ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Eserleri > İhya-u Ulumiddin 3-4 > Hz. Osman´ın (r.a) vefatı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Osman´ın (r.a) vefatı  (Okunma Sayısı 778 defa)
24 Ocak 2010, 15:17:42
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 24 Ocak 2010, 15:17:42 »Hz. Osman´ın (r.a) Vefatı


Onun öldürülmesi hakkındaki hadîs meşhurdur.87
Abdullah b. Selâm (r.a) der ki: ´Kardeşim Osman´a selâm vermek için vardım. Mahsur bulunuyordu. Huzuruna girdim, dedi ki: "Ey kardeşim! Merhaba! Ben bu gece Hz. Peygamberi şu evde bulunan pencerede gördüm. Bana dedi ki: ´Ey Osman! Seni muhasaraya mı aldılar!´ ´Evet!´ dedim. ´Seni susuz mu bıraktılar?´ deyince ´Evet!´ dedim. Bunun üzerine, içinde su bulunan bir kırbayı bana uzattı. Kanmcaya kadar ondan su içtim. Hatta ben onun serinliğini göğsümde, omuzlarımın arasında hissediyorum. Bana dedi ki: ´Eğer dilersen hasımlarına galip gelirsin. Eğer dilersen bi yanımızda iftar edersin!´ Ben Allah katında iftar etmeyi seçtim".

Hz. Osman o gün öldürüldü.
Abdullah b, Selâm (r.a) Hz. Osman´ın yaralanıp kanlar içinde can çekişmesinde hazır bulunan birine ´Osman kanlar içinde kıvranıp can çekişirken ne söyledi?" dedi.
´Üç defa şöyle dediğini duyduk: ´Ey Allahım! Muharnmed´in ümmetini bir araya getir!´
Bunun üzerine Abdullah b. Selâm dedi ki: ´Nefsimi elinde tutan Allah´a yemin ederim! Eğer Allah Teâlâ Ümmet-i Muhammed´in ebediyyen bir araya gelmemesini dileseydi kıyamete kadar bir araya gelemezlerdi!´

Sernâme b, Hazen el-Ruşeyn den öyle rivayet, ediliyor
: Hz, Osman çıkıp muhasaracılara, ´Sizi bana kışkırtan iki arkadaşınızı getirin´ dediği zaman ben de oradaydım, O iki kişi getirildi. Sanki onlar iki deve veya iki merkeptiler. Bunun üzerine Hz. Osman onlara şöyle dedi;
- Siz bilmiyor musunuz ki Hz. Peygamber Medine´ye geldiğinde Medine´de Küme kuyusundan başka tatlı su yoktu. Bunun üzerine
Hz.Peygamber Kim Kümekuyusunu satın alıp vakfederse, cennette mü´minlerin kırbalarıyla beraber kırbacını doldurur´ dedi,
Ben o kuyuyu satın aldım. Siz bugün o kuyudan ve hatta deniz suyundan içmekten bile beni menediyorsunuz. Böyle olmadı mı?
- Evet! Öyledir!
- Kıtlık zamanında orduyu kendi malımdan techiz ettiğimi siz bilmiyor musunuz?
- Evet! Öyledir!
- Hz. Peygamberin mescidi ashaba dar geldiğinde Hz, Peygamberin ´Kim (mescidin yanında budanan) falan ailenin ar-sasını alıp mescide katarsa cennette ondan daha hayırlısına nâil olacaktır1 dediğini, bunun üzerine benim de orayı, satın alıp mescidde kattığımı bilmiyor musunuz? Oysa siz bugün orada iki rek´at namaz kılmama mâni oluyorsunuz?
-Evet!
- Siz bilmez misiniz, Hz. Peygamber, Mekke´de Sâbir dağının üzerinde bulunduğunda onun beraberinde Ebubekir, Ömer ve ben vardık. O anda taşlar aşağıya yuvarlanacak derecede dağ sallandı.

Hz. Peygamber mübarek ayağıyla dağa vurup şöyle dedi: ´Ey Sâbir dağı! Senin üzerinde bulunan bir peygamber, bir sıddîk ve bir şehiddir´ dedi.
- Evet! Öyledir.
- Allahu Ekber! Kabe´nin rabbine yemin ederim! Bunlar benim şehidliğime dair şahidlik yaptılar.89

Dâbbe kabilesinden olan bir kişiden şöyle rivayet ediliyor
: Hz. Osman vurulduğunda kanlar onun sakalı üzerine akıyor, o da şöyle diyordu: ´Senden başka ilah yoktur. Sen her türlü eksiklikten münezzeh ve uzaksın. Muhakkak ki ben zâlimlerdendim. Ey Allahım! Onların aleyhinde senin düşmanlığını talep ediyorum. Bütün işlerimde senden yardım talep ediyorum. Beni mübtelâ kıldığın musibete karşı senden sabır istiyorum´.

86) Acurî, (Ubey b. Ka´b´dan zayıf bir senedle); İbn´ul-Cevzî, Mevzuat
87) Seyf b. Amr et-Temimî ve İbn Aziz
88) Basrah´dir. Yan ömrünü İslâm´da geçirmiştir. 35 yaşında Hz. Ömer´in huzuruna elçi olarak gelmiştir. Güvenilir bir zattı.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hz. Osman´ın (r.a) vefatı
« Posted on: 07 Nisan 2020, 16:46:17 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Osman´ın (r.a) vefatı rüya tabiri,Hz. Osman´ın (r.a) vefatı mekke canlı, Hz. Osman´ın (r.a) vefatı kabe canlı yayın, Hz. Osman´ın (r.a) vefatı Üç boyutlu kuran oku Hz. Osman´ın (r.a) vefatı kuran ı kerim, Hz. Osman´ın (r.a) vefatı peygamber kıssaları,Hz. Osman´ın (r.a) vefatı ilitam ders soruları, Hz. Osman´ın (r.a) vefatıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &