ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 17 Aralık 2009, 02:15:19Konu Başlığı: Muharrem Ayı ve Aşure Günü iyi değerlendirilmeli
Gönderen: Zehibe üzerinde 17 Aralık 2009, 02:15:19
(http://www.risalehaber.com/images/news/59540.jpg)

Adana Müftüsü İsmail Canbolat, Muharrem Ayı ve Aşure Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Müftü Canbolat, 17 Aralık Perşembe günü başlayacak Muharrem Ayı ile 26 Aralık Cumartesi günü başlayacak Aşure Günü'nün iyi değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Canbolat, "Perşembe günü 1 Muharrem 1431. hicri yılıdır. Efendimizin Mekke'den Medine'ye hicreti esas alınarak Hz. Ömer döneminde hicri takvim uygulaması başlamış ve muharrem ayının özelliklerinden dolayı muharrem ayı hicri birinci ay olarak kabul edilmiştir. Her dinin ve her milletin kutsal veya diğer zaman dilimlerinden farklı kabul ettiği kendine özgü belirli gün, gece ve ayları vardır. Dinimizde de zilkade, zilhicce, muharrem ve recep ayları mübarek kabul ettiğimiz aylardır. Muharrem kelimesi haram kılınmış ,hürmete layık anlamına gelir. Muharrem ayı tarih boyunca insanlık için dönüm sayılabilecek olaylara sahne olmuştur. Muharremin 10.gününe aşure günü denilir. Hz. Muhammed (S.a.v)de Muharrem ayının 9.,10.,11. günlerinde oruç tutmayı ashabına tavsiye etmiştir." ifadesini kullandı.

Müftü Canbolat mesajında, "26 Aralık Cumartesi günü aşure günüdür.Cenab-ı Allah bizleri birlikten beraberlikten iyilikten güzellikten ayırmasın. Muharrem ayı herkese hayırlı olsun.Tüm İslam âleminin ve Adana halkının Muharrem Ayı'nı tebrik ediyorum. Hz. Hüseyin Efendimizin şahsında bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum." ifadesine yer verdi.


Konu Başlığı: Ynt: Muharrem Ayı ve Aşure Günü iyi değerlendirilmeli
Gönderen: zahdem üzerinde 17 Aralık 2009, 03:17:57
RABBİM aşure yemeği gibi, ümmeti muhammedi kaynaştırsın.aşure gibi imanımızı amelimizi gönlümüzü bol eylesin.


Konu Başlığı: Ynt: Muharrem Ayı ve Aşure Günü iyi değerlendirilmeli
Gönderen: Zehibe üzerinde 17 Aralık 2009, 03:28:03
Amin Amin Amin
Çok güzel benzetmeler gerçekten  maşaallah :)


Konu Başlığı: Ynt: Muharrem Ayı ve Aşure Günü iyi değerlendirilmeli
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 17 Aralık 2009, 05:11:09
zahdem kardeşim ne güzel bir dua böle içten
amin amin amin
 RABBİM hepimize hayırlara veisle etsin bu yılı.....

sevgi ve dua ile kalınız...