๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 13 Eylül 2010, 07:26:58Konu Başlığı: Cami inşaatı için çeyizlik eşyasını sattı
Gönderen: Zehibe üzerinde 13 Eylül 2010, 07:26:58

Cami inşaatı için çeyizlik eşyasını sattı


(http://www.risalehaber.com/images/news/71788.jpg)

Mimarisiyle 'Çorum'un Selimiye'si' olarak adlandırılan Meydan Camisinin yapımı için kimi vatandaşlar tarladan hasat ettiği buğdayı, kimi kadınlar da çeyizlerindeki bakır kaplarını bağışlıyor

Mimari özelliğiyle 'Çorum'un Selimiye'si' olarak adlandırılan Meydan Camisinin yapımı için kimi vatandaşlar tarladan hasat ettiği buğdayının bir kısmını, kimi kadınlar da çeyizlerindeki bakır kaplarını bağışlıyor. Meydan Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Celal Alegöz, Çepni Mahallesi Farabi Caddesi'nde yaptırılan caminin Cumhuriyet döneminde halkın desteğiyle yapılan Türkiye'nin 5'inci büyük camisi olduğunu söyledi.

Temeli 2008 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından atılan caminin 'Çorum'un Selimiye'si' olarak adlandırıldığını anlatan Alegöz, inşaatın tamamlanması için düzenlenen bağış kampanyalarını vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini kaydetti. Dernek yönetimi olarak camiye yardım istemek amacıyla hiç kimsenin kapısını çalmadıklarını vurgulayan Alegöz, ismini vermediği bir iş adamının bizzat camiye gelerek yaptığı yüklü miktardaki bağışla inşaatın büyük kısmının tamamlandığını kaydetti.

19 ADET ALEM OLACAK

Cami inşaatı için yaklaşık 2.5 milyona liraya yakın harcama yapılacağını kaydeden Alegöz, bugüne kadar bir çok vatandaşın demirden tuğlaya, çimentodan kuma kadar çeşitli yardımlarda bulunduklarını bildirdi. İnşaatta kullanılan kereste ihtiyacının ise köylüler tarafından bağışlanan yaklaşık bin ton kavaktan karşılandığı dile getiren Celal Alegöz, şöyle konuştu:

'Şehrin Ulu Camisi Murad-i Rabbi'deki hutbede camiye yardımda bulunulması dile getirildikten hemen sonra bazı vatandaşlar tarladan hasat ettiği buğdaylarının bir bölümünü getirdi. Buğdayların satılması ve parasının cami yapımında kullanılması için kısa sürede çuvallar dolusu buğday bağışlandı. Hatta bir ev hanımı para bağışında bulunamayacağını, bunun yerine çeyizindeki bakır kapları ve ibrikleri bağışlayıp parasının camiye aktarılmasını istedi. Bunun ardından çok sayıda vatandaş bakır eşyalarını cami için bağışladı. Şimdiye kadar 5 bin liralık bakır sattık. Halk cami yapımına her türlü desteği veriyor.'

Cami inşaatının büyük bir bölümünün tamamlandığını, iki minaresinin tamamlandığını aktaran Alegöz, '4 minareli caminin her minaresine 4 büyük halifenin adı verilecek, camide kullanılacak alemlerin sayısı ise Çorum'un plaka kodu olan 19 olacak' dedi.

CAMİNİN ADINI VATANDAŞ BELİRLEYECEK


Şimdilik Meydan Camisi olarak bilinen camiye yeni bir isim bulmak için Çorum Belediyenin internet sitesinde anket düzenlendiğini belirten Alegöz, vatandaşlar tarafından belirlenecek ismin ramazan sonuna kadar kesinleşeceğini söyledi. Camide aynı anda yaklaşık 3 bin kişinin namaz kılabileceğini, bahçesindeki alanla birlikte bu rakamın 5 bine çıkacağını dile getiren Alegöz, 'Camimiz, 250 araçlık otoparkı, 4 büyük deposu ve zemin katındaki alışveriş merkeziyle Türkiye'nin modern camileri arasında yerini alacak' diye konuştu.

Yeni Şafak