ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > İslamiyet Avrupanın bir parçası
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İslamiyet Avrupanın bir parçası  (Okunma Sayısı 537 defa)
11 Ekim 2010, 03:05:30
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 11 Ekim 2010, 03:05:30 »İslamiyet, Avrupa‘nın bir parçasıAlman Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un ‘İslam da Almanya’nın bir parçasıdır’ sözü, gündemden düşmeyen Almanya’daki Müslümanlar ve İslam tartışmasını tekrar ilk sıraya taşıdı

Birleşik Almanya’nın 20. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende Alman Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un ‘İslam da Almanya’nın bir parçasıdır’ sözü, az ya da çok sürekli gündemden düşmeyen Almanya’daki Müslümanlar ve İslam tartışmasını tekrar ilk sıraya taşıdı.

İkinci Dünya Savaşında müttefikler tarafından paylaşılarak doğu ve batıya bölünen Almanya, tam 45 yıl sonra yine müttefiklerin lütfu keremiyle yeniden birleşti. Zamanın ABD başkanı Reagan’ın, Sovyetlerin reformcu başkanı Gorbaçov’a yaptığı çağrıdan sonra birden bire Doğu Almanya’da başlayan halk ayaklanmaları ve siyasi girişimler sonucu Berlin duvarı yıkıldı ve ikiye bölünmüş Almanya yeniden tek ülke haline geldi. O zamana kadar Doğu Almanya’da hiç görülmeyen ve resmi ideolojiden başka hiçbir örgütsel temeli de olmayan kitleler birdenbire sokaklara dökülüp ‘Wir sind das Volk’ (Halk biziz) sloganları ile ayaklandılar.

İşte böyle bir birleşmenin ve yeniden tek bir ülke olmanın 20. yılını kutlayan Almanya’nın Cumhurbaşkanı, ‘Birlik Günü’nde sadece doğulu ve batılı Almanları değil ülkede yaşayan Müslümanları da bu birliğin içine almak maksadıyla ‘Hristiyanlık ve Yahudilik gibi artık İslam da Almanya’nın bir parçasıdır’ deyiverdi. Halbuki tabii demografik gelişme sonucu sadece Almanya’da değil tüm batı Avrupa’da Müslümanların sayılarının 20 Milyonu geçmesi artık Müslümanları ve dolayısıyla İslam’ı, dünyanın diğer kıtalarında olduğu gibi Avrupa’da da yaşadıkları ülkenin bir parçası haline getirdi.

Alman Cumhurbaşkanı Wulff da yeni bir şey söylemedi. Tabii olarak zaten gerçekleşmiş olan bir durumu resmen teyid edince Almanya’nın statükocu ulusal kafaları bunu kabul edemeyerek derhal tepkilerini dile getirdiler.

Hristiyan Demokratların, direniş göstermeleri bakımından Türkiye’deki laiklere benzeyen katı anlayışı İslam’ın Avrupa kültürüne katkılarını kabul etmiyor. Avrupa Birliği’nin lider ülkesi sayılan Almanya’nın Hristiyan-Yahudi değerleriyle belirlenmiş bir kültürel temeli olduğuna inanıyor.

Alman Yahudi Cemaati, Cumhurbaşkanı Wulff’un ifadesini destekleyerek, kritik yapan Hristiyan Demokratları sözlerinde samimi bulmadığını, hatta ‘Yahudi kültürü’ kavramını Almanya’da Müslümanlarla Yahudileri karşı karşıya getirmek için kullandıklarını açıkladı.

Wulff, ‘Birlik Günü’ konuşmasında önce ülkesindeki Hristiyan-Yahudi temellerini ifade ettikten sonra Goethe’nin ‘Divan’ını da örnek vererek Almanya’da İslam’ın etkisinin 200 yıl öncesine dayandığını dile getirdi.

Almanya’da yıllarca getolarda yaşamış ve Alman/Avrupa toplumunda ticari ilişkiler dışında sosyal hayattan uzak kalmış, engizisyonun ağır baskıları altında kendilerini açık bir şekilde ortaya koymaktan hep kaçınmış olan Yahudilerin sahip oldukları din kültür ve geleneğinin bu kıtaya nasıl bir etki yaptığı tartışılması gereken ayrı bir konu. Ancak ilk Hristiyanlardan sonra Roma döneminde başlayan ve paganizmle karışık bir anlayışla dini devletle ortak bir şekilde kontrol altına alan Kilise’nin, ‘Alter Testament’ (Tevrat)i kaynak olarak elinden bırakmaması gözönüne alınınca, bugünkü Yahudilikle çok da ilgisi olmayan Hristiyan-Yahudi dinlerine dayalı bir Avrupa/Almanya kültüründen sözedilebilir belki.

Hristiyanlık ve Yahudilik gibi bir İslam

Cumhurbaşkanı Wulff’a tepkilerden çok, destek geldi ve son olarak Sosyal Demokratlar ve Yeşiller’den gelen açıklamalar, asıl maksadın ne olduğunu daha net bir şekilde ortaya koydu. Zaten, eleştirilere cevap veren Başbakan Merkel, Almanya’da Şeriat’ın değil anayasanın geçerli olduğunu, Hristiyan-Yahudi değerlerinin ülke kültürünü belirleyici değerler olduğunu dile getirmişti. Merkel, töre cinayetleri ve Şeriat kavramlarını bir cümlede kullanarak, bunları içeren bir İslam’ı ve bunları isteyen Müslümanları Almanya’da istemediklerini açık bir şekilde ifade etmişti.

Yani, İslam’ın belirlediği Müslümanlık değil, Alman devletinin belirlediği, kontrol altında tutulan bir İslam resmen tanınabilir ve Hristiyanlık ve Yahudilikle aynı statüye konulabilirdi. Yeşiller ve Sosyal Demokratlar da, Cumhurbaşkanı’nın sözlerine dayanarak, bu tavra resmiyet kazandırılması çağrısı yaptılar.

Almanya’da İslam dininin resmen kabul edilmesinin bu ülkede yaşayan Müslümanlara bir takım kolaylıklar getireceğinden sözedilebilir. Ancak sonuçta bir taraftan havuç göstererek, Müslümanların toplumun bir parçası olarak kabul edilmesi gerektiğini söyleyenlerle, diğer taraftan ‘Almanya’da Hristiyan-Yahudi değerleriyle belirlenmiş lider kültüre Müslümanlar uyum sağlamalıdır’ diyenler aynı saflarda bu ülkeyi idare ediyorlar.
Dünya Bülteni

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İslamiyet Avrupanın bir parçası
« Posted on: 23 Ekim 2019, 00:57:56 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İslamiyet Avrupanın bir parçası rüya tabiri,İslamiyet Avrupanın bir parçası mekke canlı, İslamiyet Avrupanın bir parçası kabe canlı yayın, İslamiyet Avrupanın bir parçası Üç boyutlu kuran oku İslamiyet Avrupanın bir parçası kuran ı kerim, İslamiyet Avrupanın bir parçası peygamber kıssaları,İslamiyet Avrupanın bir parçası ilitam ders soruları, İslamiyet Avrupanın bir parçasıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &