๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Sefil üzerinde 05 Haziran 2014, 21:30:54Konu Başlığı: Çocuk, istediğimiz gibi değil yetiştirdiğimiz gibi olur
Gönderen: Sefil üzerinde 05 Haziran 2014, 21:30:54
Çocuk, istediğimiz gibi değil yetiştirdiğimiz gibi olur
(http://www.risalehaber.com/d/news/155209.jpg)

Araştırmacı Yazar Mustafa Turan, çocukların anne ve babaların istediği gibi değil, yetiştirdikleri gibi olacağını söyledi.
Murat Şişman'ın haberi:

Her ana ve babanın çocuğunun ahlaklı, edepli ve terbiyeli, sosyal hayatta ideal ve iyi bir insan, sınavlarda da çok başarılı, üstün yetenek sahibi olmasını, iyi bir işte çalışmasını ve çok para kazanmasını isteyeceğini belirten Turan, "Fakat unutmayalım ki, çocuklar bizim istediğimiz gibi olmazlar. Yetiştirdiğimiz gibi olurlar. Herkes anne baba olabilir. Ama bütün mesele, bilimsel açıdan iyi ve ideal bir anne baba olabilmektir. Çocuklarımızı gerek ahlaki ve gerekse başarı açısından yetiştirme konusunda ne biliyoruz? Çocuk eğitimi konusunda bir eğitim aldık mı acaba? Konunun hassasiyetinden haberimiz var mı? Ya onlara karşı yanlış davranıyorsak… Hz. Ali: "Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz" der. Biz anne baba olarak doğru cetvel olmalıyız ki, çocuklarımız da bu ailede doğru eğitilsin" dedi.

Nevşehir İl Müftülüğü tarafından "Aile içi iletişimde anne, baba ve çocuk diyaloğu" konulu konferans düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Yazar Mustafa Turan; "Bir psikiyatristin 'Bana getirilen çocukların yüzde 80'inde hiçbir problem çıkmıyor. Problem anne babada' dediğini belirterek, aslında çocuk eğitiminin annenin annesinin karnında başladığını ifade etti. Zekanın yüzde 35'inin anne babadan kalıtım yoluyla, yüzde 20'sinin annenin hamilelik döneminde, yüzde 45'inin ise doğumdan sonraki çocukların yetişmelerine göre şekillendiğini vurgulayan Turan, "Bu gün pek çok çocuk, ailesi tarafından yanlış davranışlar sebebiyle, sevildiğini maalesef hissedememektedir. Çocuklarımıza olan sevgimizi, gözlerle, sözlerle, dokunarak, dinleyerek ve ilgiyi odaklayarak gösterebiliriz" dedi.

Gelin-kaynana ilişkisine de değinen Yazar Turan; "Gelin ve damat ile kayın valide ve kayınpederlerin akrabalık ilişkileri ve sosyal münasebetleri, yapay olmaktan çıkıp, içten ve candan olmalıdır. Erkek tarafı, artık bizim de bir kızımız oldu diye sevinirken, kız tarafı da artık bizim bir oğlumuz oldu diye mutlu olmalıdır. Çünkü aslında "kayın peder" demek "kâim peder demektir. "Kaim" kelimesi, başka bir şeyin yerine konan ve yerine geçen, ayakta duran ve var olan gibi anlamlara geliyor. Buna göre kâim peder, babanın yerine geçen anlamına gelmektedir. Kayın valide de "kâim valide", annenin yerine geçen demektir. Bu sebeple eşler, kayın validelerini öz anne diye bilmeli ve öyle candan davranmalı ki, ilişkiler daha samimi tesis edilsin" diye konuştu.

Mustafa Turan; "Biz evlilikte ve aile yuvasında huzur ve mutluluğun şifresini, 4S ve 2Z formülüyle izah ediyoruz. 1-Sevgi, 2- Saygı, 3-Sabır ve 4-Sadakat. Devamında ise, zerâfet ve ziyafet. Bu değerler, birbirine sıkı sıkıya bağlı altı katlı bir bina gibidir. Bunlardan birini çekip alırsanız, o bina ayakta kalamaz. Sevgisiz saygı, saygısız da sevgi olmaz. Sabır ve sadakat de birbirini tamamlar" dedi.

Konuşmanın ardından Mustafa Turan'a İl Müftüsü Yakup Öztürk, günün anısına plaket takdim etti.

2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılını başarı ile tamamlayan öğrencileri temsilen 9 öğrenciye, Kurs Bitirme Başarı Belgesi Tarihçi Yazar Mustafa Turan, İl Müftüsü Yakup Öztürk, Müftü Yardımcıları Yaşar Bolat, Celalettin Altunkaya ve Acıgöl, Derinkuyu, Gülşehir, Kozaklı ve Ürgüp ilçe Müftüleri tarafından verildi. Belgelerin ardından program sona erdi.

CİHAN


Konu Başlığı: Ynt: Çocuk, istediğimiz gibi değil yetiştirdiğimiz gibi olur
Gönderen: Ceren üzerinde 05 Haziran 2014, 23:27:35
Esselamu aleyküm.Rabbim bizleri hayırlı ana babalardan eylesin inşallah.İslam dinine uygun çocuk yetiştirmeyi nasip etsin.


Konu Başlığı: Ynt: Çocuk, istediğimiz gibi değil yetiştirdiğimiz gibi olur
Gönderen: Vatan Var Olsun ! üzerinde 07 Haziran 2014, 17:19:33
Ve aleykumusselam ve rahmetullahi. Çok güzel bir konu, başlıkta zaten kısaca alatıyor bizleri bunu. Özellikle şu dikkatimi çekti:

Gelin-kaynana ilişkisine de değinen Yazar Turan; "Gelin ve damat ile kayın valide ve kayınpederlerin akrabalık ilişkileri ve sosyal münasebetleri, yapay olmaktan çıkıp, içten ve candan olmalıdır. Erkek tarafı, artık bizim de bir kızımız oldu diye sevinirken, kız tarafı da artık bizim bir oğlumuz oldu diye mutlu olmalıdır. Çünkü aslında "kayın peder" demek "kâim peder demektir. "Kaim" kelimesi, başka bir şeyin yerine konan ve yerine geçen, ayakta duran ve var olan gibi anlamlara geliyor. Buna göre kâim peder, babanın yerine geçen anlamına gelmektedir. Kayın valide de "kâim valide", annenin yerine geçen demektir. Bu sebeple eşler, kayın validelerini öz anne diye bilmeli ve öyle candan davranmalı ki, ilişkiler daha samimi tesis edilsin" diye konuştu.Konu Başlığı: Ynt: Çocuk, istediğimiz gibi değil yetiştirdiğimiz gibi olur
Gönderen: Kader 7/C üzerinde 07 Haziran 2014, 18:30:08
ve aleykumusselam ve rahmetullahi...
Bencede öyle çünkü çocuğa ne dersen o öyle yapmaz bunu bundan anlayabiliriz...


Konu Başlığı: Ynt: Çocuk, istediğimiz gibi değil yetiştirdiğimiz gibi olur
Gönderen: Yazgül_8-A üzerinde 07 Haziran 2014, 18:55:24
ve aleykumusselam ve rahmetullahi...
çok güzel bir haber olmuş..aileler her zaman çocuklarının her yönden iyi olmasını isterler fakat doğru yetiştiremezler..
eğer bir ailede huzursuzluk ve sevgi eksikliği varsa çocuk bunları dışarıda başkalarında arar sonra da yanlış yollara düşme ihtimali çok
yüksek olur...anne ve babalar çocukları istedikleri gibi değil yetiştirdikleri gibi bir evlada sahi olurlar.


Konu Başlığı: Ynt: Çocuk, istediğimiz gibi değil yetiştirdiğimiz gibi olur
Gönderen: Nadire 8 üzerinde 09 Haziran 2014, 16:33:04
çocuklar iyi bir ailede yetişiyorsa iyi,kötü bir ailede yetişirlerse kötü tavırlar alıyorlar.....bunların hepsi aileden kaynaklanır ve ailenin nasıl yetiştirmesinden kaynaklanıyor


Konu Başlığı: Ynt: Çocuk, istediğimiz gibi değil yetiştirdiğimiz gibi olur
Gönderen: Rüveyha üzerinde 11 Mart 2015, 16:41:16
Ve aleykumusselam.Âmin ecmain İnşaAllah.Konu çok önemli.Her anne ,baba hayallerindeki ki,evladı anlatır.Ama konuda dendiği gibi ne istediğimiz değil,nasıl yetiştirdiğimiz önemli.Mevlam rızasına uygun evladlar yetiştirmeyi nasip eylesin.Rabbim razı olsun kardeşim.