ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 21 Aralık 2009, 01:11:29Konu Başlığı: Köln’de minare yasağına red
Gönderen: Zehibe üzerinde 21 Aralık 2009, 01:11:29
(http://www.risalehaber.com/images/news/62075.jpg)

Almanya’nın Köln kentinde minare yasağı isteyen aşırı sağ eğilimli “Pro Köln” grubunun belediye meclisine verdiği önerge reddedildi

Belediye meclisinde 5 üyesi bulunan aşırı sağcı grup adına Judith Wolter imzasıyla verilen önergede, minarenin sadece İslâmiyet’in değil, Müslümanların Avrupa’yı ele geçirmesinin sembolü olduğu iddia edildi. Minareler nedeniyle Hristiyan ve Yahudilerin ayrımcılığa uğradığı öne sürülen önerge, belediye meclisinde bulunan diğer partilerin “hayır” oyuyla reddedildi.

Belediye meclisi toplantısında Sosyal Demokrat Parti (SPD) grubu adına bir konuşma yapan Gonca Mucuk Edis, “Pro Köln” grubunun iddialarını reddederek, “Eğer ayrımcılık kelimesinden konuşulacaksa bu Müslümanlar için geçerlidir. Her gün başını kapatan kadınların uğradığı ayrımcılıklar var. ‘Pro Köln’ sebebiyle korkuya kapılan Müslümanlar var” dedi.
Ön yargıların kırılması için dinler arası diyaloğa daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirten Edis, Almanya’daki minarelerin anayasaya aykırı olmadığını, aksine önergeyi veren “Pro Köln”ün yıllardır Anayasayı Koruma Dairesi tarafından izlenen gruplar arasında olduğunu kaydetti. Önergeyi ilk okuduğunda minarenin neden rahatsızlık verdiğini anlamaya çalıştığını belirten Edis, “Bu önergeyi veren kişileri minarenin rengi, yüksekliği, yapısı mı rahatsız ediyor? diye düşündüm. Minarenin Hristiyan ve Yahudi karşıtlığının bir sembolü olarak gösterilmesini anlamayamadım. Yoksa kilisedeki çan kulelerine olan benzerlik mi rahatsız ediyor bu kişileri?” diye konuştu. Edis, Dresden şehrinde yüz yıl önce Almanlar tarafından yaptırılan Yenice sigara fabrikasının tıpkı bir cami gibi minare ile inşa edildiğini ve bundan kimsenin rahatsızlık duymadığını da kaydederek, “Pro Köln”ün verdiği önergenin anlamsız ve sadece reklâm yapmak amacına yönelik olduğunu sözlerine ekledi.

Yeni Asya