๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Sümeyye üzerinde 13 Ağustos 2012, 09:40:57Konu Başlığı: Su firmaları cam damacanaya yöneldi
Gönderen: Sümeyye üzerinde 13 Ağustos 2012, 09:40:57
Su firmaları cam damacanaya yöneldi

(http://www.risalehaber.com/images/news/102466.jpg)

Sağlık Bakanlığı'nın damacanalarda kirlilik tespit ettiği firmaları kamuoyuyla paylaşması üzerine birçok kişi bayi aboneliklerini iptal etti.

Vatandaşlar alternatif olarak şebeke suyu, kullan at petlere ve cam şişelere yöneldi. Müşterilerin cama olan ilgisini gören birçok firma da piyasaya cam damacana sürmeye hazırlanıyor. Pınar ve Abant Su gibi bazı firmaların çeşitli boylarda cam şişeleri mevcut ancak bunlar, müşteriden gelen talepleri dikkate alarak daha büyük damacana üretmeye başlayacak.

Cam damacana piyasasına 19 litrelik boyutuyla ilk giren Abant Su oldu. Daha önce farklı boyutlarda cam şişelerde su satışı yapan Sırmakeş, Damla Su gibi firmalar ise önümüzdeki günlerde daha büyük boyutlarda cam su üretimini gündemlerine aldı. Bu iki firmanın halihazırda 8 litrelik cam şişeleri satışta. Pınar Su da bu piyasaya girmeye hazırlanan diğer bir firma. Pınar Su yetkilileri şu an satışta olan cam şişe suların geçtiğimiz yılların aynı dönemine göre 2 kat artış yaşandığını belirterek, "Cam, pet ve polikarbon olarak tüketici taleplerine her türlü ambalaj ve boyutla cevap vermek asli görevimiz. Çok yakın zamanda cam damacana ürünlerimizle de tüketicilerimizle buluşacağız." dedi. Tüketiciler Birliği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu da polikarbon damacanaların 50 dolum ömrü olduğuna dikkat çekti. Abant Su, 19 litre cam damacana için 60 lira depozito, 12 lira su ücreti alıyor. Sırmakeş ise 8 litrelik damacanayı 12 lira depozito, 5 lira da su parası olmak üzere 17 liradan pazarlıyor.

12 firmaya yeniden üretim izni

Sağlık Bakanlığı, ikinci kontrollerde damacana su üretimi durdurulan 12 firmanın problemini giderdiği için yeniden üretime başlamasına müsaade edildiğini açıkladı. Sorununu gideremeyen 3 tesisin faaliyetinin durdurulduğunu ve 5 firmayla ilgili karar verebilmek için de analiz sürecinin tamamlanmasının beklendiğini duyurdu.

Zaman


Konu Başlığı: Ynt: Su firmaları cam damacanaya yöneldi
Gönderen: Safiye Gül üzerinde 13 Ağustos 2012, 12:27:10
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuh ; mutfakta her alanda cam malzeme kullanılması öneriliyor. Özellikle suda. Damacanaların cama çevrilmesi iyi olmuş ama onları taşıyanlar biraz zorlanacak sanırım.Çünkü oldugundan çok çok ağır olacaklar. Hayırlara vesile olsun


Konu Başlığı: Ynt: Su firmaları cam damacanaya yöneldi
Gönderen: Vatan Var Olsun ! üzerinde 13 Ağustos 2012, 12:53:33
Ve aleykumusselam. Cam sağlıktır..Suda cam damacanalara yönelinmesi iyi olmuş..


Konu Başlığı: Ynt: Su firmaları cam damacanaya yöneldi
Gönderen: Ekvan üzerinde 13 Ağustos 2012, 13:46:09


             Fiyatlar daha aşağı çekilir ve yaygınlaşır inşaallah..Hücrelerimizin temel maddesi su olduğu için,içtiğimiz su, maddi manevi etkiliyor bizi..farkında değiliz o ayrı mesele..