๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 05 Aralık 2009, 13:32:20Konu Başlığı: Avrupalı Yahudiler endişeli: Sıra bize gelebilir
Gönderen: Zehibe üzerinde 05 Aralık 2009, 13:32:20
(http://www.risalehaber.com/images/news/64198.jpg)

Avrupalı Yahudi din adamları İsviçre'de ortaya çıkan minare yasağının yabancı düşmanlığını körükleyeceği ve dinî hoşgörüsüzlüğün Yahudilere karşı da yönelebileceği uyarısında bulundu.

Moskova'da iki günlük bir konferans gerçekleştiren Yahudi din adamları, İsviçre'nin referandum yaparak minareleri yasaklama kararını kınadı. Avrupa Yahudileri Uluslararası İlişkiler Direktörü Philip Carmel, "Aşırılıkçılara verilen hakların sadece Müslümanlara yönelik olabileceğini düşünemeyiz. Aşırı ırkçı gruplara ya da yabancı düşmanlarına sağlanan destek, Yahudiler için de kötüdür." dedi.

Philip Carmel, 40 ülkeden 800'den fazla hahamın katıldığı konferansta, minare yasağı ile birlikte belirginleşen aşırı sağcı düşüncelerin gelişmesinin Yahudiler için de olumsuz bir durum olarak değerlendirildiğini ifade etti. Avrupa Yahudileri Uluslararası İlişkiler Direktörü Carmel, minare yasağına tepki olarak ortaya çıkacak aşırılıkların da Yahudi toplumu için Avrupa'da yaşamı zorlayacağına dikkat çekti.

Londra'dan toplantıya katılan Haham Jonasan Abraham da yaptığı açıklamada trajik bir durumla karşı karşıya kaldıklarını ifade ederek, bir Yahudi olarak Moskova sokaklarında yürümenin, düşmanlıkların arttığı Batı Avrupa başkentlerinden daha güvenli hale geldiği tespitinde bulundu.

Avrupa hükümetlerini aşırılıkçı gruplarla diyaloğa girmemeleri konusunda uyaran Yahudi din adamları, "Müslüman toplulukların şemsiye bir yapıları olmadığı için, politikacılar sesi daha yüksek çıkanla iletişime geçiyor. Ancak bunlar gerçekte Müslüman toplumun temsilcileri değil." eleştirisi getirdi.

Avrupa Hahamları Konferansı Direktörü Pinchas Dunner de yaptığı değerlendirmede dini özgürlüklerin yasaklanmasının İslami aşırılıkların önünü almayacağını ifade ederek, "Radikal gruplarla mücadelede en iyi yol, orta yolun desteklenmesi ve dinlerarası diyaloğun teşvik edilmesidir." dedi. ABD Yahudi Topluluğu'ndan David Harris de, İsviçre'nin aldığı minare yasağı kararını, 'toplumlar arası karşılıklı anlayışın temel kurallarına saldırı' olarak niteledi.
Zaman


Konu Başlığı: Ynt: Avrupalı Yahudiler endişeli: Sıra bize gelebilir
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 05 Aralık 2009, 15:55:20
Böyle birşeyin yapabileceğini düşündüğüm okadar ülke varken buna bu ülkenin ön ayak olması beni onlara karşı olumsuz görüşlere itti mesela bu ülkenin uşak ükle olabileceğine...