ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 13 Aralık 2009, 02:40:54Konu Başlığı: Yeni nesil babalar
Gönderen: Zehibe üzerinde 13 Aralık 2009, 02:40:54
(http://www.timeturk.com/images/news/121220091534288193365_2.jpg)

Almanya'da Türk erkeklere yönelik çocukların gelişiminde sorumluluk almayı ve aile içindeki sorunların çözümüne aktif olarak katılmayı öğretmeyi amaçlayan kurs düzenleniyor.

Göçmen Türk erkeklerine yönelik düzenlenen "Gerçek babalar" adlı kurs, babalara çocukların gelişiminde sorumluluk almayı ve aile içindeki sorunların çözümüne aktif olarak katılmayı öğretmeyi amaçlıyor.

Çocuk yetiştirmek sadece kadının görevi midir? Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti'ndeki Herne'de yaşayan 14 Türk erkeğine göre hiç de öyle değil. Zira onlar "gerçek birer baba" olmaya çalışıyor.

Sosyal danışman olarak çalışan 34 yaşındaki Gürkan Uçan, "gerçek babalar" adlı projeyi bundan iki yıl önce hayata geçirdi. Uçan, göçmen aileleriyle yürüttüğü çalışmaların, kendisine böyle bir "babalık okulu"na ihtiyaç duyulduğunu gösterdiğini belirtiyor.

Ayda iki kez buluşuyorlar  

Kursa katılan babalar, çocuklarının eğitim-öğretim ve gelişiminde daha aktif rol oynamayı öğreniyor. Ancak ayda iki kez düzenlenen toplantılarda görüşülen konular sadece bununla sınırlı değil. Ergenlik çağı bunalımlarından, İslami değerlerin genç nesillere aktarılmasına kadar pek çok konu da babaların gündemini meşgul ediyor.

İlgi giderek artıyor

Uçan, kursun ve toplantıların babalar için çok yararlı olduğunu kaydediyor. Sosyal danışman, "Başlangıçta kursa gelen sadece dört baba vardı. Sayı sonradan yükseldi. Bu, babaların ailelerini desteklemek istediklerini gösteriyor. Bir problemleri olduğunda konuşabilecekleri bir topluluk olduğunu biliyorlar. Toplantıların dostluklara da vesile olması ayrıca güzel..." açıklamasını yapıyor.

Üç çocuk babası 42 yaşındaki Lokman Topuz, altı aydan uzun bir süredir kursa devam ediyor. Topuz kursa başladıktan sonra, çocuklarına karşı olan tutumunun tamamen değiştiğini belirterek, "Eskiden çok çabuk sinirlenirdim. Şimdi çocukların ne istediklerini, ne demeye çalıştıklarını anlamak için söylediklerini sonuna kadar dinliyorum. Önceden birbiri ardına soru sormaya başladıklarında, 'Beni artık rahat bırakın' diyordum. Şimdi sonuna kadar dinliyorum. Söylediklerinde haklılarsa, onlara hak veriyorum. Eğer haksız olduklarını düşünüyorsam, nedenini izah ediyorum. Büyük oğlum bana 'Baba artık daha sakin bir insan oldun farkında mısın?' diyor."

"Oğlumla arkadaş gibi olmalıyız"

Bazı babalarsa kursa, henüz evde sorunlarla karşılaşmadan, tedbir olarak katılıyor. 37 yaşındaki Mesut Özdarçın bunlardan biri. Oğlu henüz yedi yaşında olan Özdarçın, kendi babasıyla adeta arkadaş gibi olduklarını, oğluyla da bunu yakalamak istediğini, bu nedenle burada olduğunu söylüyor.

Gürkan Uçan, "Türk erkekleri konuya ilgisiz değiller, sadece motivasyona ve desteğe ihtiyaç duyuyorlar" yorumunu yapıyor. Uçan sözlerini şöyle sürdürüyor: "Göçmen kökenli babaların ya da ailelerin çocuk yetiştirilmesi ve gelişimi konularıyla ilgilenmediklerini söylemek doğru olmaz. Sadece, özellikle eğitim almamış kesimlerden gelenler, daha fazla desteğe ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle birçok çocuk ailesinden yeterli yardımı göremediği için, daha ilkokuldayken başarısız oluyor."

Toplamda dokuz ay süren kurs, babaların çocuklarıyla birlikte verimli zaman geçirmelerini sağlayan, pedagojik destekli hafta sonu gezileri de içeriyor. Sosyal danışman Gürkan Uçan, "gerçek babalar"ın çocuklarıyla top oynadığını, tırmandığını, müzik yaptığını, kısacası çocuklarının hayatında "yer aldığını" belirtiyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe