> Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > Hz. Aişe'nin dilinden İslamda Kadın
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Aişe'nin dilinden İslamda Kadın  (Okunma Sayısı 1113 defa)
24 Nisan 2009, 01:36:24
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 24 Nisan 2009, 01:36:24 »

"Müminlerin Annesi" adlı roman, Hz. Aişe’nin dilinden Hz. Peygamberin hayatını ve İslam’da kadını anlatıyor....

Amerikalı yönetmen, Hz. Aişe (r.anha)’nın dilinden batılıların zihnindeki İslam’daki kadın imajını ve önyargıyı yıkmayı hedefliyor. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in çok değer verdiği eşi Hz. Aişe (r.anha) önder, alime ve savaşçı kişiliği ile “Müminlerin Annesi / Mother of the Believers” isimli bir kitapta roman şeklinde İslam’ın ilk yıllarını anlatıyor. Kitabın en büyük amacı ise kadının İslam toplumundaki etkin yerini vurgulamak.

Müminlerin Annesi Hz. Aişe, batının “İslam'da kadın eziliyor anlayışı”nı kırmak için yazılan bir kitaba konu oldu. Pakistan asıllı Amerikalı bir Müslüman yönetmen-yazar olan Kamran Paşa’nın kaleme aldığı kitapta, başta Hz. Aişe validemiz olmak üzere İslam'ın ilk yıllarına damgasını vuran Sümeyye Bin Hayyat, Hatice Binti Hüveylid, Fatıma binti Muhammed (sav) gibi önemli kadınlara yer veriliyor. Kitap, batının İslam'daki kadın hakkında çizdiği yanlış imajı yoketmenin yanında Müslümanların bilmedikleri tarihlerine ışık tutmaya çalışıyor.

Hollanda'da Amerikalı bir yönetmen, geçtiğimiz hafta “Müminlerin Annesi / Mother of the Believers” isimli bir kitap yayınladı. Bu kitap, peygamberimiz Muhammed (sav)'in eşi müminlerin annesi Hz. Aişe'nin (r.anha) diliyle İslam'ın ilk dönemini anlatıyor.

Kitabın yazarı Kamran Paşa, kitabıyla ilgili şunları aktadı; “Bu kitap, peygamberin (sav), eşleri ve kadınların her alanda varlık göstermelerini baştan itibaren desteklediğini onaylamaktadır.” Paşa, bu tarihi birçok Müslüman'ın kabul etmediğini söylüyor.

Hz. Aişe'nin Dilinden Roman

Yazar, Hz.Aişe'nin şahsiyetini sunuyor. Hz.Aişe kızkardeşinin oğlu Abdullah bin Zübeyr ile konuşmaktadır ve ona ALLAH resulü ile evlenmesinden ötürü yayılan söylentilerin kendisi açısından beklenen şeyler olduğunu, bunun peygamberin sevgili eşi olduğu için ödemesi gereken bedel olduğunu söyler.

Hz. Aişe'nin şahsiyeti kitapta İslamın başlangıcındaki ve Müslümanlar arasında savaşların olduğu dönemdeki büyük rolünü savunarak rolü hakkındaki bazı söylentilere karşılık; kaderinin, bu dünyayı değştirmek için ALLAH'ın seçtiği gibi İslam ümmetinin anası olmak olduğunu, küçüklüğünden beri yüzüne ailesi dışında bir erkek bakmamış olsa da bu ümmetin yüzü olduğunu söyler.

Paşa, yaptığı açıklamada, kitabının Hz. Aişe'nin dilinden tarihi bir rivayetten ibaret olduğunu söyledi. Bununla beraber, Amerika'da Hz. Aişe hakkında yayınlanmış kitaplar bulunduğunu ifade ederek kendi kitabının bir Müslüman bakışıyla yazılmış olduğunu dikkat çekti.

Hz. Aişe Dini Bir Önder, Şair, Siyasetçi ve Savaşçı İdi

Paşa şöyle ekledi; “Hz. Aişe, dini açıdan önder bir şahsiyetinin olması yanında şair, alime, siyasetçi ve savaşçı bir kişilikti ancak batı onun hakkında pek fazla birşey bilmiyor. Ayrıca Hz. Aişe, batının İslam özellikle de Müslüman kadınların baskı ve zulüm altında oldukları şeklinde çizdiği yanlış imajı kırıyor.”

Paşa daha sonra şöyle dedi: “Kitabım bir rivayet kitabı ancak aynı zamanda da Müslümanların bilmediği bir tarih. Müslümanlar tarihi çok seviyorlar ama buna karşın çok iyi bilmiyorlar.”

Rivayetin başında Hz. Aişe'nin şahsiyeti, ALLAH Resulü ile ilişkilerinin başlangıcını, vefatına kadar onunla geçen seneleri ve mesajının yayılması için kendisine nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor.

Kitapta Başka Önemli Kadın Şahsiyetlere de Yer Veriliyor

Kitap ayrıca ALLAH Resulü'nün ilk eşi (evlenmeden önce bilinen bir tacir olan) Hz. Hatice'den, Ebu Cehil'in, Hz.Muhammed'in (sav) ve yandaşlarının mesajının zayıflaması için öldürdüğü, oğlunun gözleri önünde putlara boyun eğmeyi reddederek canını veren İslam'ın ilk kadın şehidi Sümeyye Bint Hayyat'tan da (Ammar Bin Yasir’in annesi) bahsediyor.


Amerikalı yönetmen Kamran Paşa...

Ayrıca Uhud Savaşı'nda peygamberin yanında savaşan ve peygamberin (sav) savaştaki halini övdüğü Nesibe gibi başka kadınlara da değiniyor ve onurlarını korumak için mahkûmlara kendi elleriyle yemek yediren ALLAH Resulü'nün kızı Fatıma'dan bahsediyor.

Yönetmen, bu kitapta peygamberin (sav) nasıl da kadınları koruduğunun, onları desteklediğinin, haklarını gözettiğinin vurgulandığına işaret ediyor ve “bu yüzden kitabımın başında İslamın başlangıcı kadın hareketinin zaferiydi” dedim, sözlerini kullanıyor.

İslam Kadının Hayatını Daha İyi Kılmak İçin Geldi

Paşa, İslam'ın başlangıcında kadınların bariz roller üstlendiklerine işaret ederek batının İslam'a, kadınları eziyor ve sınırlandırıyor gözüyle baktığını söylüyor. Ardından da şöyle ekliyor; “İslam, aileyi daha güçlü, kadının hayatını daha iyi kılmak için geldi. Kitabımda da vurguladığım gibi kadınların acı çekmelerine sebebiyet verenler İslam'dan çıkmıştır. Bu sözüme en iyi delilim ise Peygamberin (sav) hayatı boyunca hiçbir kadını zorlamamış olmasıdır.”

560 sayfalık bu kitap hazırlanmasından bir hafta sonra Amerika Los Angeles Yayınları tarafından basıldı. Yazar kitabının, Mustafa Akad'ın “Çağrı” filmine benzediğini, peygamber ve sahabeler dönemlerindeki sıradan yaşantılarının gerçeğinden, hikâyelerinden bahsettiğini ancak Müslümanların bu noktadan uzak kaldıklarını söylüyor.

İbni Batuta’nın Hayatı Filme Çekiliyor

Karman Paşa, Pakistan asıllı Amerikalı bir yönetmen ve yazar. Hollanda'da çalışıyor. Kutsal kitaplardaki “Davud'un Mülkü” hikâyesinden esinlenerek “Krallar” isimli dizi filmin senaryosunu yazarak, yönetmenliğini yaptı. Taç Mahal isimli filmin hikâyesinin de yazarı olan Paşa, şu sıra Fas hükümetinin desteğiyle İbni Batuta'nın uzun Yolculuğu'nu filme çekmek için hazırlar yapıyor.

Timeturk


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2009, 01:38:28 Gönderen: selsebil »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hz. Aişe'nin dilinden İslamda Kadın
« Posted on: 04 Aralık 2021, 22:02:44 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Aişe'nin dilinden İslamda Kadın rüya tabiri,Hz. Aişe'nin dilinden İslamda Kadın mekke canlı, Hz. Aişe'nin dilinden İslamda Kadın kabe canlı yayın, Hz. Aişe'nin dilinden İslamda Kadın Üç boyutlu kuran oku Hz. Aişe'nin dilinden İslamda Kadın kuran ı kerim, Hz. Aişe'nin dilinden İslamda Kadın peygamber kıssaları,Hz. Aişe'nin dilinden İslamda Kadın ilitam ders soruları, Hz. Aişe'nin dilinden İslamda Kadınönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &