๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Sümeyye üzerinde 21 Ağustos 2012, 13:04:31Konu Başlığı: Kimsesiz çocuklar yurttan çıkıyor
Gönderen: Sümeyye üzerinde 21 Ağustos 2012, 13:04:31
Kimsesiz çocuklar yurttan çıkıyor

(http://www.risalehaber.com/images/news/103022.jpg)

Hükümet, yetiştirme yurtlarında kalan çocukların 'Sevgi Evleri'ne nakledilmesi sürecini hızlandırdı.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın çalışmasına göre, devlet koruması altındaki 14 bin çocuk, en geç 2014 yılına kadar aile ortamı gibi hazırlanmış konutlara yerleştirilecek

2014'e kadar hedef yüzde 100 'Sevgi Evleri'

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, devlet koruması altındaki 14 bin çocuğun, sosyal hayata daha çabuk adapte olabilmeleri ve akademik başarılarının artılması için düğmeye bastı. Bu kapsamda koğuş sisteminden çıkışı hızlandıran Bakanlık, devlet korumasındaki çocuğu ilk olarak ailesinin yanına verecek; eğer bu mümkün değilse 'koruyucu aile' sistemi ve 'evlat edindirme' yolları denenecek. Bu koşulların da gerçekleşmemesi durumunda çocuk, 'Çocuk Evleri' ve 'Sevgi Evleri'ne yerleştirilecek.

KOĞUŞ SİSTEMİ KALKIYOR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, göreve geldikten sonra yurt çocuklarının akademik başarılarının artırılması için çalışma başlattı. Yapılan araştırma sonuçları doğrultusunda hareket eden Bakanlık, 'Çocuk Evleri'nde kalan ailesiz ve bakıma muhtaç çocukların, yurtta kalan çocuklara oranla daha başarılı olduğunu gözlemledi. Öğrencilerin daha başarılı olması için düğmeye basan Bakanlık, bu kapsamda ilk olarak koğuş sisteminden çıkmayı planlıyor.

YETİŞTİRME YURTLARI KALKIYOR

Yapılan düzenlemeye göre yurtlardaki 'koğuş sistemi' tamamıyla kaldırılacak. Yetiştirme yurtlarını hızla 'Sevgi Evleri' ya da 'Çocuk Evleri'ne dönüştüren Bakanlık, bu projeyi 2014 yılında tamamlamayı hedefliyor. Hazırlanmakta olan yeni yönetmeliğe göre, yetiştirme yurtları tamamıyla kaldırılacak; devlet koruması altındaki 14 bin çocuk da 'Sevgi Evleri'ne nakledilecek. Proje tamamlandığında Türkiye'de 'çocuk yuvası' ya da 'yetiştirme yurdu' gibi yapılar tarihe karışacak. Öte yandan yurtlarda kalan kimsesiz çocuklar için 'koruyucu aile' sistemini devreye sokan Bakanlık, 'evlat edinme' mevzuatında da değişikliğe giderek prosedürü hızlandırdı. Yapılan değişiklikle birlikte önce koruyucu aileye 'evlat edinmek isteyip istemediği' sorulacak. Aile, evlat edinmek istediğini bildirirse, Bakanlık, gerekli güvenceler yerine getirildiği takdirde çocuğun evlatlık olarak verilip aile ortamında büyümesini sağlayacak.

BAŞARILI ÇOCUK ÖZEL KOLEJE

Çocukların akademik, sportif, sosyal, kültürel ve sanatsal başarılarının artırılması, meslek edindirilmelerinin sağlanması, başarılarını olumsuz etkileyen durumların tespit edilerek anında müdahale edilmesi gibi hususlar konusunda işbirliği için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanmış protokolü de bulunuyor. Bu kapsamda Sevgi Evleri ya da Çocuk Evleri'nde kalan ve derslerinde başarılı bir grafik çizen öğrenciler özel kolejlere devlet imkanlarıyla gönderiliyor. Bakanlığın 2011 yılında 157 öğrenciyi bu şekilde özel okulda kaydettirdiği öğrenildi. Yurt genelinde 48 özel okulda eğitim gören çocuklar, dönem sonunda karnelerini Bakan Fatma Şahin'e takdim etmişti.

Aile ortamını yaşatan evlerde şefkat de çok sorumluluk duygusu da

Yetiştirme yurtlarında kalan çocuklarda, bütün hizmetler hazır olarak önlerine geldiği için sorumluluk duygularının gelişmediği ifade ediliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın hayata geçirdiği 'Sevgi Evleri' projesinde çocukların çeşitli sorumluluklar alarak aile ortamını yaşaması hedefleniyor. 'Sevgi Evleri' ya da 'Çocuk Evleri' kentlerin muhtelif semtlerinde kiralanan, satın alınan ya da hayırseverlerin bağışladığı evlerden oluşuyor. Apartman dairesi veya müstakil dairelerde 0-18 yaş grubu 6 ya da 8 çocuk ev ortamında büyüyor. Bu şekilde koruma altına alınan çocukların bedensel ve psiko-sosyal gelişimlerinin, eğitimlerinin ve bir meslek sahibi olarak topluma yararlı kişiler olarak yetiştirilmelerinin sağlaması hedefleniyor. Evde aynı zamanda çocuklarla ilgilenen 2 görevli de bulunuyor. Çocuklar buradaki görevli anneleriyle alışverişe çıkabiliyor ve sosyal hayata entegre olmaları sağlanıyor.

Yeni Şafak