> Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > Milli Eğitim 'Pedagojik Formasyon' Tanımını Sadeleştirdi!
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Milli Eğitim 'Pedagojik Formasyon' Tanımını Sadeleştirdi!  (Okunma Sayısı 2062 defa)
12 Mart 2014, 23:05:50
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 12 Mart 2014, 23:05:50 »Milli Eğitim 'Pedagojik Formasyon' Tanımını Sadeleştirdi!


Milli Eğitim Bakanlığı, ‘Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları’nı yeniden düzenledi.

Düzenleme ile özel eğitim alanında öğretmen ihtiyacının karşılanamaması durumunda bu alana, öğretmenlik alanları mezunu olup görme, işitme, zihinsel engelliler alanında tezli-tezsiz yüksek lisans veya doktora mezunlarının atanmalarına imkân tanındı.

Milli Eğitim Bakanlığı, ‘Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları'nı yeniden düzenledi. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Talim ve Terbiye Kurulu'nun 07 Temmuz 2009 tarihli ve 80 Sayılı Kararı ile yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar İle Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esaslarda, eğitim öğretimde değişme ve ihtiyaçlara bağlı olarak zaman zaman kısmî değişiklikler yapıldığı belirtildi. Bakanlığa bağlı okul ve kurumların öğretim programlarında meydana gelen değişikliklerin yanı sıra son yıllarda öğretmenliğe kaynaklık eden yükseköğretim programlarının yapılanmasında ve program adlarında da çok sayıda değişiklik olduğu kaydedilen açıklama da, "Örneğin, mesleki ve teknik eğitim fakülteleri ile teknik eğitim fakültelerinin Teknoloji fakültelerine, mesleki eğitim fakültelerinin sanat ve tasarım fakültelerine, ticaret ve turizm eğitim fakültelerinin turizm fakültelerine dönüştürülmeleri, bazı branşlarda öğretmenliğe kaynaklık eden yükseköğretim programlarının yeniden belirlenmesini gerektirmiştir." denildi.
Uygulanmada karşılaşılan sorunlarla ilgili bakanlığa yazılı başvuruların yanı sıra öğretmenliğe kaynaklık edecek programlar konusunda üniversitelerle yazışmalar ve programların taranması sonucu elde edilen bilgilerin değerlendirildiği vurgulanan açıklamada, "Bu bilgilerle birlikte mevcut durumun analizi yapılmış ve konu Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın koordinatörlüğünde, Bakanlığımızın ilgili birimlerinden 18 temsilcinin katılımıyla oluşturulan çalışma grubunda değerlendirilerek esaslar ve çizelgeye bir taslak metin oluşturulmuştur. Bu çalışma sonucu ortaya çıkan taslak metin, Bakanlığımızın ilgili birimlerinden görüşler alınarak Çalışma Grubunca revize edilmiştir. Çalışma grubunca hazırlanan taslak metin, Bakanımız Nabi Avcı'nın başkanlığında; Müsteşarımız ve birim amirlerinin de katılımı ile Yök, üniversite, sivil toplum kuruluşları, çeşitli tür ve düzeyde okul ve kurumlardan öğretmen ile yöneticilerden oluşan 101 temsilcinin yer aldığı çalıştayda tartışmaya açılmıştır. 9-11 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalıştayda, geniş bir katılımla ilgili tarafların görüşleri ve önerileri alınmıştır." ifadelerine yer verildi.

PEDAGOJİK FORMASYON TANIMI SADELEŞTİRİLDİ

Çalıştay sonucunda ortaya çıkan görüş ve önerilerin, Çalışma Grubu'nca değerlendirilerek taslak metinlerin yeniden düzenlendiği hatırlatılan açıklama da şu ifadeler yer aldı; "Bu şekliyle son kez görüşleri alınmak üzere Bakanlığın ilgili birimlerine gönderilmiştir. Bakanlığın ilgili birimlerinin görüşleri, çalışma grubunca değerlendirilerek taslak metinlere son şekli verilmiş ve Kurul'da görüşülerek ‘Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları', Bakanımız Nabi Avcı'nın onayları ile yeniden düzenlenmiştir. Esasların adı ‘Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları' olarak değiştirildi. Pedagojik formasyon tanımı sadeleştirildi. Yan alan tanımında yer alan yüksek lisans üzerine doktora eğitimi ifadesi yüksek lisans veya doktora eğitimi şeklinde değiştirildi. Daha önceki kararlar kapsamında elde edilen haklar bu kararla da korundu. Özel Eğitim alanında öğretmen ihtiyacının karşılanamaması durumunda bu alana, öğretmenlik alanları mezunu olup görme, işitme, zihinsel engelliler alanında tezli-tezsiz yüksek lisans veya doktora mezunlarının atanmalarına imkan tanındı. Beden eğitimi ve Spor yüksekokulundan 12 Temmuz 2004 tarihinden önce mezun olanlar ile bu tarih itibarıyla söz konusu okullara kayıtlı bulunup mezun olanlardan Pedagojik formasyon eğitimini tamamlayanlara beden eğitimi öğretmenliğine atanma hakkı tanındı. Ankara 7. İdare Mahkemesinin 16 Ocak 2014 tarihli ve Esas No: 2013/1512 sayılı kararı doğrultusunda 2009-2010 öğretim yılından önce resim-iş öğretmenliği bölümünden mezun olanlar ile bu öğretim yılında adı geçen bölüme kayıtlı olup mezun olanlara Teknoloji ve tasarım alanı öğretmenliğine atanma hakkı tanındı. Sağlık alanına ilişkin atamalarda karşılaşılan güçlükleri gidermek için düzenleme yapıldı."

Düzenleme kapsamında çizelge alanında ise şu değişiklikler yapıldı; "Görme engelliler öğretmenliği, işitme engelliler öğretmenliği ve zihinsel engelliler öğretmenliği alanları, özel eğitim adı altında birleştirilmiştir. Rehber öğretmen alanının adı rehberlik olarak değiştirilmiştir. 47 alanın alana kaynaklık eden yükseköğretim programları güncellenmiştir. 58 alana ait 'okutacağı dersler' sütununda güncelleme yapılmıştır. Tekstil teknolojisi alanının alt alanları yeniden düzenlenmiştir. Drama ve zekâ oyunları derslerinin kimler tarafından okutulacağı yeniden belirlenmiştir."

Cihan

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Milli Eğitim 'Pedagojik Formasyon' Tanımını Sadeleştirdi!
« Posted on: 23 Ekim 2021, 10:23:49 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Milli Eğitim 'Pedagojik Formasyon' Tanımını Sadeleştirdi! rüya tabiri,Milli Eğitim 'Pedagojik Formasyon' Tanımını Sadeleştirdi! mekke canlı, Milli Eğitim 'Pedagojik Formasyon' Tanımını Sadeleştirdi! kabe canlı yayın, Milli Eğitim 'Pedagojik Formasyon' Tanımını Sadeleştirdi! Üç boyutlu kuran oku Milli Eğitim 'Pedagojik Formasyon' Tanımını Sadeleştirdi! kuran ı kerim, Milli Eğitim 'Pedagojik Formasyon' Tanımını Sadeleştirdi! peygamber kıssaları,Milli Eğitim 'Pedagojik Formasyon' Tanımını Sadeleştirdi! ilitam ders soruları, Milli Eğitim 'Pedagojik Formasyon' Tanımını Sadeleştirdi!önlisans arapça,
Logged
12 Mart 2014, 23:22:40
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« Yanıtla #1 : 12 Mart 2014, 23:22:40 »

Allah hayirlisini nasip eylesin, sürekli birseyler degismekte umarim milletimizin eğitim yönünden menfaatine olur.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
13 Mart 2014, 01:48:50
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.536


« Yanıtla #2 : 13 Mart 2014, 01:48:50 »

İnşallah hayırlı bir hizmet olur.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
13 Mart 2014, 16:30:19
Yazgül_8-A

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 468« Yanıtla #3 : 13 Mart 2014, 16:30:19 »

Esselamun Aleykum;
Rabbim hayırlısını nasip eylesin.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hiç bir kömür ısıtamayacak babaları madende ölmüş çocukların yüreğini...
13 Mart 2014, 17:33:09
Rukiye Çekici

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 694


Site
« Yanıtla #4 : 13 Mart 2014, 17:33:09 »

Esselamun Aleykum;
Paylaşımlarınızı çok güzel olmuş..Allah razı olsun...
Bu bilgileri kullanacağız ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

RUKİYE ÇEKİCİ 7c 438
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &