ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 15 Aralık 2009, 05:00:42Konu Başlığı: Dünyanın en pahalı eti nerede tüketiliyor?
Gönderen: Zehibe üzerinde 15 Aralık 2009, 05:00:42
(http://www.risalehaber.com/images/news/62330.jpg)

Dünyanın en pahalı etini Türkiye tüketiyor...

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Doğan, canlı hayvan ithalatı önünde engellerin kaldırılmaması halinde kırmızı etin kilosunun 2010 yılında 50 TL'ye ulaşacağını söyledi.
Bugün gelinen noktada dünyanın en pahalı etini Türkiye'nin tükettiğini belirten Hadi Doğan, kırmızı et fiyatlarındaki yükselişin ana nedeninin ise hayvan varlığındaki hızlı düşüş olduğuna dikkat çekti. Doğan, 1996 yılından bu yana uygulanan ithalat yasağının yanında Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşanan terör olaylarının hayvancılığı bitme noktasına getirdiğini ifade etti. Türkiye nüfusunun yazın gelen 20 milyon turistle birlikte 90 milyona ulaştığına işaret eden Doğan, buna bağlı olarak et tüketiminin de arttığını, ancak mevcut kaynakların söz konusu ihtiyacı karşılayamadığını, besicilerin de artan talebe bağlı olarak fiyatları sürekli yükselttiğini anlattı. Uygulanan yanlış politikalar nedeniyle hayvancılığın ve canlı hayvan ihracatının ihmal edildiğini söyleyen Doğan, ortaya konulan çözüm önerilerininse dikkate alınmadığını kaydetti. Türkiye'nin bir yandan sanayi ürünleri ihracatı gerçekleştirirken diğer yandan hayvancılığının gelişim gösterebileceğini belirten Doğan, ama buna rağmen sektörün ihmal edildiğini ifade etti. Şu anda 1 kilogram etin fiyatının 24 TL civarında olduğu bilgisini veren Doğan, ithalat kapısının açılması halinde fiyatların sabit kalacağı, aksi durumdaysa 2010 yılında etin kilogramının 50 TL'ye ulaşabileceği uyarısında bulundu. İthalatın önündeki engellerin kaldırılmasının bir zorunluluk olduğunu dile getiren Doğan, bu kapsamda da ihracatçılar olarak 2010 yılını önemli bir fırsat olarak gördüklerini belirtti.

"TAVUK VE BALIK SEKTÖRÜNDE DURUM HİÇTE İÇ AÇICI DEĞİL"  

Bunun yanında tavukçuluk sektöründe de tablonun hiçte iç açıcı olmadığının altını çizen Hadi Doğan, özellikle ithalata bağlı olan yem hammaddelerinden dolayı çok ciddi sorun ve sıkıntıların yaşandığını söyledi. Sektörün ithal girdisinin mısır olduğuna dikkat çeken Doğan, "Mısır da Amerika'nın ürünüdür. Dolayısıyla istediği zaman haftada ya da ayda bir mısıra 100-150 dolar arasında değişen zamlar yapabiliyor. Ülkeler arasındaki siyasi ilişkilerin düzelmesi, ticarete de olumlu yönde yansıyor. Geçmişyıllarda alımlarda ABD'yi tercih eden Irak, bu yıl komşusu Türkiye ile ticaretini geliştiriyor. Hükümetin Irak açılımı sonuç veriyor. Genel verilere baktığımız zaman Irak'a tavuk ihraç ediyoruz ama bu ürünleri firmalar zarar ederek gönderiyor. Aynı durum yumurta için de geçerli. Türkiye, kendi ihtiyacını dahi karşılayamazken nasıl ihracat yapacak? Yani işin özeti tavukçulukta da hayat yok" dedi.

Balıkçılık sektörüyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Doğan, yaşanan olumsuzlukların kendisini söz konusu sektörde de gösterdiğini ifade ederek, ülke genelindeki balık çiftliklerinin yüzde 805'inin kapandığını, geriye kalan yüzde 20'lik bir bölümünün da nakledildiğini hatırlattı. Kültür balıkçılığının mevcut ihtiyacı karşılayacak düzeyde olmadığını, bu nedenle de Türkiye'nin geleceğinin yine kendi denizlerinde olduğunu vurgulayan Doğan, buna rağmen bir balıkçılık sektöründen bahsedilemeyeceğini iddia etti. Balıkçılık sektörünün bir yol haritasının olmasının zorunluluk olduğuna işaret eden Doğan, üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye'de ancak bu şekilde balıkçılığın gelişip mevcut ihtiyacı karşılayabileceğini, buna bağlı olarak da ithalat yapılabileceğini anlattı.

"SORUNLAR AŞILIRSA 500 DEĞİL 1 TRİLYON DOLAR İHRACAT YAPARIZ"  

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıldönümüne denk gelen 2023 yılı için konulan 500 milyar dolarlık ihracat hedefiyle ilgili açıklamalarda da bulunan Hadi Doğan, bu hedeflerin gerçekleşeceğine inanmadığını söyledi. Doğan, hedefe ancak ihracatta yaşanan sorun ve sıkıntıların analiz edilip, çözüm yolunda somut adımlar atılması halinde ulaşabileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu durum gerçekleşirse Türkiye her yönden güllük gülistanlık bir ülke konumuna gelir. 500 milyar dolar değil, 1 trilyon dolara kadar ihracat gerçekleştirebiliriz. Eğer sorun ve sıkıntılar aşılmazsa o zaman ortaya konulan hedefler bir rüyanın ötesine geçmez. Bunu diyenler zaten 2023 yılını da göremezler."
Timetürk