ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 18 Aralık 2009, 01:41:43Konu Başlığı: Güneş sistemindeki en soğuk yer
Gönderen: Zehibe üzerinde 18 Aralık 2009, 01:41:43
(http://www.risalehaber.com/images/news/64649.jpg)

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) bir uzay aracı tarafından yapılan ölçümlere göre, Güneş Sistemi içindeki en soğuk yer Ay'da bulunuyor

NASA'nın Ay Yörünge Keşif uzay aracının (LRO) Diviner adındaki termometresiyle, Dünya'nın uydusu Ay'ın daima gölgedeki kraterlerinde yapılan incelemeye göre, kış ortasında geceleyin Ay'ın kuzey kutup bölgesindeki en soğuk kraterlerinde sıcaklık eksi 249 santigrat dereceye kadar düşebiliyor.

Bilim adamları, bir Ay gününde yüzey sıcaklığının 100 santigrat dereceyi geçebildiğine ve gün ortasında ekvator bölgesinde sıcaklığın 127 santigrat dereceye çıkabildiğine işaret ederek, kutuplarda ise geceleyin ısının çok soğuk olabildiğine işaret etti.

Los Angeles'taki California Üniversitesinden Porf. David Paige, dünyanın yıllık en büyük bilim adamları toplantısı olan Amerikan Jeofizik Birliği'nin toplantısında, Diviner aletiyle elde edilen son verileri sundu.

Paige, Ay'ın Güneş Sistemi'ndeki en uç ısı değerlerine sahip cisimlerden biri olduğunu belirtti.

Ay'a Haziran ayında gönderilen robot sondası LRO'ya monte edilen termometre (Diviner), temmuz ayından bu yana çalışıyor.
Haber7