ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 22 Aralık 2009, 01:24:06Konu Başlığı: 40 Hatimli şifalı aşure
Gönderen: Zehibe üzerinde 22 Aralık 2009, 01:24:06
(http://www.risalehaber.com/images/news/64657.jpg)

Artık unutulmaya yüz tutmuş olan Mevlevihanelerdeki 40 Hatimli Şifalı aşure geleneği başladığı yer olan, Afyonkarahisar Mevlevihanesinde devam ettiriliyor.

16. yüzyılda Afyonkarahisar Mevlevihanesi Şeyhi ve Hz. Mevlana’nın 7. kuşak torunlarından Sultan Divani tarafından başlatılan gelenek, artık unutulmaya yüz tutmuştur.

İnanışa göre, Sultan Divani’nin seyahatleri sırasında kendisine, sekizinci imam Ali er-Rıza’nın türbesinde hediye edilen kazanda pişirilen aşure ile bu gelenek başlamıştı.

Geleneğinin yeniden başlatılması 1990'lı yılların başında Afyonkarahisar’da Kültür ve Turizm Derneği sayesinde oldu. İki yıl sonra Afyonkarahisar Belediyesinin üstlenmesiyle de bu etkinlik her yıl muharrem ayında devam edegelmiştir...

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhaneddin Çoban, törenin aslına uygun şekilde bu sene de gerçekleştirilmesine imkan sağladıklarını belirtiyor.

Bu amaçla 24 Aralık 2009 Perşembe günü Mevlevihanenin bahçesinde ikindi namazı çıkışı Aşure Duası yapılacak Mevlevihane’nin bahçesinde 40 kazan, 40 hafız hazır bulunacak ve 25 Aralık 2009 Cuma namazı çıkışı halka açık bir tören yapılacak.

Afyonkarahisar Belediyesinin hazırlattığı 40 tane kazanının her birine bir aile sahip çıkıyor. Bu kazanlar o ailenin sahiplenmesiyle nesilden nesile aktarılıp o ailenin aşureye katkısı kıyamete kadar devam edecek.
Haber 7


Konu Başlığı: Ynt: 40 Hatimli şifalı aşure
Gönderen: zahdem üzerinde 22 Aralık 2009, 10:28:30
rabbimiz:imanımızı amellerle süslemeyi,sünneti tatbik etmeyi,bizleri birleştirip kaynaştıran kur'an ve sünnete uygun güzel örf ve adetlerimizi daim eyle