๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Sefil üzerinde 13 Mayıs 2013, 15:10:11Konu Başlığı: AB den İsraile ibadet özgürlüğü uyarısı
Gönderen: Sefil üzerinde 13 Mayıs 2013, 15:10:11
AB den İsraile ibadet özgürlüğü uyarısı

(http://www.risalehaber.com/d/news/124998.jpg)

AB, İsrail'e Kudüs'teki kutsal mekanlarda ibadet özgürlüğüne tam saygı göstermesi çağrısında bulundu

Avrupa Birliği (AB), İsrail'e Kudüs'teki kutsal mekanlarda ibadet özgürlüğüne tam saygı göstermesi çağrısında bulundu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İsrail'in Kudüs Müftüsü Muhammed Hüseyin'i geçici süreliğine gözaltına almasından, Mescid-i Aksa'da yaşanan arbededen ve Ortodoks Paskalyası'nda yaşanan olaylardan rahatsızlık duyduğunu belirtti. Ashton, "Kudüs'te tüm inanç gruplarının kutsal mekanlara barışçıl ibadet için erişimine bütünüyle saygı gösterilmelidir" dedi.

Son bir haftadır Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da artan tansiyonun barış müzakerelerini yeniden başlatma çabalarını riske attığı uyarısında bulunan Ashton, ilgililere azami teenni göstermelerini ve gerginliği tırmandıracak eylemlerden kaçınmalarını istedi.

Catherine Ashton, İsrail'in Ramallah yakınlarında 300 konutluk yeni yerleşim planını onayladığı yönündeki haberlerden endişe duyduğunu belirterek, AB'nin, işgal altındaki topraklarda yer alan yerleşimlerin uluslararası hukuka göre gayrımeşru olduğu ve barışa engel oluşturduğu yönündeki görüşünü yineledi.

AA