ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > Almanyanın imamlar ve camiler gündemi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Almanyanın imamlar ve camiler gündemi  (Okunma Sayısı 520 defa)
21 Haziran 2010, 01:04:57
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 21 Haziran 2010, 01:04:57 »

"Uyum Sürecinde İmamlar ve Camiler" başlığını taşıyan iki günlük kongrenin son gününde, cami ve imamların eğitimdeki rolü ele alındı

Almanya Bilim Konseyi'nin İlahiyat fakülteleri kurulmasına ilişkin önerisinden sonra yaklaşık 2 bin camiinin bulunduğu ülkede camilerde yapılan sosyal faaliyetler masaya yatırıldı. İmamlar için özel vurgu yapıldı. Almanya'da camilerde sosyal çalışmalar da yürütülüyor. Bu çalışmaların önemli bölümünü çocuk ve gençlere yönelik faaliyetler oluşturuyor. Uzmanlara göre bu çerçevede imamlara da önemli görevler düşüyor.

Almanya Bilim Konseyi’nin ilahiyat fakülteleri kurulmasına ilişkin önerisi, imamların gelecekte Almanya’da yetiştirilmesine olanak sağlayacak. Uzmanlara göre, imamların Almanya’da öğrenim görmesi özellikle göçmen kökenli Müslüman gençler ve çocuklar açısından önem taşıyor. Zira, Almanya’da camiler dinî eğitimin yanı sıra gençlere yönelik çalışmalar da yapıyor. Berlin’de Konrad Adenauer Vakfı tarafından düzenlenen "Uyum Sürecinde İmamlar ve Camiler" başlığını taşıyan iki günlük kongrenin son gününde, cami ve imamların eğitimdeki rolü ele alındı.

Camilerin kültür merkezi işlevi

Almanya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre ülkede yaklaşık 2 bin cami bulunuyor. İslam uzmanı Kathrin Klausing, Almanya’da camilerin çoğunun ibadetin yanı sıra sosyal çalışmalar için de kullanıldığına dikkat çekiyor ve şöyle konuşuyor: ”Genellikle hafta sonlarında camilerde çeşitli alanlarda kurslar düzenleniyor. Bu kurslar dinî eğitimin yanı sıra dil, çeşitli müzik enstrümanlarının öğretilmesi gibi kültürel konularda olabiliyor. Camiler aynı zamanda kimliğin oluşmasında önemli bir etken. Mesela Ramazan gibi özel aylarda neredeyse her camide iftar yemeği sunuluyor.”

Gençlere yönelik çalışmalar

Almanya’da camilerde yapılan sosyal faaliyetlerin önemli bölümünü gençlere ve çocuklara yönelik çalışmalar oluşturuyor. Duisburg-Essen Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ursula Boos-Nünning, camilerin bu çalışmalarla önemli bir boşluğu doldurduğunu belirtiyor ve şunları kaydediyor:

”Neredeyse her camide eğitim alanında ve gençlere yönelik özel çalışmalar yapılıyor. Eğitim konusunda genellikle öğleden sonraları öğretmenler ev ödevlerine yardım ediyor. Gençlere yönelik çalışmalarda ise boş zamanları değerlendirmek için faaliyetler düzenleniyor. Bunlar arasında Fantasialand adlı oyun parkına gezi veya futbol turnuvaları bulunuyor. Böylelikle de Almanya’da göçmen kökenli gençlere yönelik çalışmalardaki eksiklikleri kapatıyorlar.”

Almanya’daki camiler Müslüman örgütlerden birine bağlı olarak dernek statüsünde faaliyet gösteriyor. Eğitim bilimleri uzmanı Boos-Nünning, bu sosyal çalışmaları imamların tek başına yürütemeyeceğini vurguluyor. Cami derneğinin yönetim kurulu ve bağlı oldukları örgütün bu sosyal çalışmalarda destek verdiğini belirten Boos-Nünning örneğin çocuğu uyuşturucu kullanmaya başlayan bir aileye imamın farklı şekillerde yol gösterebileceğini belirtiyor ve şöyle konuşuyor:

”İmam uyuşturucu maddeler konusunda danışmanlık yapmaya kalkmamalı veya hırsızlık yapan gençlere azarlar gibi nasihat vermemeli. Ama 'namaz kılarsan, bunlar geçer' de dememeli. Akıllı İmam bölgedeki ilgili kurumlarla işbirliği yapar.”

İmamın cemaati ile Alman kuruluşları arasında bir köprü olabileceğine işaret eden Boos-Nünning, imamlara meslek için eğitim verilmesini de desteklediğini ifade ediyor.

Osnabrück Üniversitesi Kültürlerarası İslam Çalışmaları Bölümü Öğretim Görevlisi Jörg Ballnus da, gelecekte imamların Almanya’da öğrenim görmesiyle gençlere daha kolay ulaşabileceklerine dikkat çekiyor. Zira böylelikle imamların gençlerin yetiştiği sosyal çevreyi daha yakından tanıma imkânı bulacak, vaazları Almanca vererek, gençlerin daha iyi anlamasını sağlayacak. Ballnus, gençlerin radikal eğilimlerden korunmasında imamların yardımcı olabileceğini belirtiyor:

”Radikal eğilimler belki gençlere çekici gelebilir. Çünkü ultra tutucu Müslümanların dindarlığı gençler için cazip olabilir. Burada ilerde imam olacaklara önemli bir görev düşüyor. Zira imamlar, ilahi tezleri öğretici konularla biraraya getirerek, ilerde bu tür radikal Müslüman gruplarla temas kurulması sonucu oluşan sorunları çözebilirler.”

DW

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.034


View Profile
Re: Almanyanın imamlar ve camiler gündemi
« Posted on: 19 Haziran 2019, 23:45:50 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Almanyanın imamlar ve camiler gündemi rüya tabiri,Almanyanın imamlar ve camiler gündemi mekke canlı, Almanyanın imamlar ve camiler gündemi kabe canlı yayın, Almanyanın imamlar ve camiler gündemi Üç boyutlu kuran oku Almanyanın imamlar ve camiler gündemi kuran ı kerim, Almanyanın imamlar ve camiler gündemi peygamber kıssaları,Almanyanın imamlar ve camiler gündemi ilitam ders soruları, Almanyanın imamlar ve camiler gündemiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &