> Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri >  27 AB ülkesinin 21'inde alkol reklamı yasak
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 27 AB ülkesinin 21'inde alkol reklamı yasak  (Okunma Sayısı 770 defa)
24 Mayıs 2013, 11:51:15
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 24 Mayıs 2013, 11:51:15 »
27 AB ülkesinin 21'inde alkol reklamı yasak
Alkollü içkilerin reklamının yasaklanmasını ve alkollü araç kullananlara hapis cezası getirilmesini öngören kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldü.

Kanun teklifine göre alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacak. Türkiye'de alkol reklamlarının yasaklanması yeni gündeme gelirken Avrupa Birliği üyesi 27 ülkeden 21'inde alkollü içki reklamları kısmi veya tam televizyon yasağı uygulanıyor. AB'de Kıbrıs, Danimarka, Almanya, Yunanistan, Lüksemburg ve Çek Cumhuriyeti'nde ise hiçbir reklam kısıtlaması bulunmuyor.

Avrupa ülkelerinde son yıllarda alkolle mücadele konusunda ciddi önlemler alınıyor. Alkol tüketiminin yol açtığı zararların azaltılması amacıyla yürütülen çalışmalarda yüksek vergi ve fiyat, alkollü ürünlerde reklam kısıtlaması ile alkollü içeceklerin satış yerleri, saatleri ve alkol satıcılarına verilen ruhsatlar konusundaki düzenlemeler dikkati çekiyor.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Uzmanı Sebahattin Kuş, Dünyada ve Türkiye'de Alkol Kontrolü Politikaları isimli bir kitap hazırladı. 7 bölümden oluşan kitapta alkollü içkilerin tarihçesinden, alkol piyasasının tanımına, Türkiye ve diğer ülkelerde tüketilen alkollü içkilerin kapsamından alkol kontrol politikalarına kadar birçok konu ele alınıyor. Kitabın Reklam Sponsorluk ve Promosyonları Düzenleme başlıklı yedinci bölümünde alkollü içki reklamlarına ilişkin mevzuat hakkında önemli bilgiler yer alıyor.

NORVEÇ'TE TÜM MEDYA'DA FRANSA'DA TV'DE ALKOL REKLAMI YASAK

Dünya Sağlık Örgütü, AB, ABD ve diğer ülke mevzuatlarına yer verilen bölümde AB üyesi 27 ülke ile birlikte aralarında ABD, Çin, Rusya ve Hindistan gibi 13 ülkenin bulunduğu toplam 40 ülkede medyada alkollü içki reklamlarındaki kısıtlamalar ele alındı. 27 AB üyesi devletten 21 ülkede kısmi veya tam reklam yasağı uygulanırken Kıbrıs, Danimarka, Almanya, Yunanistan, Lüksemburg ve Çek Cumhuriyeti olmak üzere 6 ülkede ise hiçbir reklam kısıtlaması bulunmuyor. Belçika'da devlet kanallarında alkol reklamı yasakken özel kanallarda yüksek alkollü içkilerin reklamına izin verilmiyor. Bulgaristan'da saat 21.00'dan önce dolaylı alkollü içki pazarlaması yapılamazken bu saatten sonra yüksek alkollü içkinin reklamı yapılamıyor. Fransa ve Letonya'da televizyonda kesinlikle alkol reklamlarına izin verilmiyor. AB üyesi olmayan Norveç'te ise tüm medyada tam bir alkol yasağı uygulanıyor.

HANGİ ÜLKEDE ALKOL REKLAMI KISITLAMALARI NASIL UYGULANIYOR

AB'ye üye 27 ve başta ABD, Rusya ve Çin olmak üzere 13 ülke olmak üzere toplam 40 ülkede ulusal televizyon, yazılı medya ve reklam panolarında yapılan kısıtlamalar tek tek sıralandı. Alkol reklamlarının etkileri konusunda yapılan birçok araştırmanın sonucu kesin olmasına rağmen korumasızlığın ve başıboşluğun içki içme eğilimini artıracağı ve içkiye bağımlılık yapabileceği konusunda artan bulgular ve kanıtların mevcut olduğu belirtilen kitapta, bu yüzden özellikle genç nesiller hedefse, reklamlar ve sponsorluk kısıtlamalarının geniş kapsamlı alkol politikalarının bir parçası olması gerektiği vurgulandı.

Alkol reklamlarında özellikle yazılı medya ve reklam panolarında büyük çoğunluktaki ülkelerde hiçbir kısıtlama olmadığını belirtilirken, kısıtlamanın görsel medyada daha fazla olduğu ve genel olarak yüksek alkollü içki reklamlarındaki kısıtlama yapıldığını kaydedildi.

Cezayir: Bira, şarap ve yüksek alkollü içkilerin reklamlarının ulusal televizyon, yazılı medya ve reklam panolarında yer alması yasak.

Brezilya: Yüksek alkollü içki reklamlarının ulusal televizyonlarda yayınlanması ile ilgili kısmi yasak uygulanmasına rağmen diğer alkollü içkilerin televizyon, yazılı medya ve reklam panolarında reklamlarının yer alması ile ilgili bir yasak uygulaması yok.

Belçika: Devlet kanallarında alkol reklamı yasak. Alkol reklamlarına özel kanallarda izin veriliyor. Yüksek alkollü içkinin reklamı devlet ve özel kanallarda yasak.

Bulgaristan: saat 21.00'dan önce dolaylı alkollü içki pazarlaması yasak. Yüksek alkollü içkinin alkol reklamı yasak.

Finlandiya: hafif alkollü içkiler için 07.00-20.00 saatleri arası alkol reklamı yasak. Yüksek alkollü içkilerin reklamı yasak. Reklam panolarında sadece bira ve şarap reklamları yer alabiliyor.

Fransa: ulusal televizyonlarda bira, şarap ve yüksek alkollü içkilerin reklamları kesinlikle yasak, yazılı medyada kısmi yasaklar uygulansa da reklam panoları ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Macaristan: devlet kanallarında alkol reklamı kesinlikle yasak. Yüksek alkollü içkiler 18.30-21.30 saatleri arasında özel kanallara reklam bulunmuyor.

İngiltere: kamu kanallarında hiçbir reklama izin verilmiyor. Diğer kanallarda alkol reklam yasağı bulunmuyor. Ayrıca yazılı medya ve reklam panoları ile ilgili kişi ve kurumlarda gönüllü sözleşmeler imzalanmış durumdu. Böylece bu yerlerde alkol reklamları ile ilgili kısıtlamalar bulunuyor.

İtalya: yüksek alkollü içkilerin reklamı yasak.

Litvanya: 06.00-23.00 arası hiçbir alkol reklamı yok.

Malta: 06.00-21.00 arasında alkollü içkiler için reklam yasağı uygulanıyor.

Hollanda: 06.00-21.00 arasında alkollü içkiler için alkol reklamı yasak. Ayrıca 06.00-21:00 arasında alkol firmalarının kanallardaki programlara sponsor olmasına izin verilmiyor.

Portekiz: 07.00-22.30 arasında alkol reklamları yasak.

Cihan

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: 27 AB ülkesinin 21'inde alkol reklamı yasak
« Posted on: 25 Kasım 2020, 10:21:55 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: 27 AB ülkesinin 21'inde alkol reklamı yasak rüya tabiri, 27 AB ülkesinin 21'inde alkol reklamı yasak mekke canlı, 27 AB ülkesinin 21'inde alkol reklamı yasak kabe canlı yayın, 27 AB ülkesinin 21'inde alkol reklamı yasak Üç boyutlu kuran oku 27 AB ülkesinin 21'inde alkol reklamı yasak kuran ı kerim, 27 AB ülkesinin 21'inde alkol reklamı yasak peygamber kıssaları, 27 AB ülkesinin 21'inde alkol reklamı yasak ilitam ders soruları, 27 AB ülkesinin 21'inde alkol reklamı yasakönlisans arapça,
Logged
24 Mayıs 2013, 11:57:09
Kayin

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 380


« Yanıtla #1 : 24 Mayıs 2013, 11:57:09 »

Onlarda içkinin götürdüğü vahim sonu gördükleri için böyle kararlar alıyorlar..inşALLAH bizim ülkemizde vahim sona gelinmeden alınan kararların arkasında durulur....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

24 Mayıs 2013, 12:13:59
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« Yanıtla #2 : 24 Mayıs 2013, 12:13:59 »

Demekki gelişmişliğin tek ölçüsü maddiyat değil kötü alışkanlardan uzak durarak devletin bu durumu teşviki öne çıkıyor
Buda insanları manevi olarak rahatlatıyor ve sefahattan uzaklaştırıyor İNŞAALLAH bizim ülkemizde de samimiyetle uygulanır ...

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
24 Mayıs 2013, 15:40:08
kokverdi
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 44


« Yanıtla #3 : 24 Mayıs 2013, 15:40:08 »

GEREKLİ VE GÜZEL BİR PROJE
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &