๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 17 Nisan 2009, 21:14:05Konu Başlığı: Dünyada ilk kez “Namaz Resimleri Sergisi” açıldı‏
Gönderen: Zehibe üzerinde 17 Nisan 2009, 21:14:05
(http://www.namazladirilis.com/haberresim/DSC01176.JPG)


Bugüne kadar namazın resmin konusu olmadığını belirten Ressam Arif Ergun, “Resimlerimi yaparken tamamen gerçek olaylardan hareket ettim. Her yerde, her şartta namaz kılmaya çalışan insanların oluşturduğu güzellik tablolarını resmettim” dedi. Arif Ergun’un İstanbul Çemberlitaş’ta bulunan Birlik Vakfında sergilenen namaz resimleri, 19 Nisan’a kadar 09.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

 
Dünyanın ilk “Namaz Resimleri Sergisi”, İstanbul’da Birlik Vakfında açıldı.

Son yıllarda toplumdaki namaz bilincini ve duyarlılığını arttırmaya yönelik etkinliklere bir yenisi daha eklendi. “Resim çok önemli ve etkili bir mesaj dilidir” diyen ressam Arif Ergun, iki yıldır hazırladığı 42 yağlı boya tabloyu sanatseverlerin beğenisine sundu.

Tarihte namazlarıyla ünlü maneviyat büyüklerinden zor şartlarda kılınan namazlara kadar önemli olayları bir resim karesinde özetleyen Ergun, tablolarına ilginç isimler verdi. Bunlar arasında Abbad bin Bişr’in (r.a.), Hatem bin Asam’ın, Urve bin Zübeyir’in, Bediüzzaman Said Nursi’nin namazları olduğu gibi, “savaşta namaz”, “Çanakkale’de namaz”, “yoğun bakımda namaz”, “çatıda namaz”, “kar üstünde namaz” gibi isimler de var.

Açılışta konuşan Namaz Gönüllüleri Platformu sözcüsü Abdullah Yıldız, üç yıldır namazı gündeme getirmek için programlar yaptıklarını belirterek, “Hamdolsun, şimdiye kadar 300 namaz paneli yaptık. Radyo TV programlarımız devam ediyor. Şimdiye kadar 70 namaz bilinci kitabı çıktı” dedi.

Namazla ilgili binlerce etkinlik yapılması gerektiğini belirten Namaz Gönüllüleri Platformu üyelerinden Cemil Tokpınar da, “Sanata dönüşmeyen, iletişim araçlarının konusu olmayan fikir ve davalar uzun ömürlü olamaz. Bunun için resim sergisini çok önemsiyorum. İnşallah yakında namaz fotoğrafları sergisi ve namaz şiirleri dinletisi programlarımız olacak. Namaz için sinema filmi hazırlıklarımız da devam ediyor” şeklinde konuştu.

Sanatçının görevinin hayattaki güzellikleri tabloya aksettirmek olduğunu belirten ressam Arif Ergun da, “Maalesef bugüne kadar namaz resmin konusu olmamıştır” diyerek şöyle devam etti:

“Resimlerimi yaparken tamamen gerçek olaylardan hareket ettim. Her yerde, her şartta namaz kılmaya çalışan insanların oluşturduğu güzellik tablolarını resmettim. Belki kimi insanlar tabloları görünce bir kısmına çok şaşıracaklar. Ama birçok kimse de kendi hayatından veya çevresinde gözlemlediği kimselerden izler bulacak.”

Arif Ergun’un, İstanbul Çemberlitaş’ta bulunan Birlik Vakfında sergilenecek olan namaz resimleri, 19 Nisan’a kadar 09.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

 

Namaz yazarları kitaplarını imzaladı
 

Resim sergisinde Namaz Gönüllüleri Platformunda bulunan namaz bilinci kitabı yazarlarından Abdullah Yıldız, Cemil Tokpınar, İsmail Mutlu, Ahmed Saban, Yaşar Alptekin, Hasan Hafızoğlu, Kerim Buladı, Ramazan Kayan, Ahmed Çağlayan ve Ahmed Altun da kitaplarını imzaladı. 

Ressam Arif Ergun Kimdir?

(http://www.namazladirilis.com/haberresim/ressam1.jpg)

1954 yılında Konya’nın Hadim ilçesinde doğdu. İlkokulu kendi köyü Kaplanlı’da, ortaokulu Hadim’de, liseyi Bursa Erkek Lisesinde ve Konya Gazi Lisesinde okudu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümünden 1977 yılında mezun oldu.

Resime karşı merakı daha ilkokula gitmeden kuzu ve at resimleri çizerek başladı. Okul döneminde de öğretmenlerin teşvikiyle devam etti.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünü bitirdikten sonra 21 yıl kumaş desenleri ve kumaş baskı işleriyle meşgul oldu. Bu sırada vakit buldukça resim yapmaya devam etti. Son yıllarda Kutlu Doğum Haftası programlarına paralel olarak çok farklı gül resimleri yaptı. 

Kasımpaşa Lemar Düğün Salonunda, Taksim Metrosu Sergi Salonunda, Cevahir Otelde, Sepetçiler Kasrında, Fırat Kültür Merkezinde, Muammer Karaca Tiyatrosunda resim sergileri açtı. Namaz Gönüllüleri Platformunda bulunan Arif Ergun,  “Namaz Resimleri Sergisi”yle yedinci kişisel sergisini açmış oldu.


 Sergiden Fotoğraflar


(http://www.namazladirilis.com/haberresim/IMG_9464.JPG)

(http://www.namazladirilis.com/haberresim/IMG_9465.JPG)

(http://www.namazladirilis.com/haberresim/IMG_9471.JPG)

(http://www.namazladirilis.com/haberresim/IMG_9479.JPG)

(http://www.namazladirilis.com/haberresim/IMG_9481.JPG)

(http://www.namazladirilis.com/haberresim/IMG_9485.JPG)

(http://www.namazladirilis.com/haberresim/IMG_9492.JPG)

Resimlerden Seçmeler


(http://www.namazladirilis.com/haberresim/DSC01168.JPG)


Sahabeden Ebu Milak (r.a.) hacet namazı kılarken

 

(http://www.namazladirilis.com/haberresim/DSC01176.JPG)

 

Dağcılardan biri namaz vakti girince
vazifesini yerine getirirken(http://www.namazladirilis.com/haberresim/DSC01185.JPG)
 

Yol kardan kapanmış, bir mümin
karlar üzerinde namaz kılarken


(http://www.namazladirilis.com/haberresim/DSC01196.JPG)


Eski çağlarda bir adada 300 yıl ibadet eden zat

(http://www.namazladirilis.com/haberresim/DSC01201.JPG)
 

Bangladeş'te sel baskınına aldırmayıp
tahtalar üzerinde namaz kılanlar.


 (http://www.namazladirilis.com/haberresim/DSC01234.JPG)


Mola anında namaz kılan bir öğrenciye saldırmaya gelen köpeğin
yaklaşınca hiçbir şey yapmayıp geri dönmesi

 


Konu Başlığı: : Dünyada ilk kez “Namaz Resimleri Sergisi” açıldı‏
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 24 Nisan 2009, 12:11:58
Allah razı olsun sevgili kardeşim ne memnuniyetle okudum sevgi ve dua ile kalınız Allaha emanet olunuz


Konu Başlığı: : Dünyada ilk kez “Namaz Resimleri Sergisi” açıldı‏
Gönderen: Ekvan üzerinde 24 Nisan 2009, 13:33:59
Allah senden razi olsun selsebilciim.
Ne kadar guzel resimler,ne kadar muhtesem.
Bu sergiye gitmek isterdim.