ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > Selam en katı kalpleri bile yumuşatır
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Selam en katı kalpleri bile yumuşatır  (Okunma Sayısı 533 defa)
05 Eylül 2010, 02:07:35
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 05 Eylül 2010, 02:07:35 »

Ribat Eğitim Vakfı Onursal Başkanı Abdullah Büyük, Allah Resulü'nün 'selam' sünnetine dikkat çekti.

Abdullah Büyük, "Efendimiz (sas) 'Aranızda selamı yayınız' buyuruyor. İçten ve samimi verilen selam, en katı kalpleri yumuşatır, açılmaz denilen kapıları açar. Selam kulaktan kalbe tesir eder. Selam insanlar arasındaki potansiyel düşmanlığı yok eden panzehirdir." dedi.

O'nun devrinde yaşasaydınız ne yapmak isterdiniz?

Sevgili Peygamber Efendimiz zamanında yaşamış olsaydım, Allah'ın lütfu inayeti ile önce O'na tabi olurdum, üye olurdum. O'nun için kalkan olurdum. O'na yönelen her türlü tehdit ve tehlikeye karşı kendimi siper ederdim. Çünkü o alemlere rahmet olarak gönderilen bir Peygamber'dir. İnsanlığın cehaletin karanlığından kurtulması için verdiği mücadelede, O'nunla etle tırnak gibi olmak isterdim.

O'nu hatırlama adına ne yapıyorsunuz?

O'nu hatırlama adına, Allah'ın (cc) 'Biz seni ancak alemlere rahmet olasın diye gönderdik' ayetini tekrar ediyorum. Rabbimiz, Peygamber Efendimiz'i (sas) gözümüzün gördüğü-aklımızın erdiği ve göremediğimiz-bilemediğimiz bütün alemlere rahmet olarak göndermiş. Bu onun rahmet ve merhamet timsali olduğunun apaçık delilidir. Biz O'na tabi mü'minler olarak kendimize öncelikle O'nun bu vasfını örnek almalıyız. Onun açtığı rahmet ve merhamet yolunda O'nu izlemeliyiz.

Ramazan deyince hatırınıza neler geliyor?

Ramazan Müslümanlara özel tahsis edilmiş bir aydır. Efendimiz'in (sas) ifadesiyle Recep Rabb'imizin, Şaban Peygamberimiz'in, Ramazan da ümmetin ayıdır. Halkımız Ramazan ayına rahmet ayı diyor. Müminler, bu zaman diliminde din kardeşlerine, bütün insanlığa, diğer canlılara ve içinde yaşadığı çevreye karşı merhamet duygularını zirve noktalara çıkarıyor. Ramazan ayı hac hariç bütün ibadetleri kapsıyor: Şehadet, oruç, namaz, zekat. İnsan bu ayda kulluğunu yeniden hatırlıyor. Oruç insanın nefsini terbiye ve Rabbine kul ediyor. Namaz ise Rabbe kulluğu pekiştiriyor, perçinliyor. Ramazan denilince bir de insana bütün iyi hasletleri hatırlatan, emreden; kötülükleri yasaklayan Kur'an akla geliyor. Rabb'imizin bizlere mesajı Kur'an bu ayda bizi çepeçevre kuşatıyor. Kur'an bizi bu dünyadan alıp başka alemlere taşıyor. Ramazan ayı bir takva, bir diriliş mektebidir. Bu okulun rahmet, mağfiret ve cehennem azabından kurtuluş olmak üzere üç sınıfı vardır. Dileğimiz ve duamız her Müslüman bu sınıfları başarıyla geçsin.

Günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz sünneti hangisidir?

Efendimiz'in (sas) sünnetinin tümüne ihtiyacımız var. Bu soruya selam sünneti diye cevap vermek istiyorum. Efendimiz, 'Aranızda selamı yayınız' buyuruyor. İçten ve samimi verilen selam, en katı kalpleri yumuşatır, açılmaz denilen kapıları açar. Selam kulaktan kalbe tesir eder. Müslüman bütün insanların elinden ve dilinden selamette olduğu insandır. Selamsa Müslüman'ın ilk kelamıdır ve karşısındakine hem emanet telkin eder hem dua eder. Selam insanlar arasındaki potansiyel düşmanlığı yok eden panzehirdir. Bu sebeple günümüzde en çok ihtiyaç duyulan sünnet, selamın yaygınlaştırılması sünnetidir.

Kendinizi yakın hissettiğiniz sahabeler hangileridir?

Kendimi en çok Abdullah ibni Mesud ile Peygamber Efendimiz'in en yakın arkadaşlarından Hz. Ömer'in oğlu Abdullah ibni Ömer (ra) ile benzeştiriyorum. Bu iki sahabi, çok hassas iki güzel insan. Hele de Peygamber Efendimiz'in emir ve tavsiyelerine son derece titizlik göstermişler. Peygamberimiz bir gün mescidin kapılarından birinin kadınlara ayrılmasını ve o kapıyı erkeklerin kullanmamasını istiyor. İbni Ömer (ra) Efendimiz'e karşı o kadar hassastır ki, bu direktifin sonrasında ölünceye kadar bir daha o kapıyı kullanmamıştır. İbni Ömer'in (ra) Efendimiz'e olan hassasiyeti o derece ileriydi ki, neredeyse O'nun (sas) attığı adımların izine ayağını koyarak yürümek isterdi. Biz o güzel insanların yaptıklarının aynısını yapamayız elbette. Bu yüzden, biz ancak onları kendimize örnek alıyoruz...

Zaman

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Selam en katı kalpleri bile yumuşatır
« Posted on: 16 Eylül 2019, 05:23:21 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Selam en katı kalpleri bile yumuşatır rüya tabiri,Selam en katı kalpleri bile yumuşatır mekke canlı, Selam en katı kalpleri bile yumuşatır kabe canlı yayın, Selam en katı kalpleri bile yumuşatır Üç boyutlu kuran oku Selam en katı kalpleri bile yumuşatır kuran ı kerim, Selam en katı kalpleri bile yumuşatır peygamber kıssaları,Selam en katı kalpleri bile yumuşatır ilitam ders soruları, Selam en katı kalpleri bile yumuşatırönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &