๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Sefil üzerinde 23 Ağustos 2013, 17:14:43Konu Başlığı: Şevval Orucu ve Önemi
Gönderen: Sefil üzerinde 23 Ağustos 2013, 17:14:43
Şevval Orucu ve Önemi

(http://www.serhaber.com/Foto/AnaResimler/c7b32f15812f890375.jpg)

Bayram gününden sonra Şevval ayı bitinceye kadar altı gün oruç tutmak, Rasulullah s.a.v. Efendimiz tarafından tavsiye edilmiş sünnet bir ibadettir

Şevval ayının birinci günü Ramazan Bayramıdır. Bayram gününden sonra Şevval ayı bitinceye kadar altı gün oruç tutmak, Rasulullah s.a.v. Efendimiz tarafından tavsiye edilmiş sünnet bir ibadettir. Şöyle buyurmuştur:

"Kim Ramazan orucunu tutar, sonra Şevval ayından altı gün ona eklerse, bütün yıl oruç tutmuş gibi (sevap kazanmış) olur." (Müslim, Sıyâm 39)


Yıl Boyunca Oruçluymuş Gibi

Şevval ayında tutulacak altı günlük oruca bayramdan hemen sonra başlayıp ara vermeden tamamlamayı daha faziletli kabul eden âlimlerimiz olduğu gibi, ayın içine yayarak tutmayı daha faziletli bulanlar da vardır. Hangisi istenirse tercih edilebilir.

ŞEVVAL ORUCUNUN ÖNEMİ

Ramazan bayramının ilk günü şevval ayının birinci günüdür. Ramazan bayramının ilk günü, Kurban bayramının ise ilk dört günü oruç tutmak dinen haramdır. Bu günleri takip eden günlerde, nâfile oruç tutulabilir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v), ramazan ayının bitimiyle başlayan şevval ayı içinde altı gün oruç tutmanın çok sevap olduğunu şöyle ifade etmiştir: "Kim ramazan orucunu tutar; ardından da ona şevval ayından altı gün oruç eklerse, bütün yılı oruç tutmuş gibi olur." 66

İslâm büyükleri bu orucu, hadisin bir başka rivayeti olan, "Kim bayramın birinci gününden hemen sonra peş peşe altı gün oruç tutarsa, senenin tamamını oruçlu geçirmiş gibi olur" 67 şeklindeki rivayeti de dikkate alarak; şevval ayının hemen başında, bayramın birinci gününden sonra, ardı ardına şevval orucunu tutmayı daha güzel (müstehap) bulmuşlardır.


Müjdeler...

"Kim ramazan ve şevval ayını oruçlu geçirirse cennete girer." 68

Hadis meâli: "Ramazan ayında oruç tutmak, on ayın orucuna denktir. Şevval ayında oruç tutmak ise iki aya eşit gelir. Bunların toplamı ise seneyi tamamlar." 69 (Hadis meâli)


RAMAZAN AYINDAN SONRA ORUÇ TUTMANIN FAYDALARI NELERDİR?

1. Şevval ayından altı gün daha oruç tutulursa bütün yılı oruçlu geçirmiş gibi mükâfat verilir.
2. Şaban ve şevval ayında tutulan oruçlar, farz namazlardan önce ve sonra kılınan nâfile namazlarına benzetilir. Farzlardaki eksikliklerin, kıyamet günü nâfile ibadetlerle giderileceği ümit edilir.
3. Rabbimiz'in ikramlarına karşılık, şevval ayı orucu ile şükranlarımızı sunmuş oluruz.
4. Yeniden bir başka oruç ibadetine niyet etmekle, sabrımızın devamlı olduğunu Rabbimiz'e arz etmiş oluruz.

Kaynaklar:

Bu değerli yazılar, Semerkand Yayınları'ndan, İbrahim Tozlu'nun hazırladığı, Onbir Ayın Sultanı Ramazan ve Oruç El Kitabı kitabından ve Semerkand Dergisi'nden alınmıştır.

serhaber


Konu Başlığı: Ynt: Şevval Orucu ve Önemi
Gönderen: ღ۩Bilgin۩ღ üzerinde 23 Ağustos 2013, 17:26:16
Bu konu her sene hatırlatılır her senede insanlar gaflet ile unutur. Kesinlikle okumamız gereken konulardan biridir. Rabbim Serhaber çalışanlarından ve bu paylaşımın duyumuna vesile olanlardan razı olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Şevval Orucu ve Önemi
Gönderen: Zehibe üzerinde 23 Ağustos 2013, 19:43:59
Şevval ayı da geldi geçiyor, Rabbim istifademizi arttırsın. Müslüman kardeşlerimize bu mübarek ay ve günler hürmetine yardım eylesin onları muzaffer eylesin.


Konu Başlığı: Ynt: Şevval Orucu ve Önemi
Gönderen: Ceren üzerinde 24 Ağustos 2013, 02:13:15
Rabbimin belki de bize verdiği en büyük hediye budur.6 gün oruç tut,bütün bir yıl oruçluymuş gibi sevap al.Allah bu sevabı yaşamayı,Peygamber efendimizin sünnetini yerine getirmeyi herkese nasip etsin.


Konu Başlığı: Ynt: Şevval Orucu ve Önemi
Gönderen: Nurcan 8/F üzerinde 24 Ağustos 2013, 03:20:42
Başka bir kaynakta hali hazırda ramazan ayında 30 gün oruç tutarak her güne 10 oruç sevabı almış oluyoruz bu toplamda 300 gün yapar ... 6 da şevval ayının içerisinde tuttuğumuz farz edilirse bu toplamda bir sene ye 360 güne denk oluyor sene boyunca oruç tutmuş gibi olma esprisi buna dayandırılıyor ... Rabbim tuttuğumuz oruçlarımızı kabul ve karin eylesin ...


Konu Başlığı: Ynt: Şevval Orucu ve Önemi
Gönderen: Rüveyha üzerinde 24 Ağustos 2013, 20:58:58
Şevval ayı orucu ramazanda  edindiğimiz maneviyatın devamlılığı niteliğinde.Kullarım 1 ay oruç tuttu da gaflede düşmesin ,bana dahada yaklaşsın diyor Mevlamız  inşaAllah..Elhamdülillah bizi unutmayan bir Rabbimiz var..Biz gafte düşsek te unutsak bile bizi unutmayan bi mevlamız var Çok şükür...


Konu Başlığı: Ynt: Şevval Orucu ve Önemi
Gönderen: Rüveyha üzerinde 20 Temmuz 2017, 00:37:28
"Kim Ramazan orucunu tutar, sonra Şevval ayından altı gün ona eklerse, bütün yıl oruç tutmuş gibi (sevap kazanmış) olur." (Müslim, Sıyâm 39)

Mevlam bu sevaba nail kılsın inşallah