, 19:07:28
benim anlamadığım şu o mezarda yatan kişinin mi boyu uzun yoksa mezarınmı


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Zehibe üzerinde 30 Mart 2011, 19:11:03
benim anlamadığım şu o mezarda yatan kişinin mi boyu uzun yoksa mezarınmı

Mezardaki kişinin boyu uzun olduğu için haliyle mezarı da uzun olmuş Ömer kardeşim...


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Vatan Var Olsun ! üzerinde 16 Nisan 2011, 12:01:26
Allah razı olsun ..


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: büşra-7j üzerinde 17 Nisan 2011, 18:35:18
amin.hocam ne güzel olmuş emeğinize sağlık


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Selvihale üzerinde 26 Haziran 2011, 09:38:46
Gerçekten de ilginç bi o kadr da beni üzen bi olay izlemişizdir hepimz çizgi filim olarak her izlediğimde yüzüm solar keşke insan öldürülmeseydi  .Bu da Adem as evladı olunca böyle bişeyin başlangıcına sebeb olunca üzülmemek elde değil..Rabbim oralara gitmeyi nasip eylesin ..Hem manada hemde dünya gözüyle görmeyi ilim dünyası ailesine de nasip eylesin selamtle


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Ömer Gibi Ol üzerinde 29 Eylül 2011, 11:31:28
emeklerinize sağlık iyi günler


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Ekvan üzerinde 29 Eylül 2011, 11:43:12
Rabbim bizlerede oraları görmeyi nasib eylesin.. ALLAH razı olsun ilgiinç  ve çok güzel bir bilgi .....


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Ömer Gibi Ol üzerinde 29 Eylül 2011, 11:49:22
İNŞALLAH  HERKEZE İYİ GÜNLER


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: rahmet üzerinde 04 Ekim 2011, 11:58:37
  Eski kavimlerde kabul olunan kurbanlar yukarıdaki kıssa da anlatıldığı gibi göğe çıkarılırdı.
  Muhterem bir hoca efendi sohbetinde,Allah cc.tarafından kabul edilen habilin kurbanı olan o koç cennetin meralarında otlatıldı.Ta ki Hz.İbrahim oğlu İsmaili kurban edeceği zamana kadar ;Habil'in o koçu ALLAH CC.tarafından Cebrail vasıtasıyla yeryüzüne indirildi.ALLAH CC.emri ile Cebrail aleyhisselam İbrahimin ve oğlu İsmailin ahdini yerine getirdiğini ALLAH CC.nun her ikisinden razı olduğunu,İsmailin yerine bu koçu kurban etmesini istediğini bildirdi.
  Hz.İBRAHİM biricik oğlu İSMAİL'in kurtulduğuna çok sevindi,koçu kurban ettikten sonra iki rekat şükür namazı kıldı.


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Zehibe üzerinde 05 Ekim 2011, 22:10:11
  Eski kavimlerde kabul olunan kurbanlar yukarıdaki kıssa da anlatıldığı gibi göğe çıkarılırdı.
  Muhterem bir hoca efendi sohbetinde,ALLAH cc.tarafından kabul edilen habilin kurbanı olan o koç cennetin meralarında otlatıldı.Ta ki Hz.İbrahim oğlu İsmaili kurban edeceği zamana kadar ;Habil'in o koçu ALLAH CC.tarafından Cebrail vasıtasıyla yeryüzüne indirildi.ALLAH CC.emri ile Cebrail aleyhisselam İbrahimin ve oğlu İsmailin ahdini yerine getirdiğini ALLAH CC.nun her ikisinden razı olduğunu,İsmailin yerine bu koçu kurban etmesini istediğini bildirdi.
  Hz.İBRAHİM biricik oğlu İSMAİL'in kurtulduğuna çok sevindi,koçu kurban ettikten sonra iki rekat şükür namazı kıldı.

Bu bilgiyi ilk olarak sizden duydum, Rabbim herşeye kadir... Allah razı olsun...


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: süleyman hancı üzerinde 14 Mart 2012, 12:29:58
ben bu kıssanın çizgi filmini izlemiştim.  insaallah bırgun bız de  bu kabrı zıyaret ederız
paylasım için tesekkurler


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: yasin06 üzerinde 18 Nisan 2012, 19:18:23
Gerçekten çok güzel bir haber.bu konuda bilgi sahibi oldum.Allah  razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: buzdağı üzerinde 19 Nisan 2012, 15:53:52
RABBİM inşallah nasip eder orayı görmeyi


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: sen istersen üzerinde 06 Ağustos 2012, 16:04:33
evet farklı bir haber teşekkür ederim :)


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: gül7 üzerinde 06 Ağustos 2012, 16:24:39
emeğinize sağlık... çok güzel bir haber...


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: msburasoglu üzerinde 04 Eylül 2012, 11:05:07
Emeği geçen kardeşlerime teşekkür ediyorum


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: seda nur üzerinde 11 Ekim 2012, 20:43:09
RABBIM nasıp eder de dunya gozuyle de gorur duamızı ederız inşALLAH...


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Zeynep 8D üzerinde 21 Aralık 2013, 16:53:44
Kabil için üzüldüm ama kin tutarak sadece kendine zarar verdi. :( 


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Arife 8 üzerinde 22 Aralık 2013, 15:36:57
Cok ilginc


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: OlcaY8D üzerinde 26 Aralık 2013, 22:42:41
allah inşallah bizede onları ve büyüklerimizi küçüklerimiz görmeyi nasip eder...AMİN


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: ✿ Yağmur ✿ üzerinde 31 Ocak 2014, 00:33:52
ALEYKÜM SELAM;
İlk mezarın bu kadar uzun olması beni şaşırttı. İnsanlar eskiden 6,7 metreye kadar uzun olabiliyormuş ama şimdi insanlar 50cm e kadar küçülebiliyorlar. Bu da bizim sağlığımıza dikkat etmediğimizden dolayı kaynaklanıyor.Ama o insanlar daha doğal beslendiği ve şimdiki teknoloji olmadığı için bizim neredeyse 3 katımız olabiliyorlar.

Bir de insanlar öldüklerinde uzarlar lafı doğru mudur?
  ;)
Paylaşım için teşekkürler...  ;)


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Kader 7/C üzerinde 15 Şubat 2014, 08:16:31
Gerçekten değişik bir mezarmış...


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Arife 8 üzerinde 15 Şubat 2014, 13:47:05
ne 6 metre mezar mı? inanamıyorum.


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Ceren üzerinde 15 Şubat 2014, 15:29:13
Evet Arife ilk insanların Hz.Ademin,Habilin ,Kabilin boylarının uzun olduğu biliniyor.Ayrıca onca sene sonra bu mezarın ortaya çıkması çok ilginç.Paylaşan kardeşimden de Allah razı olsun inşallah.


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Rabia nur kaplan 8.D üzerinde 15 Şubat 2014, 17:48:27
Gerçekten çok şaşırdım.İlginç...
Paylaşım için teşekkürler.Emeğinize sağlık...


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Gülbahar Aktay üzerinde 13 Mart 2014, 19:08:42
ne güzel eski zamanlarda kalan şeyleri tekrar görüyoruz.


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Kevser 9 üzerinde 17 Mart 2014, 15:50:01
Ben bu hikayeyi dinleyerek büyüdüm annem kardeşlerimle kavga ettiğimizde bize anlatırdı...
ALLAH bütün annelerden razı olsun...


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Pelinay üzerinde 17 Mart 2014, 16:07:52
Esselamü aleyküm; Bu güzel ve ilginç paylaşım için Rabbim razı olsun...Kıssayı bir kez daha hatırlamış olduk.
Konunun başlığı dikkatimi çekti o yüzden okudum..Bu mezarın Habilin olacağı aklıma gelmemişti...Mantıken doğru ama bunu düşünüp de hiç kıyaslama yapmamıştım.Sayenizde farkına varmış oldum....
 


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Damla üzerinde 17 Mart 2014, 20:14:51
Esselamü aleyküm; Bu güzel ve ilginç paylaşım için Rabbim razı olsun...Kıssayı bir kez daha hatırlamış olduk.
Konunun başlığı dikkatimi çekti o yüzden okudum..Bu mezarın Habilin olacağı aklıma gelmemişti...Mantıken doğru ama bunu düşünüp de hiç kıyaslama yapmamıştım.Sayenizde farkına varmış oldum....
 
Ben de aynen...
Çok tuhaf bir paylaşım olmuş...
Habilin meezarı .... Görmek gerekiyor...
Allah razı olsun...


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: YASİN 7C üzerinde 18 Mart 2014, 21:21:39
ço k guzel bir payalaşım her canlı ölümü tadacaktır...


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: ❣ Muhammed ❣ üzerinde 25 Ağustos 2014, 00:27:21
Ve aleykümselam
Rabim razı olsun paylaşım için..


Konu Başlığı: Ynt: Borçlu ölmek
Gönderen: Sevilay Aktay 8b üzerinde 22 Ocak 2015, 20:01:06
Allah inşallah biz kullarınıda oraya gidip habilin mezarını görmeyi nasip eder.


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Yunus Emre üzerinde 03 Şubat 2015, 14:51:30
Allahım ölüm korkusunu bir an olsun çıkarmasın kalbimizden Allahrazıolsun


Konu Başlığı: Ynt: Yeryüzünün ilk mezarı şaşırtıyor
Gönderen: Gözdenur 8 üzerinde 03 Şubat 2015, 16:02:39
Çok ilginç ya. Paylaşım için Allah razı olsun.