๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Sefil üzerinde 13 Haziran 2014, 00:59:56Konu Başlığı: Müezzinlere Güzel Ezan Okuma Sertifikası
Gönderen: Sefil üzerinde 13 Haziran 2014, 00:59:56
Müezzinlere Güzel Ezan Okuma Sertifikası

(http://www.risalehaber.com/d/news/155819.jpg)

Haliç Üniversitesi ile Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği kursu tamamlayan 42 müezzine "Güzel Ezan Okuma" sertifikası verildi.
Haliç Üniversitesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği 14 haftalık kursu tamamlayan 42 müezzin, "Güzel Ezan Okuma" sertifikası aldı.

Haliç Üniversitesi'nin Kağıthane Yerleşkesi Konferans Salonu'nda düzenlenen törene, İstanbul Müftü Yardımcısı Mehmet Yaman, Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mansur Topçuoğlu, Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Çetin ile sanatçı Ahmet Özhan'ın da aralarında bulunduğu davetliler katıldı.

Müftü Yardımcısı Mehmet Yaman, yaptığı konuşmada, İslam dininde ezanın büyük önem taşıdığını belirtti. Üniversitenin kendilerine bir pencere açtığını ve işbirliklerinin sürmesini istediklerini dile getiren Yaman, üniversitenin bu hayırlı işinin çok isabetli olduğunu, büyük katkı sağladığını söyledi.

Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Topçuoğlu, başka inançlardan insanların Müslümanlığı seçmelerinde ezanın büyük rolü olduğunu dile getirdi. Ezanın güzel sesle doğru şekilde okunmasının büyük önem taşıdığını kaydeden Topçuoğlu, üniversitelerinin böyle bir konuda görev alması dolayısıyla büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çetin, Türkiye'de pek çok değerin zamanla erozyona uğradığını ifade ederek, "Bizi biz yapan değerleri tekrar kazanmaya çalışıyoruz. Haliç Üniversitesi olarak, toplumumuza olan vecibelerimizi en ileri düzeyde yerine getirme gayreti içinde olduğumuzu kıvançla söylemek istiyorum" diye konuştu.

Türk müziği sanatçısı ve üniversitenin sanat danışmanı Ahmet Özhan, sertifika programının Türkiye'de bir ilk olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"Bu konuyu Mütevelli Heyeti Başkanımıza arz ettim. Birlikte Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez hocamıza, ardından İstanbul Müftümüze açıkladık. Onlar fevkalade büyük bir özveri ve istekle karşıladı. İslamın ilk vitrini, camilerden gelen ezan sesidir ve mihrapta okunan Kur'an-ı Kerim'dir, dinimizle ilgili cami ve dergahlarda okunan her türlü eserlerdir. Epeyce bir zaman, 70-80 senelik bir zaman dilimi içinde bu eğitimde ciddi bir aksaklık arız olmuştur. Bu aksaklığı gidermek amacıyla Diyanet ile üniversitemiz çalışma prensibi anlaşması yaptık ve de bir sertifika programı tespit ettik. Müezzin ve imamlarımıza burada musikimizin inceliklerini meşk etmek üzere konservatuvarımızın hocaları ve Diyanet'te görevli musikiye aşina özel tanıdığım kişileri de eğitim kadrosuna celbederek, çok güzel bir sertifika programı uyguladık. Bunun Türkiye çapında hayata geçirilmesini bütün kalbimle diliyorum."

Konuşmaların ardından ezan okuyan kursiyerlere, sertifikaları verildi

AA