ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 13 Aralık 2009, 02:42:36Konu Başlığı: Kara kış geliyor!
Gönderen: Zehibe üzerinde 13 Aralık 2009, 02:42:36
(http://www.timeturk.com/images/news/121220091327394518861_2.jpg)

Türkiye genelinde yağış bekleniyor. Marmara’da etkili olacak yağışlar Trakya bölgesinde kara dönüşecek. Bu arada Güney ve batı kıyılarında sıcaklar 2 ila 4 derece azalacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye’nin büyük bir bölümünde aralıklarla görülecek yağışların; Doğu Akdeniz (Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş), Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile gece saatlerinde Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı Güneydoğu kesimler ile batı kıyılarımızda 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar, genellikle güney ve güneydoğu, kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden orta, ülkemizin kuzeybatısında kuvvetli, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

-KUVVETLİ YAĞIŞ VE RÜZGAR UYARISI-

Yağışların, Doğu Akdeniz (Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş), Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile gece saatlerinde Antalya çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, taşkın, yıldırım düşmesi v.b.) karşı ilgililer ve vatandaşlar uyarıldı.

Rüzgarın, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi v.b.) karşı ilgililer ve vatandaşların tedbirli olması istendi.

-BÖLGELERE GÖRE HAVA DURUMU-

Bölgelere göre hava durumu şöyle tahmin ediliyor:

MARMARA: Çok bulutlu ve bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak, Edirne ile Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

EGE: Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak, kıyı kesimlerinde gökgürültülü sağanak, akşam saatlerinden sonra Afyon ve Kütahya çevrelerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli olarak esecek.

AKDENİZ: Çok bulutlu, Doğu Akdeniz ile zamanla bölge geneli aralıklı aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Doğu Akdeniz ile gece saatlerinde Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, doğusu ile zamanla bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak, sabah ve akşam saatlerinden sonra Sivas, Yozgat ve Kayseri çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur ve sağanak, iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, Orta Karadeniz ile Giresun, Trabzon çevreleri yağmurlu, Gümüşhane ve Bayburt çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, bölgenin batısı ile Erzurum, Ağrı, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Erzurum ve Muş çevreleri ile Erzincan'ın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; sabah saatlerinde bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor.