ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => ilimdunyasi.com Haberleri => Konuyu başlatan: ღAşkullahღ üzerinde 29 Mart 2009, 03:28:40Konu Başlığı: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 29 Mart 2009, 03:28:40
Rivayetlere göre 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili Hayret Etmemek Mümkünmü Düşünün ? Gürcistan’da bulunan, insanların 1,77 milyon yıl önceki atalarına ait fosiller, insan öncesi canlılarla günümüz insanının ortak özelliklerini taşıyor.Konuyu Resimleri ile Görmek için üye olunuz ...
Buluntular, insanın, Afrika dışında bulunmuş en eski fosilleri olma özelliği taşıyor. Nature adlı bilim dergisinde yayımlanan makaleye göre 3 yetişkin ve 1 gence ait fosiller, başkent Tiflis’in 88 kilometre güneybatısındaki Dminisi’de bulundu.
Fosiller, kuyruksuz maymun benzeri yaratıklarla (australopithecines), insan türü (homo) arasındaki geçiş dönemini yansıtan özellikler taşıyor. Kol, bacak ve omurga fosilleri, bu canlıların bugünkü insanlar gibi tamamıyla dik biçimde yürüyebildiklerini, dolayısıyla Afrika’dan dünyanın başka bölgelerine yayılmalarını sağlayacak biçimde uzun mesafeleri yürüyebildiklerini gösteriyor. Bugünkü insana benzeyen bu özelliklere karşın kollar ve göreli olarak daha küçük bir beyni gösteren kafatasları, australopithecines türüne benziyor.


Dolayısıyla bu fosillerin, insanın modern özellikleriyle, atalarının özelliklerini şaşırtıcı biçimde birarada barındırıyor. Araştırma ekibinin başkanı olan Gürcistan Ulusal Müzesi’nden David Lordkipanidze, bu fosillerin “Afrika dışında bulunan en eski insan fosilleri olduğunu” söyledi. Lordkipanidze, “Başları ilkel, ayakları ise günümüz insanları gibi” dedi.

Bu fosillerin bulunmasına değin bilim adamlarının, “Afrika’dan dünyanın diğer bölgelerine yayılmış insanlar, günümüz insanlarına benziyordu” diye düşündüklerini belirten Lordkipanidze, bu düşüncenin, bu bulgularla birlikte ortadan kalktığını kaydetti.

Çalışmaya katılan Harvard Üniversitesi antropologlarından Daniel Lieberman da, bugünkü görünümüne doğru evrim geçirmesinin, örneğin ayağa kalkmasının sanıldığı gibi çabucak gerçekleşmiş bir süreç olmadığını, dönüşümün yavaş ve aşamalı olduğunu vurguladı.


Kaynak :NTVMSNBC
(http://www.egitimux.com/UserFiles/Image/ilkel_insan.jpg)

Fakirullah Kişisel Görüş : Bu konunun insanların Atasının Maymuna benzer Bir varlık olmasının Kanıtıdır diyenlere  yani darvanizme vuranları kesinlikle tenkid ediyorum bu görüşü tasvip (uygun görmek , kabullenmek) etmek insanı helaka (yokluga hüsrana) götürür...


Başka Bir Kac Forumdan da Yayımlanan Tepkiler ( dmanisi Bilmecesi)

Ntvmsnbc.com haberine konu olan bulgular, evrim teorisi adına ortaya koyduğu bilmeceler açısından paleoantropolojide yeni bir dizi tartışmayı başlatan Dmanisi kenti kazı alanından elde edilmiştir. Dmanisi, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'in 88 kilometre güneybatısında yer almaktadır. İlk olarak 1936 yılında başlatılan kazılar kentte yer alan ve ortaçağdan kalan bir kalenin yakınında sürdürülmektedir. Kazı ekibinin başkanlığını günümüzde Gürcü paleoantropolog David O. Lordkipanidze yürütmektedir. Çeşitli arkeolojik ve paleontolojik bulgular veren kazı alanı, 1991 yılından itibaren ve özellikle 1999 yılında gün ışığına çıkarılan paleoantropolojik bulgularla, evrimcilerin insanın kökenine dair hayali senaryolarını zora sokmuştur. İnsanın kökeniyle ilişkilendirilen fosiller, üç adet çene, üç adet kafatası ve birkaç iskelet parçasından meydana gelmektedir ve günümüzden yaklaşık olarak 1.8 milyon yıl kadar öncesine tarihlendirilmektedir. Evrimciler, Dmanisi fosillerinin, yaklaşık 2 milyon yıl kadar önce Afrika'dan dünyaya yayıldığını öne sürdükleri hayali maymun adamların soyundan geldiğini iddia etmektedirler. Ve Dmanisi'nin de bu masalsı maymun adam göçünde bir yerleşim bölgesini temsil ettiğini öne sürmektedirler.

Ancak fosillerle ilgili temel sorun şudur ki, evrimci paleoantropologlar arasında bunların hangi kategoride sınıflandırılacağı üzerinde bir görüş birliği sağlanamamıştır. Dmanisi fosilleri, kafatası ve çene anatomisiyle Afrika'da daha önce bulunmuş olan Homo erectus fosilleriyle benzerlik göstermektedir (Bazı paleoantropologlar Afrika Homo erectus'unu Homo ergaster olarak kategorilendirmektedir). Ancak bazıları bunları, nispeten küçük ebatlarını gösterge alarak, Homo habilis'le ilişkilendirmiştir (Homo habilis, spekülatif amaçla kullanılmış çok az sayıda fosil bulgusuna dayanan ve daha çok maymunlarla insanlar arasında kurgulanmış hayali bir kategoridir. Bernard Wood ve Mark Collard gibi önde gelen anatomistler, habilis'in insanın ait olduğu Homo genusunda yeri bulunmadığını, bunların Australopitecus maymunlarıyla benzerlik gösterdiğini savunmaktadırlar). Diğer bazı araştırmacılar ise Dmanisi fosillerinin Homo erectus yerine Homo georgicus olarak ayrı bir tür olarak tanımlanması gerektiğini öne sürmektedirler.

Science dergisinde Dmanisi bulgularıyla ilgili olarak daha önce yayınlanan makalede şunlar yazılmıştır:
"Hepsi bir arada incelendiğinde, Dmanisi kafatasları atalarımızın Afrika'yı daha önce, evrimin daha önceki evrelerinde, yani tahmin edilenden çok daha önce terk ettiğini gösteriyor. Ancak Dmanisi kalıntıları insanın evrimi ağacında tam olarak nereye uyuyorlar ve bir veya birkaç türü mü temsil ediyorlar? Bu sorular bir tartışmanın başlamasını ateşliyor". (1)
Burada önemle bir noktayı tekrar hatırlatmakta fayda vardır. Çeşitli homo kategorilendirmeleri ve hayali atalarımızın Afrika'yı terk ettikleri gibi ifadeler, yalnızca evrimci kaynakların bir ürünüdür. Gerçekte atalarımızın farklı şekilde kategorize edilebilecekleri gibi bir evrim veya Afrika'dan göç söz konusu değildir. Burada bu evrimci ifadelerin tekrarlanmasının tek sebebi, evrimciler açısından durumu izah etmek gereğinderdir.
Görüldüğü gibi Dmanisi fosillerinin kimliği üzerinde evrimcilerce benimsenmiş ortak bir bakış açısı bulunmamaktadır. Bu durumda konuyla ilgili bilim haberlerinin bilim adamları arasında sürüp giden bu tartışmaları vurgulaması, ortaya konan iddiaların bilimsel objektiflik taşımayan spekülatif yorumlar olduğunun altını çizmesi gerekir. Oysa Ntvmsnbc.com haberinde bu açıdan büyük bir vurdumduymazlık sergilendiği, hayali evrim senaryolarının, bilimsel nitelik taşımamalarına karşın, Darwinist önyargılar yüzünden körü körüne benimsenip desteklendiği görülmektedir.

Son bulgular ve Ntvmsnbc.com'un hayali Australopithecus-Homo geçişi hakkındaki çarpıtması
Dmanisi'de elde edilen ve Ntvmsnbc.com haberine konu olan son bulgular, İngiliz bilim dergisi Nature'ın 20 Eylül 2007 tarihli sayısında yayımlanan bir makalede tanıtılmaktadır. Lordkipanidze'nin başyazarı olduğu ve 18 kişilik bir araştırmacı ekibince hazırlanan bilimsel rapor, kafatası daha önce incelenmiş bir gencin iskelet kalıntılarını, çenesi daha önce incelenmiş bir erişkinin bazı kol-bacak kalıntılarını ve daha küçük olan iki erişkinin ayak kemikleriyle ilgili bilgiler sunmaktadır(2). Araştırmacılar, küçük beyin hacmi ve beden ebatlarına karşın, ayak kemeri ve omurganın yapısı, kolla bacak ve dişiyle erkek ebatları arasındaki oranların günümüz insanında olduğu şekilde olduğunu, buna gore Dmanisi fosillerinin dik yürüyen kişilere ait olduğunu belirtmektedirler.

Fakat buna rağmen Ntvmsnbc.com haberinde bulgularla ilgili olarak evrim teorisinin bilindik masallarına yer verilmekte ve "Fosiller, kuyruksuz maymun benzeri yaratıklarla (australopithecines), insan türü (homo) arasındaki geçiş dönemini yansıtan özellikler taşıyor" şeklinde bir iddia ortaya konmaktadır.

Oysa bu, tamamen bir aldatmacadan ibarettir. Ntvmsnbc.com bu ifadelerle sanki böyle bir geçiş dönemi varmış, son fosiller bunun yeni delillerini ortaya koymuş gibi bir izlenim uyandırmaya çalışmaktadır. Ancak Australopithecus ile Homo genusları arasında fosillerle delillendirilen böyle bir geçiş bulunmamaktadır. Bunun en güzel göstergesini, fosil bulgularıyla ilgili yorumlarında bu alanda dünyanın önde gelen otoritelerinden biri olan Daniel E. Lieberman'ın yorumları oluşturmaktadır. Harvard Üniversitesi antropoloğu olan Lieberman, araştırmacıların Nature yazısına eşlik eden ve aynı dergide yayımlanan yorum yazısında "Austrolopithecus ile Homo arasındaki geçiş daima karanlıkta kalmıştır" demektedir. Prestijli New York Times gazetesinin bilim yazarı John Noble Wilford da Lieberman'ın bu yorumunu aynen aktarmaktadır ki, bu durum insanın ait olduğu Homo genusuyla evrimcilerce hayal edilen maymunsu ataları arasında geçişin kanıtları olmadığının açık ve net bir kanıtını oluşturmaktadır. Amerikan ve Avrupalı yayın organlarında teyid edilen bu durum Ntvmsnbc.com haberinde okurlardan gizlenmekte, tamamen aldatıcı ve taraflı bir tutum sergilenmektedir.
Ntvmsnbc.com, fosillerin küçük ebatlarıyla ilgili olarak evrim teorisini en baştan bir dogma olarak benimsemiş araştırmacıların yorumlarını körü körüne aktarmakta ve "Bugünkü insana benzeyen bu özelliklere karşın kollar ve göreli olarak daha küçük bir beyni gösteren kafatasları, australopithecines türüne benziyor" şeklinde hiçbir geçerliliği olmayan bir iddia ortaya koymaktadır.

Oysa Lieberman'ın yorumlarında fosillerin ait olduğu bireylerin boyları insan varyasyonunun dışında kalmadığı görülmektedir. Erişkinin 48-50 kilogram ve 147-166 cm boya sahip olacağı tahminini yapan Lieberman, genç bireyin 40-43 kilogram ve 145-161 cm uzunluğunda olacağını ifade etmekte, bu kişinin erişkin halinde bu değerlerin daha da artacağını eklemektedir. Fosillerin Australopithecus özelliği gösterdiği öne sürülen beyin hacmi ise gerçek kafataslarına dayanmamaktadır. Beyin hacmiyle ilgili değerler, diğer kemiklerden ve beden-beyin oranlarının önceden bilinen değerlerine gore tahmin edilmektedir. Daha önceki Dmanisi kafataslarının 775 ve 650 cc'lik beyin hacimleri günümüz insanının ortalama beyin hacmi için küçük bir değer olsa da, bu beyin hacmine sahip insanlar yok değildir. (Gelişim engelli mikrosefalik beyinler 600 cc. kadar düşük hacimde olabilmektedir). Dolayısıyla Dmanisi fosillerinin tahmini değerlere dayalı küçük beyin hacmini Australopithecus kategorisiyle ilişkilendirmek evrimci önyargılarla ilgili bir durumdur, bilimsel hiçbir sonuca dayanmamaktadır.

Sonuç:
Dmanisi fosilleriyle ilgili bilinmezlik evrimciler arasında devam etmektedir. Ntvmsnbc.com'un buna rağmen yeni bulguları maymunsu atalardan insana geçiş iddiasına kanıt olarak göstermesi aslı olmayan bir Darwinizm propagandasıdır. Ntvmsnbc.com yetkililerine bilimdışı evrim propagandasına son vermelerini, evrim masallarını bilimsel bir görünümde telkin politikasından vazgeçmelerini tavsiye ediyoruz.


(1) Michael Balter and Ann Gibbons, "Were 'Little People' the First to Venture Out of Africa?", Science, Volume 297, Number 5578, Issue of 5 Jul 2002, pp. 26-27
(2) Lordkipanidze, D. et al. "Postcranial evidence from early Homo from Dmanisi, Georgia", Nature 449, 305–310 (2007).


Konu Başlığı: : 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: Hafiz Vuslat üzerinde 29 Mart 2009, 12:25:21
Cok ilginc bi bulus.Bizlerle paylastiginiz icin tesekkurler,emeginize saglik..


Konu Başlığı: : 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: Zehibe üzerinde 29 Mart 2009, 15:27:38
Evrim ve darwinizm teorileri vardır hiçbir şekilde ispat edilememiştir yani araştırmaya dayalı bir şey değildir bilim delillerle
açıklanabilir bu teorileride şuanda çürütülmüş bunlara inananları aklı selime davet ediyorum
Teşekkür ediyoruz hocam bilgilendirdiğiniz için


Konu Başlığı: : 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: TT üzerinde 20 Temmuz 2009, 00:29:00
teşekkürler hocam


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: akmina üzerinde 30 Kasım 2009, 12:04:35
Teşekkürler ALLAHIN selamı üzerinize olsun


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: zahdem üzerinde 23 Aralık 2009, 14:50:01
evrim safsatasını iddia edenler çürümeye yüz tutmuş masallarını ne kadar canlı tutmaya çalışsalarda;evrimin bir saçmalık olduğu,bilimsel bir değer taşımadığı
inkar edilemez.


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: fa®ukkk üzerinde 12 Ocak 2010, 01:37:31
ilim maluma tabidir.


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: mebruka üzerinde 15 Mart 2010, 18:14:40
Allah RAZI OLSUN


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: DoguBeyi üzerinde 17 Temmuz 2010, 01:16:50
Darwinistler En Ufak Ve Bakımsız Bir İnsan Gördükleri Zaman Hemen Ortaya Çıkarlar. Bu Evrimini Tamamlayamadı Diye. Hadi Şimdi Çıkın Ortaya. Bediüzzaman Hazretleri'nin Bir Sözü Var Çok Hoşuma Gitmişti. Maymundan Geldiğini İddaa Edenler Maymundur  Zaten. Allah'ın Kuluyum Diyenler Allah'ın Kuludur Zaten Tartışmaya Gerek Yok.


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: ismail_6/G üzerinde 23 Mart 2011, 19:56:44
Allah razı olsun hocam


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: serdar-6/G üzerinde 23 Mart 2011, 20:50:34
bu konular inşAllah herkesi aydınlatır :)


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: cesim-6-A üzerinde 24 Mart 2011, 12:27:54
Teşekkürler hocam... :)


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: Ekvan üzerinde 24 Mart 2011, 18:00:48
Allah ın selamı,rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.. çok güzel bir bilgi,Allah razı olsun  


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: Dilek-7/E üzerinde 08 Nisan 2011, 17:20:32
Çok ilginç ve  güzel bir bilgi. Paylaştıgınız için teşekkür ederim.


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: Vatan Var Olsun ! üzerinde 16 Nisan 2011, 12:04:38
Allah razı olsun hocam.


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: büşra-7j üzerinde 17 Nisan 2011, 18:34:11
Allah razı olsun hocam.İnşaALLAH cümlemizi aydınlatır


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: şazenuş üzerinde 21 Ekim 2011, 14:55:21
Paylasim icin tesekkurler.faydali bilgiler gercekten.demek ki ntvmsnbc kanali bunlari yayinlamakla atalarinin maymun olabilme ihtimali uzerinde duruyor :) birakin onlarin atalari maymun olsun ;) Hamdolsun bizim atamiz Hz.Adem(as) dir.

 وَلَقَدْ عَلِمْتُمُ الَّذِينَ اعْتَدَواْ مِنكُمْ فِي السَّبْتِ فَقُلْنَا لَهُمْ كُونُواْ قِرَدَةً خَاسِئِينَ Ve lekad alimtumullezîne’tedev minkum fîs sebti fe kulnâ lehum kûnû kıradeten hâsiîn(hasiîne).

 İmam İskender Ali Mihr :Ve andolsun ki siz, içinizden cumartesi günündeki (avlanma yasağını) çiğneyenleri biliyordunuz. O zaman onlara: “Hakir (aşağılık) maymunlar olun.” dedik.


Herhalde meramimi anladiniz dostlar.:):)


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: Ekvan üzerinde 27 Kasım 2011, 14:40:14
Teşekkürler ALLAHIN selamı üzerinize olsun


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: buzdağı üzerinde 19 Nisan 2012, 15:55:58
Allah razı olsun hocam bilgi için..


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: Ceren üzerinde 30 Temmuz 2013, 03:05:33
Bilgiler çok ilginç ve güzel.En azından Darwin in teorisi çürüdü.MaşAllah...


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: Sefil üzerinde 19 Eylül 2013, 00:52:46
Cübbeli Ahmet hocanın sohbetinde bizatihi kendisinden duyduğum kadarıyla Hz Adem ilk insan olduğuna ayetle kanıt vermiş olup insanlık tarihinin ( bakın dünya demiyorum) 7 bin yıllık bir geçmişe dayandığını beyan etti bende inandığım
bir hocaefendi olarak onun dediklerine inanıyorum ve tasdik ediyorum .


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: OlcaY8D üzerinde 26 Aralık 2013, 22:44:12
bencede çok iyi düşünüyorsunuz hocam gerçekten öyle bilemiyorum...


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: Kevser 9 üzerinde 08 Ocak 2014, 22:14:43
Böyle haberler bizlere Allah ın yaratılış gücünün devam ettiğini bir kez daha anlıyoruz...


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: Metin 8/A üzerinde 23 Ocak 2014, 18:22:35
adam da ne kalmıştı r acaba


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: ✿ Yağmur ✿ üzerinde 31 Ocak 2014, 00:09:10
ALEYKÜM SELAM;
Allah bizleri bu dünyaya gönderdi ama geri alacak... 1.5 yıllık bir fosili görmeyi de nasip ettii Allah bizlere belki 2 bin yıl sonra gelecek nesiller bizim fosilimizi görecek.. :)

Dolayısıyla bu fosillerin, insanın modern özellikleriyle, atalarının özelliklerini şaşırtıcı biçimde birarada barındırıyor. Araştırma ekibinin başkanı olan Gürcistan Ulusal Müzesi’nden David Lordkipanidze, bu fosillerin “Afrika dışında bulunan en eski insan fosilleri olduğunu” söyledi. Lordkipanidze, “Başları ilkel, ayakları ise günümüz insanları gibi” dedi.


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: Kader 7/C üzerinde 15 Şubat 2014, 08:23:06
Allah büyüktür her şeyi görür ve duyar...Gerçekten değişik bir şey eminim bu sergileniyordur


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: Arife 8 üzerinde 15 Şubat 2014, 13:43:22
çok ilginç 1,77 milyon yıl ha!


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: Ceren üzerinde 15 Şubat 2014, 15:32:54
Dünyanın ilk mezarını bize gösteren Rabbim bize bunu da görmeyi nasip etmiş.Subhanallah.


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: Gülbahar Aktay üzerinde 17 Şubat 2014, 15:44:48
Gecmise dair bilmedigimiz o kadar cok sey varki. Bizimle bunlari paylastiginiz icin Allah RAZI OLSUN.


Konu Başlığı: Ynt: 1,77 milyon yıllık İnsan Fosili.
Gönderen: ❣ Muhammed ❣ üzerinde 18 Nisan 2015, 13:25:45
Ve Alleykümselam Ve Rahmetullah.Çok ilginç bir bilgi.Öğrenmiş olduk İnşaAllah.
Allah razı olsun.