๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 03 Temmuz 2013, 05:06:59Konu Başlığı: Çin'de yaşlı akrabasını ziyaret etmeyene ceza
Gönderen: Zehibe üzerinde 03 Temmuz 2013, 05:06:59
Çin'de yaşlı akrabasını ziyaret etmeyene ceza

(http://www.risalehaber.com/d/news/129351.jpg)

Çin'de yaşlıların düzenli ziyaret edilmesini öngören "Yaşlıların Hak ve Çıkarlarını Koruma Kanunu" yürürlüğe girdi.

Ülkenin artan yaşlı nüfusunun sorunlarını çözmek için atılan adımlardan biri olan bu yasaya göre, ebeveynlerinden ayrı yaşayan aile üyelerinin düzenli olarak yaşlı akrabalarını ziyaret etmesi gerekiyor.

Aile üyelerinin yaşlı ebeveyn ve akrabalarının ruhsal ihtiyaçlarını gidermekle yükümlü olacağı ve onlara soğuk davrananların ceza alabileceği belirtilirken, cezaların içeriği hakkında bilgi bulunmuyor.

İşçiye ziyaret izini

Çin'de uygulanan tek çocuk politikası yüzünden çocukların aileleriyle yeteri kadar ilgilenemediği ifade ediliyor. Görece gelişmiş sahil kesimine göçmen işçi olarak gidenler, ebeveynleri iç bölgelerde yaşadığı için onları sadece yılda bir kez ziyaret edebiliyor.

Yasaya göre, işverenler çalışanlarına ebeveyn ziyareti için izin verecek ve bu hak devlet güvencesi altına alınacak.

Yasada ayrıca yaşlılara kira yardımı öngörülüyor.

Çin'de 2011 sonu verilerine göre, 60 yaş ve üzerinde 184 milyon kişi yaşıyor ve bu da ülke nüfusunun yüzde 13,7'sine tekabül ediyor.

Çin'de yaşlı nüfusun 2033 yılına kadar 400 milyonu aşması bekleniyor.

AA


Konu Başlığı: Ynt: Çin'de yaşlı akrabasını ziyaret etmeyene ceza
Gönderen: Sefil üzerinde 03 Temmuz 2013, 15:40:25
Esselamu aleykum ;Maşaallah güzel bir uygulama yaşlıların duasına mazhar olurlar ve kültürlerini özbenliklerini hatırlama
adına iyi olacağını düşünüyorum .İnşaallah hayırlı sonuçlar alırlar .